Drużynowy gwałcił harcerki. W sądzie dał popis ZDJĘCIA + WIDEO

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Drużynowy gwałcił harcerki. Przed sądem wydawał się zrelaksowany
Drużynowy gwałcił harcerki. Przed sądem wydawał się zrelaksowany Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni
Drużynowy ZHP stanąl przed sądem za gwałty na harcerkch. Dzisiaj w częstochowskim sądzie rozpoczął się proces drużynowego Związku Harcerstwa Polskiego, który jest oskarżony o wykorzystanie seksualne, molestowanie, a nawet gwałcenie harcerek należącej do założonej przez niego drużyny. W sądzie drużynowy wydaje się całkowicie zrelaksowany, a dziennikarzom pokazał język.

Na pierwszej rozprawie oskarżony wydawał się w pełni zrelaksowany. Często się uśmiechał, a idąc na salę rozpraw pokazał dziennikarzom język. Bardziej zdenerwowana była jego siostra, która kategorycznie nie życzyła sobie filmowania i robienia zdjęć. Sąd z uwagi na możliwość naruszenia dobrych obyczajów i ważny interes pokrzywdzonych i ich rodzin w całości wyłączył jawność rozprawy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ZAPADŁ WYROK NA DRUŻYNOWYM PEDOFILU

W sprawie status pokrzywdzonych mają cztery osoby. Niektóre dziewczyny w ogóle nie stawiły się na procesie, bo nie chcą mieć żadnego kontaktu z oskarżonych i dlatego zrezygnowały nawet z możliwości składania wniosków dowodowych.

Mężczyzna był harcerzem od 1998 roku. Dziesięć lat później założył własną drużynę. Zyskał wielkie zaufanie harcerek i ich rodziców. Oskarżony wysłuchiwał problemów dziewcząt, doradzał i jako starszy mężczyzna był dla nich autorytetem.

Po zdobyciu zaufania dziewcząt oskarżony doprowadzał je do pierwszych kontaktów seksualnych. Kontakty te miały miejsce wbrew woli pokrzywdzonych lub z wykorzystaniem stanu nietrzeźwości.

DRUŻYNOWY PRZED SĄDEM

Organizował z podopiecznymi biwaki i wyjazdy, które nie były zgłaszane w hufcu, a także zapraszał harcerki do domu, gdzie spożywał z nimi alkohol. W sierpniu 2014 roku mężczyzna skierował do Komendanta Hufca ZHP w Częstochowie pismo, w którym poinformował o likwidacji drużyny i rezygnacji w funkcji drużynowego.

– Mężczyźnie przedstawiono 13 zarzutów popełnienia przestępstw. Wśród nich są zarzuty zgwałcenia, doprowadzenia małoletnich do poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym oraz zarzuty nadużycia stosunku zależności celem doprowadzenia do obcowania płciowego – mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.
Ponadto aktem oskarżenia objęto zarzuty grożenia świadkowi w celu wywarcia wpływu na zeznania, uprowadzenia małoletniej oraz posiadania treści pornograficznych z udziałem małoletniej w wieku poniżej 15 lat. Określone w akcie oskarżenia przestępstwa zostały popełnione w latach 2009-2014.

Wczoraj częstochowska Komenda Hufca ZHP wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Oto jego fragment:

"Oskarżony nie był instruktorem ZHP, ale posiadał przygotowanie pedagogiczne wynikające z zawodu nauczyciela, który wykonywał. Ukończył kurs drużynowych harcerskich. Drużynę prowadził do sierpnia 2014 r. kiedy to złożył wniosek o jej rozwiązanie i zwolnienie z funkcji drużynowego. Wniosek złożony został w formie pisemnej w sposób nagły.
Rozkaz w sprawie rozwiązania drużyny i zwolnienia z funkcji drużynowego został wydany przez komendantkę hufca 30.09.2014 r. Komendantka hufca przed wezwaniem jej do złożenia wyjaśnień przed prokuraturą kontaktowała się z oskarżonym tylko telefonicznie, w dniu złożenia wniosku o rozwiązanie drużyny.
Komendantka Hufca ZHP Częstochowa złożyła wyjaśnienia w prokuraturze. Po uzyskaniu wiedzy o toczącym się postępowaniu, oskarżony zgodnie ze Statutem ZHP został z dniem 30 listopada 2014 r. zawieszony w prawach członka ZHP – do czasu zakończenia postępowania. Komenda Hufca powiadomiła o sprawie Komendę Śląskiej Chorągwi ZHP w Katowicach. ZHP to ponad 8 tysięcy drużyn harcerskich, działających w całym kraju. Jako organizacja wychowawcza dużą wagę przywiązujemy do szkolenia kadry, której rodzice powierzają bezpieczeństwo życia i zdrowia dzieci.
Niezwykle sporadyczne sytuacje, w których drużynowi zawodzą pokładane w nich zaufanie są dogłębnie analizowane, a wnioski z tej analizy przekładają się na udoskonalanie programu szkoleń kadry harcerskiej by w przyszłości nie dopuszczać do tego typu skandalicznych sytuacji.
Komenda Hufca ZHP Częstochowa jest gotowa do dalszej współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości w celu pełnego wyjaśnienia sprawy."

