MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Druga tura wyborów prezydenckich w Wodzisławiu Śl. Zmierzą się Mieczysław Kieca i Dezyderiusz Szwagrzak. To już za kilka dni! ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
W drugiej turze wyborów wygrywa kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Znowu może zdarzyć się tak, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W tym wypadku zwycięzcą zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat.
W drugiej turze wyborów wygrywa kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Znowu może zdarzyć się tak, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W tym wypadku zwycięzcą zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat. mat. prasowe, Fb
21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych w Wodzisławiu Śląskim. Żaden z kandydatów nie uzyskał więcej, niż 50 proc. wszystkich głosów, a więc ci, którzy uzyskali ich najwięcej staną do walki ponownie. Kto zajmie fotel prezydenta Wodzisławia Śl.? Poniżej prezentujemy nazwiska.

Jak wygląda druga tura wyborów samorządowych?

Druga tura wyborów samorządowych polega na tym, że wybiera się spośród dwóch kandydatów na prezydenta, wójta lub burmistrza, którzy w pierwszej turze zebrali największą liczbę głosów.

Może zaistnieć sytuacja, że więcej niż dwóch kandydatów będzie posiadać liczbę głosów uprawniającą do kandydowania w drugiej turze. Wtedy o dopuszczeniu kandydata do wyborów w II turze rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większe poparcie. Natomiast jeśli liczba tych obwodów byłaby równa, to o ostatecznej decyzji rozstrzyga losowanie, które przeprowadzane jest przez gminną komisję wyborczą.

W drugiej turze wyborów wygrywa kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Znowu może zdarzyć się tak, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W tym wypadku zwycięzcą zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat.

Kandydaci na prezydenta Wodzisławia Śl. w drugiej turze wyborów samorządowych

Zobacz kandydatów na prezydenta w Wodzisławia Śl.:

  • Mieczysław Kieca - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZ WODZISŁAW
  • Dezyderiusz Szwagrzak - KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA

Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.

Weź udział w wyborach. Twój głos ma znaczenie!

Obowiązki prezydenta, wójta i burmistrza

Wójt, burmistrz i prezydent pełnią rolę jednoosobowego organu wykonawczego gminy i mają określone zadania, między innymi:

  • • opracowywanie programów rozwoju,
  • • przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
  • • gospodarowanie mieniem komunalnym,
  • • określanie sposobu wykonywania uchwał,
  • • wykonywanie budżetu.

Ponadto posiadają ważna funkcję reprezentatywną i odpowiadają za kierowanie bieżącymi sprawami gminy.

Jak długo trwa kadencja prezydenta, wójta i burmistrza?

Kadencja prezydenta, burmistrza oraz wójta trwa 5 lat. Warto również wiedzieć, że od 2018 roku pojawiła się zasada dwukadencyjności, która polega na tym, że prezydent, burmistrz i wójt mogą ubiegać się o reelekcję tylko raz. Przepisy te odnoszą się do kadencji, które rozpoczęły się w 2018 roku, czyli kadencja w latach 2018-2023 to pierwsza, którą je obowiązują.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera