Duszące się dzieci z Rybnika na pediatrię trafiają z RSV wirusem przez smog ZDJĘCIA

Aleksander Król
Aleksander Król

Wideo

Zobacz galerię (9 zdjęć)
Lea ma dwa, a Pola cztery miesiące. Od poniedziałku 3 lutego przebywają na oddziale pediatrycznym rybnickiego szpitala. Kaszlą i mają olbrzymie problemy z oddychaniem. Stan Poli się pogorszył i od wczoraj dostaje tlen. Tak jak 95 procent dzieci przebywających na oddziale, u obu dziewczynek stwierdzono wirus RSV. Część małych pacjentów z tym wirusem trafiło w ostatnich dniach na OIOM. W szpitalu w Rybniku nie mają wątpliwości, że chorobę spowodował smog.

Duszące się dzieci na rybnicką pediatrię z RSV wirusem trafiły przez smog

- Zaczęło się niewinnie - od kataru i kaszlu w piątek w zeszłym tygodniu. W sobotę pojechaliśmy do przychodni, która działa przy szpitalu. Osłuchowo wszystko było w porządku ale gdy w poniedziałek pojechałam z córeczką do naszej przychodni - pediatra kazał nam od razu pojechać do szpitala – opowiada nam Katarzyna Szymura z Rybnika, mama 2 miesięcznej dziewczynki o imieniu Lea, u której stwierdzona RSV Wirus.

Mimo że hospitalizacja trwa już kilka dni, u dziewczynki wciąż słyszalne są niepokojące "świsty".

- To wirus RSV, ma go tu większość dzieci na oddziale – mówi pani Katarzyna, dodając, że to wpływ smogu.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Niektóre przypadki są naprawdę poważne.

- Leżała ze mną dziewczyna, której dziecko w wieku półtorej miesiąca też miało RSV. Pogorszyło się. Zawieźli jej małego na OIOM. Jego stan jest ciężki. Nie wiem co z nim. Jego mama nie odpisuje – dodaje.

Mówi, że maluszek, który trafił na OIOM, jeszcze w sobotę rano też osłuchowo był dobry a o północy już kierowano ich na szpital.

Malutka Lea z Rybnika dzieli pokój z o dwa miesiące starszą Polą. Dziewczynka również trafiła na pediatrię w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku z RSV Wirusem.

- Pola dodatkowo nie chce nic jeść. Nie przyjmuje nawet bardzo małych ilości pokarmu, zwraca go. Kroplówkę dostaje. Jesteśmy tu od poniedziałku, wczoraj Pola "się pogorszyła". Miała problemy z oddychaniem, dlatego jest podłączona pod saturację, dostaje tlen – mówi mama Poli.

W domach Poli i Lei nie ma jeszcze oczyszczaczy powietrza, ale po powrocie ze szpitala rodzice od razu chcą je kupić. Mamy klikumiesięcznych dzieci nie chcą ryzykować. Słyszały o tym, że RSV Wirus wywołuje smog.

- W Rybniku nawet nie ma z dzieckiem gdzie wyjść. To jest przykre bo "urodziliśmy się" w grudniu, a dotąd tyko jeden spacer, 5 minutowy zaliczyłyśmy – mówi pani Kasia.

Długo czekała na wiatr, by wyjść z dzieckiem na dwór...

- Na pewno zaopatrzymy się teraz w oczyszczacz powietrza. Myślę, że smog w jakiś sposób wpływa na te nasze maluszki – dodaje rybniczanka.

150 dzieci z RSV Wirusem (odsmogowym) hospitalizowano w Rybniku

O tym, że smog wywołuje u najmłodszych dzieci RSV Wirus nie ma wątpliwości dr Katarzyna Musioł, ordynator rybnickiej pediatrii, członek Rybnickiej Rady Kobiet, która mówiła o tym w czwartek 30 stycznia na sesji Rady Miasta Rybnika.

Mówiła, że przebywające na oddziale niemowlęta z RSV Wirusem (powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością) się duszą, a niektóre w ostatnich dniach trafiły na OIOM. Tłumaczyła, że badania wykazują korelację pomiędzy występowaniem tego wirusa a smogiem.

- Dla mnie to nie są tylko dane i cyfry. To przekłada się na realną sytuację w naszym szpitalu.
W zeszłym roku hospitalizowaliśmy 150 dzieci w zimie z tym wirusem. Kilkoro z powodu niewydolności musieliśmy przetransportować na OIOM – dodała Musioł.

Przywołała badania wykonane na dużych populacjach 700 tysięcy dzieci przebadanych (praca izraelska, włoska, chińska), które wykazują jednoznaczny związek zanieczyszczonego powietrza a zachorowaniami na wirusową chorobę RSV Wirus. To wirus, który powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością.

A jak pokazują inne badania – smog jest przyczyną prawdziwych tragedii, może wywoływać straszne choroby u dzieci. Dzieci z Rybnika częściej chorują na guzy mózgu niż w innych rejonach Śląska

- Pracując na oddziale onkologii przeprowadziliśmy badanie wśród dzieci, które chorowały na guzy mózgu. Zebraliśmy wszystkie dzieci leczące się w naszej klinice przez ostatnie 18 lat i skorelowaliśmy częstość zachorowań ze stopniem zanieczyszczenia powietrza z miejscowości, w których te dzieci mieszkały. Z całego Śląska największą częstość nowotworów centralnego układu nerwowego u dzieci wykazaliśmy właśnie w rejonie Rybnika, Jastrzębia, Raciborza. Stwierdziliśmy bardzo istotną korelację pomiędzy wskaźnikiem zachorowalności a stężeniem tych pyłów – mówiła Musioł.

- W grudniu 2019 roku w jedynym tygodniu na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. Jeden chłopczyk ostatnio miał stwierdzoną kliniczną śmierć mózgu, przebywał na OIOMIE. W wyniku progresji choroby zmarł – tłumaczyła ordynator oddziału pediatrycznego.

Jak mówiła Musioł - smog powoduje u dzieci nie tylko guzy mózgu, ale też białaczki. Potwierdzają to badania zachodnich naukowców.

- Nieszczęsny piątek – gdy wysyłaliśmy duszące się niemowlę z RSV Wirusem na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3- miesięcznej dziewczynki z Rybnika. To są fakty, takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – mówiła Musioł.

Nie przegap

***

Akcja Karny Kopciuch w Rybniku

O konieczności likwidacji kopciuchów ma przypominać także medialna akcja Karny Kopciuch (którą wymyślił portal rybnik.com.pl i do której dziennikzachodni.pl i rybnik.naszemiasto.pl się przyłączyły).
Akcja społeczna Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”. Przyjmujemy na karnykopciuch.pl zgłoszenia dotyczące domów, które zatruwają okolice. W pierwszym kroku edukujemy, w drugim kontrolujemy, w trzecim piętnujemy.

Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch:
AKCJA KARNY KOPCIUCH

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny:

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

M
Marian

Moi rodzice też zmarli w młodym wieku na płuca.Żaden z nich nigdy nie palił papierosów.Oto jest Rybnik.Wszyscy przedwcześnie wymrzemy.

G
Gośka

Najgorsze jest jak dzieci małe chorują i cierpią ...człowiek chciałby wszystko zrobić aby dziecko było zdrowe i szczęśliwe , niestety w dzisiejszych czasach ludzie nie myślą , a trąbi się ! O szkodliwości smogu więc aby takich sytuacji nie było

https://www.kostrzewa.com.pl/ polecam

K
Kretynizm nie boli

Co ma wspólnego smog z eirusem? To tak jakby skorelować występowanie AIDS z ilością samochodów...

Tutaj cytat:

"Zakażenie RSV jest powszechne – u około 95% dzieci w 2. roku życia stwierdza się przeciwciała świadczące o kontakcie z wirusem. Przebycie zakażenia nie chroni przed reinfekcją, która jest zjawiskiem częstym w każdym wieku. Do zakażenia może dojść bardzo wcześnie, poniżej 6. miesiąca życia. Do grupy szczególnego ryzyka należą:

noworodki z małą masą urodzeniową,

niemowlęta karmione sztucznie,

dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną, wrodzonymi wadami serca i niedoborami układu odpornościowego.

Przebieg zakażenia w tych przypadkach jest z reguły ciężki i wymaga leczenia w warunkach oddziału intensywnej terapii. Zakażenie RSV jest najczęstszą przyczyną pobytu w szpitalu z powodu zakażeń układu oddechowego u dzieci.

Zakażenie RSV charakteryzuje się sezonowością. W klimacie umiarkowanym liczba jest największa w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. W okresach epidemicznych zakażenie RSV diagnozowane jest u około 90% małych dzieci z ostrym zapaleniem dolnych dróg oddechowych."

G
Gość
6 lutego, 22:27, Mi:

Jest syf w powietrzu. Ludzie 20 lat temu też palili w piecach ale węglem, a teraz leci wszystko, bo ludzi nie stać na opał. Emeryci często mają grosze a mlodzi pracujący, to już nie w większości gornicy. Poza tym 20 lat temu, była połowa aut na drogach. Przypadało 1 auto na rodzinę a dzieł 1 czasem 2 na osobę. Brak prawdziwej zimy z podmuchami wiatru też nie służy. Na smog składa się wiele czynników. Faktem jest ze kiedyś nie było go aż tyle. Faktem jest ze dzieci są słabsze i bardziej chorują. I w smogu nie ma wirusa a on jedynie go wywołuje, a to jest różnica. Proponuję czytać ze zrozumieniem. Inna kwestia jest to że miasto powinno pomóc mieszkańcom przestawić się na eko grzanie - dotacjami pozwalającymi wymienić piec i instalacje, oraz gwarancja ceny gazu na np 10 lat. Mi też nie uśmiecha się wymiana nowego pieca (ma 5 lat) ale chyba muszę się do tego przygotować, choć opalamy ekogroszkiem w sposób umiejętny. Bo jeszcze trzeba umieć odpowiednio opalać. Ludzie nie denerwujcie się i nie obrażajcie. Musimy coś zrobić bo faktem jest ze ten syf nas zabija. Czy ktokolwiek z was nie zna nikogo z nowotworem..... A z czego to? Ze smogu i GMO.

Tyle , że najczęściej syfem pala ci których stać na dobry opał.

G
Gość
7 lutego, 5:00, Miki:

W centrum Rybnika jest lepsze powietrze niz w miejscowościach przylegających należących do powiatu rybnickiego. Zapraszam np. do Czerwionki. Tutaj na czujniku normy są codziennie dużo bardziej przekroczone niż w Rybniku, a w powietrzu idzie zawiesić siekierę. Co z tego, jak z kominów starych domów wylatują wszystkie kolory teczy?

To czemu tego nie zglosicie? U nas to samo było i się skończyło

G
Gość
7 lutego, 14:21, Gość:

Węgiel tylko dla elektrowni a nie do prywatnych domów.

Jak jest odpowiedni węgiel i odpowiednio spalony to nie ma problemu. Problem jest, że pali się pladtikami i dziadostwem A także mulami. I to szkodzi

G
Gość
6 lutego, 21:52, Antek:

Co za idiotyzmy ta kobieta mówi jestę ciekawy kto tą kobiete finasuje za pisanie takich bzdór. Niech pani doktor lepiej zainteresuje się jedzeniem które jest sprzedawane w super markietach kiedyś ludzie więcej kopcili i niebyło problemów a teraz jest na gonka na piece węglowe i takie idiotyzmy się pisze w prasie tak z kominów wylatują wirusy

7 lutego, 15:10, Gość:

Proszę zainwestować w słownik, oraz nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Sama w tym roku przechodziłam przez pobyt w szpitalu z małym dzieckiem ze strasznymi dusznosciami. Nikt nie pali, odżywiamy się zdrowo. Zaczął się sezon grzewczy, zaczęły się i u nas choroby

Przedtem nie palono pladtikami i dziadostwem. Ja znam temat bo tu w mojej miejscowości sąsiad meblami że śmietnika palił. Zatrułam się ja i mąż. Mieliśmy to w końcu zgłosić do UM ale chyba go zlapano. Dziś jest tu czysciej ale rok temu to była tragedia. Nie szło okna na mikro dac. Ludzie mulem palili, plastikiem i syfem. Gryzlo az. Teraz jest lepiej. Tez chyba drony latają. Bo można okno otworzyć. Trzeba wysokich kar w Rybniku za palenie syfem. Nie jest ważny piec A to co się do niego kładzie.

G
Gość
6 lutego, 21:52, Antek:

Co za idiotyzmy ta kobieta mówi jestę ciekawy kto tą kobiete finasuje za pisanie takich bzdór. Niech pani doktor lepiej zainteresuje się jedzeniem które jest sprzedawane w super markietach kiedyś ludzie więcej kopcili i niebyło problemów a teraz jest na gonka na piece węglowe i takie idiotyzmy się pisze w prasie tak z kominów wylatują wirusy

Proszę zainwestować w słownik, oraz nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Sama w tym roku przechodziłam przez pobyt w szpitalu z małym dzieckiem ze strasznymi dusznosciami. Nikt nie pali, odżywiamy się zdrowo. Zaczął się sezon grzewczy, zaczęły się i u nas choroby

G
Gorol

Śląsk to syf.

G
Gość

Węgiel tylko dla elektrowni a nie do prywatnych domów.

Ś
Ślązak

Zlikwidować deputaty,bo to deputatowcy najbardziej kopcą i to przez cały rok ,podgrzewając wodę w lecie.Znam takich wielu.Tona węgla powinna kosztować 5000 zł.

i
isek

nie wychodzę na zewnątrz bez maski już od ponad roku. W tym sezonie jeszcze poczytałem na ten temat i używam lepszej maski antysmugowej Broxy 700

H
Hosc

Niektórym ten smog już chylą resztki rozumu pochłonął . Owszem , jest problem, ale bez przesady. Podejrzewam że większa krzywdę wyrządzają dzieciom palący; oboje rodziców w mieszkaniu lub co gorsza w samochodzie.

p
polik

To jest po prostu szok!!! A ludzie dlaej beda palic syfem w piecach1!!!!! W domu mam oczyzszczacz https://wentsystem.com/product-pol-7146-Oczyszczacz-powietrza-Warmtec-AP168W.html ale co z tego jak wyjdez domu to wdycham cale scierwo z powietrza

M
Miki

W centrum Rybnika jest lepsze powietrze niz w miejscowościach przylegających należących do powiatu rybnickiego. Zapraszam np. do Czerwionki. Tutaj na czujniku normy są codziennie dużo bardziej przekroczone niż w Rybniku, a w powietrzu idzie zawiesić siekierę. Co z tego, jak z kominów starych domów wylatują wszystkie kolory teczy?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3