Są mięciutkie, mają pisklęce pióra, jeszcze nie mogą wchodzić do basenu. Jednak człapią już czasami po zewnętrznym wybiegu pod czułym wzrokiem rodziców: Pety i Mišo. No i objadają się rybami. Maluchy pingwinów Humboldta w tajemnicy skrywają swoją płeć.
Dwa jaja w jaskini na wybiegu pingwinów Humboldta z początkiem sierpnia ujawniły światu urocze istotki
Peta i Mišo wspólnie wysiadywali jaja w jednej z jaskiń na wybiegu zewnętrznym. Tam właśnie wykluły się maluchy. Z jaj na świat wyczłapały dwa rozkoszne pingwinki Humboldta.
- Dwa urocze pingwiny wykluły się 1 i 3 sierpnia. Ich rodzicami są Peta i Mišo, para pingwinów, która mieszka w śląskim zoo od 2020 r. - informują pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. - Maluchy czują się świetnie i szybko rosną - dodają.
Pingwiny Humboldta wróciły do Ślaskiego Ogrodu Zoologicznego w 2020 r. To gatunek zagrożony wyginięciem.
- Szacuje się, że obecnie w środowisku naturalnym żyje około 23 tysięcy tych nielotów. W naszym zoo przebywa kolonia złożona z 16 osobników - wyliczają opiekunowie ptaków.
Małe żarłoki uwielbiają ryby. Szczęściarze mogą je czasem dojrzeć na zewnętrznym wybiegu
Przez pierwsze tygodnie młode przebywały pod opieką rodziców, którzy wytrwale się nimi opiekowali. Gdy młode podrosły, pojawiło się duże zainteresowanie ze strony innych członków kolonii, dlatego aby zapewnić młodym spokój, opiekunowie postanowili przenieść je do wnętrza budynku.
- Obecnie maluchy przebywają w pomieszczeniu hodowlanym. Jedzą już samodzielnie ryby, które podają im opiekunowie. Ich ciała pokryte są miękkimi, pisklęcymi piórami, które nie zapewniają im ochrony przed wodą, dlatego nie korzystają jeszcze z basenu. Młode pingwiny czasem wychodzą na wybieg zewnętrzny - przekazują opiekunowie pingwinków.
Czy to chłopak i dziewczyna? W rozwikłaniu zagadki pomogą badania genetyczne
Płeć uroczej dwójki nielotów nie jest dotąd znana, dlatego maluchy nie otrzymały jeszcze imion.
- Podobnie jak w przypadku pierwszego pingwina, który wykluł się w naszym zoo, płeć młodych ustalona zostanie na podstawie badań genetycznych. W tym celu pisklętom pobrano już krew i przekazano do analizy. U pingwinów Humboldta ustalenie płci jest trudne, stąd by uniknąć pomyłki, posługujemy się badaniami genetycznymi - wyjaśniają pracownicy zoo. - Młode nie mają jeszcze imion. Otrzymają je, gdy poznamy ich płeć - dodają.
Ptaki ze śląskiej hodowli można obserwować na wybiegu zewnętrznym do późnej jesieni.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?