DRUŻYNOWY PRZED SĄDEM

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał Moś
A skąd wiadomo, czy nie było wśród tych harcerek paru "cichodajek", które po prostu prowokowały tego drużynowego do tego a nie innego. Harcerz końcem końców jest też zwykłym facetem i w pewnym momencie musi "puścić". A umówmy się, niektóre z tych druhen to...śliczne dziewczyny, które mogą się naprawdę podobać. Z kolei drużynowy to człowiek, którego się zna, może i lubi no to taka zaufa instruktorowi, że będzie dobrze, a potem ten ją gdzieś bierze w odludzie i za przeproszeniem, pieprzy się z nią. Fakt jest taki, że to uderza w jednego i drugiego, bo prawdziwe harcerki to dziewczyny, które chcą za wszelką cenę zachować cnotę, to przysłowiowe dziewictwo. Z drugiej strony...ZHP sprawdza ludzi, którzy się z nimi kontaktują, od razu po chamsku podejrzewając ich o pedofilię, a z drugiej strony, wychodzi na to, że nie są w stanie dopilnować, a może i nie wiedzą, że mają łajdaków w swoich szeregach. Szczególnie tu na Śląsku.
d
drużynowy ZHR
Tak wychowuje ZHP... ja lata byłem w ZHP w wiele się napatrzyłem na różne ekscesy młodzieży w harcerstwie i postawy instruktorów wobec różnych problemów... Szczęść Boże, że w końcu postanowiłem odejść od tej organizacji mimo, że trudno mi było, bo to moje dzieciństwo... ale nie żałuję i jestem w pełni zadowolonym, usatysfakcjonowanym młodzieńcem służąc Bogu i Polsce w ZHR - takie harcerstwo jest prawdziwe jak tam... Uważajcie rodzice na swoje dzieci jak chcecie je posłać do ZHP, zwłaszcza, gdy drużynowym jest mężczyzna, bo to bardzo często kończy się przykro... pozdrawiam
f
fakt-or
Pora wrócić do korzeni harcerstwa i zakazać ustawowo prowadzenia żeńskich drużyn przez mężczyzn
K
KRK
Jeśli komendantka hufca potwierdza przyjęcie rezygnacji od gościa, to chyba nie był obok tylko w organizacji, a odcinanie się świadczy o syndromie strusia.Fakt że Pan Jan właśnie tutaj z pogardą wymienia księżula, dowodzi kogo reprezentuje broniąc idei jak sadzę zawartej w Prawie harcerskim. Harcerz podobno nie pije , ale już instruktor jak wyjdzie ze zbiórki, to może się schlać jak świnia - czyż nie? Nie wszyscy widać słuchali Prezydenta, że " całym życiem ", a nie tylko na zbiórce.
K
KRK
nie tylko od KK należy żądać odszkodowania za wykroczenia wobec prawa , ale i od organizacji ZHP, bo to ona ponosi wine za to, że jakiś nauczyciel po kursie instr. ale bez stopnia, prowadził obozy i biwaki tzn. jakis przyuczony nauczyciel. Może nawet bez przyrzeczenia. Kiedyś powszechnie nadawano stopnie phm w zhp nauczycielom na stare przyrzeczenie bez Boga-oto i skutki.
,
-Nie ma druha Borucha!
Z
Z Katowic
są odpowiedzialne za ich czyny. Może ty też lubisz takie "zabawy" ?
J
Jan Domarski
Smutne to ale czasami przekraczacie nawet poziom szmatławych tabloidów.
Oczywiście nawet w najszlachetniejszej organizacji może trafić się zboczeniec - ale jaki jest powód takiego eksponowania właśnie nazwy ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO?

Przecież z treści artykułu dość jasno wynika że wszystko odbywało się niejako obok ZHP, facet robił swoje podszywając się pod organizacje... mało tego, te nieszczęsne naiwne dziewuchy a nawet ich rodzice - z zachwytem a nawet podziwem budowały jego autorytet.

Podobno na "zbiórkach" pili - to ani Tatuś ani Mamusia - nie poczuli od córuchny-harcerki smrodu gorzoły (???) tylko z zachwytem słuchali jaki to ten druh, fajny ?

A jakby to był na przykład katecheta lub książulo, to Szanowna Redakcja też by tak eksponowała nazwę wyznania i parafi?

Dziwne wydaje mi się również oświadczenie hufca czestochowskiego - zbyt mało odcinacie się od tych poczynań tego zboka, słabo bronicie autorytetu ZHP
Dodaj ogłoszenie