MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Druga siedziba pogotowia ratunkowego powstała w Dąbrowie Górniczej. Nowa karetka i zespół ratowników szybciej dotrą na wezwania

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach powstała nowa podstacja pogotowia ratunkowego wraz z nowym zespołem ratownictwa medycznegoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach powstała nowa podstacja pogotowia ratunkowego wraz z nowym zespołem ratownictwa medycznegoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
W Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach powstała nowa podstacja pogotowia ratunkowego wraz z nowym zespołem ratownictwa medycznego. Wraz z początkiem czerwca to właśnie z tej dąbrowskiej dzielnicy wyjeżdża na wezwania nowa karetka, a dzięki takiej właśnie lokalizacji dotarcie do najdalszych zakątków miasta będzie znacznie szybsze. O dostosowanie miejsca dla ratowników medycznych do wymogów medycznych zadbało miasto.

Nowa stacja pogotowia ratunkowego w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach w pełni wyposażona

W budynku przy alei Zwycięstwa 29 na terenie CSiR-u ratownicy medyczni mają do dyspozycji pomieszczenie o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, składające się z szatni, w pełni wyposażonej kuchni, toalet, pokoju wypoczynku oraz magazynu na leki i sprzęt medyczny. W pobliżu powstał także garaż dla ambulansu.

– Choć Dąbrowa Górnicza jest największym powierzchniowo miastem województwa śląskiego, do tej pory obsługiwana była tylko przez jedną stację pogotowia. Efektem było wydłużenie czasu dojazdu karetek do bardziej oddalonych dzielnic - mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Powierzchnia Dąbrowy Górniczej to ponad 188 km kw, co sprawia, że dojazd do najbardziej oddalonych od śródmieścia terenów zajmowało dotychczas sporo czasu. Trzeba było bowiem pokonać często ponad 20 kilometrów, a nie są to jedynie drogi szybkiego ruchu. Na przykład dojazd z centrum do dzielnicy Błędów zajmował ratownikom średnio około 25-29 minut, a przejechać trzeba ponad 22 kilometry. Do Tucznawy droga też zajmuje od 25 do 30 minut, a dystans do pokonania, to w zależności od wybranej trasy, od 15 do ponad 21 kilometrów.

- Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, wspólnie z dyrekcją pogotowia podjęliśmy działania, by ten stan zmienić. Ich efektem jest uruchomienie podstacji pogotowia w dzielnicy Ząbkowice, gdzie od czerwca stacjonuje nowa, dodatkowa karetka, gwarantująca szybszy dojazd do pacjentów w tej części miasta – dodaje.

Nowa karetka wraz z zespołem ratownictwa medycznego, stacjonująca teraz w Ząbkowicach, z pewnością skróci czas dojazdu do osób potrzebujących szybko pomocy medycznej.

Oficjalne otwarcie podstacji Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu odbyło się z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP: senator Beaty Małeckiej-Libery, posłanek Katarzyny Stachowicz i Barbary Dolniak oraz posłów Mateusza Bochenka i Kamila Wnuka. Władze województwa śląskiego reprezentowała radna Aldona Węgrzynowicz, obecni byli także wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec i dąbrowscy radni: Renata Solipiwko, Magdalena Szubert-Sikorska i Artur Borowicz.

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu popierało od początku ten projekt

- Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o uruchomienie dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego na terenie Dąbrowy Górniczej. Dzięki bardzo dobrej współpracy z samorządem oraz prezydentem Marcinem Bazylakiem udało się otworzyć kolejną naszą podstację, co wiąże się z szybszą pomoc medyczną dla dużej części mieszkańców Dąbrowy Górniczej. W perspektywie mamy kolejny pomysł, który będziemy chcieli zrealizować – podkreśla prof. AŚ dr hab. Klaudiusz Nadolny, dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu zatrudnia 420 osób (w tym 10 osób w podstacji w Ząbkowicach) i zabezpiecza teren zamieszkany przez prawie 700 tysięcy osób. Od 1 czerwca 2024 roku w strukturze pogotowia funkcjonuje 25 zespołów ratownictwa medycznego.

W 2023 roku karetki Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, na terenie całego Zagłębia Dąbrowskiego, przejechały 1 milion 126 tysięcy 591 kilometrów. Zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały w teren 63 tysiące 521 razy. 1566 razy transportowały osoby w potrzebie do szpitali i placówek medycznych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni