MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie ważne, interesujące inwestycje w Czeladzi. Trzecia na horyzoncie. Wkrótce budowa krytej pływalni i rozbudowa Kopalni Kultury

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
To dzisiejszy wygląd Kopalni Kultury Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
To dzisiejszy wygląd Kopalni Kultury Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź/Piotr Sobierajski
W Czeladzi powstanie pierwszy kryty basen, a Kopalnia Kultury w dzielnicy Piaski zostanie rozbudowana. To już pewne. Miasto ogłosiło postępowania przetargowe na oba te ciekawe i oczekiwane przez mieszkańców przedsięwzięcia.

Kryty basen na terenie po byłej kopalni Saturn w Czeladzi

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Czeladzi czeka na oferty firm, które chciałyby wybudować kryty basen w mieście do 20 maja tego roku do godziny 11.00.

Ta pływalnia będzie jednak wyjątkowa, bo powstanie w budynku byłych warsztatów mechanicznych kopalni Saturn w Czeladzi, dając – po zakończeniu wszystkich prac – temu obiektowi drugie życie. Do tego całość powstanie przy zachowaniu historycznych elementów budynku, a więc można będzie liczyć na ciekawą propozycję architektoniczną, co potwierdzają pierwsze wizualizacje.

- Pływalnia z jednej strony będzie służyć rekreacji, a z drugiej pozwoli nauczyć pływać całe pokolenia młodych czeladzian – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

By miasto mogło pozyskać tak duże dofinansowanie do budowy krytej pływalni z możliwością pobierania opłat na jej utrzymanie od pierwszego dnia, obiekt musi mieć charakter lokalny i nie zagrażać konkurencyjnością podobnym obiektom w sąsiednich miastach.

- Czyli dużym basenom i aquaparkom, wybudowanym np. przez inne lokalne samorządy za własne pieniądze, które muszą się same utrzymać, a miałyby z tym kłopot, gdybyśmy zbudowali aquapark i przez pięć lat nie pobierali za korzystanie opłat. Więc mieliśmy do wyboru dwie opcje. Zbudować niewielką krytą pływalnię za fundusze unijne z możliwością biletowania, czy nie budować wcale, bo bez dofinansowania nie byłoby nas stać na budowę jakiegokolwiek basenu. Tak więc cieszmy się, bo choć nie będzie to pływalnia duża, to pozwoli nam korzystać z kąpieli i dodatkowych atrakcji przez cały rok – tłumaczy Zbigniew Szaleniec.

Władze lokalne Czeladzi uzyskały z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dofinansowanie do swojego projektu. Pozyskana kwota to 85 procent pieniędzy potrzebnych na wybudowanie krytego basenu w ramach adaptacji budynku warsztatów mechanicznych byłej kopalni Saturn.

Firma bądź konsorcjum firm, które zajmą się tą inwestycją zajmą się rozbudową, remontem oraz zmianą sposobu użytkowania budynku warsztatów mechanicznych po byłej KWK Saturn przy ul. Dehnelów w Czeladzi wraz z zagospodarowaniem terenu oraz
infrastrukturą techniczną na potrzeby krytego basenu.

Po rozbiórce niezbędnych elementów trzeba będzie wybudować na nowo cały obiekt, z odtworzeniem jego architektonicznych detali. Powstanie tu m.in. strefa basenowa, zlokalizowana w istniejącym budynku warsztatów na parterze. Znajdować się w niej będzie basen o wymiarach 25 na 9,7 metra posiadający cztery tory, miejsca do skakania oraz urządzenie do obsługi osoby niepełnosprawnej.

Zaplanowana jest również budowa strefy rekreacyjnej. Ta powstanie na parterze nowo projektowanej części budynku. Znajdzie się w niej mały basen rekreacyjny wyposażony w dodatkowe atrakcje (bicze wodne, hydromasaże, itp.), jacuzzi, jacuzzi z solanką, dwa prysznice, sauny. W kompleksie saun znajdować się będzie pokój rekreacyjny, prysznice, balia z zimną wodą, toaleta ogólnodostępna oraz sauna parowa i sucha.

Szacunkowa wartość tej inwestycji bez VAT, to 25 milionów 828 tysięcy 563,72 zł.

Drugie życie obiektów byłej kopalni Saturn

Kilka budynków na terenach pokopalnianych w Czeladzi odzyskało już swój dawny blask, służąc dziś z powodzeniem mieszkańcom miasta i całego regionu. To m.in. Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, czy też budynek dawnych warsztatów elektrycznych, który po remoncie stał się od grudnia 2019 roku siedzibą Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej.

Kolejna architektoniczna perełka, której wygląd po remoncie potwierdza, że warto inwestować w ratowanie pokopalnianych obiektów, to cechownia. Oprócz Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, które będzie miało wkrótce swoją inaugurację, w zrewitalizowanym obiekcie znalazł swoje miejsce m.in. oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w zasadzie nowoczesna mediateka. Całości dopełniają nowe parkingi oraz plac zabaw dla najmłodszych z „kopalnianym” wyposażeniem.

Najnowsza propozycja, która wypełni przestrzeń pokopalnianą w Czeladzi, to budowa ścianki wspinaczkowej. Ma tu powstać jedna z najwyższych w Polsce ścianek wspinaczkowych o wysokości ponad 50-metrów i platformy widokowe z niesamowitym widokiem na Śląsk i Zagłębie. To wszystko w oparciu o kominy dawnej ciepłowni, która trafiła ostatnio w ręce prywatnego inwestora.

- Jeżeli uda się zrealizować tę koncepcję, to będziemy jako Czeladź słynąć z kolejnej wyjątkowej atrakcji, czyli najwyższej w Polsce ścianki wspinaczkowej. Ciągle trwają prace nad wypracowaniem koncepcji zagospodarowania wnętrz dwóch budynków dawnej ciepłowni – informuje Zbigniew Szaleniec.

Na razie nie wiadomo jeszcze, w jakiej formule będzie realizowane to przedsięwzięcie, czy przez prywatnego właściciela gruntów, czy też w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Kopalnia Kultury się powiększy. Będzie też miejsce na kawiarenkę

W przypadku Kopalni Kultury, oferującej przeróżne formy spektakli, koncertów i przedsięwzięć kulturalnych dla czeladzian, także Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej ogłosił już przetarg na zaplanowane zmiany. Zainteresowani przedsiębiorcy powinni złożyć swoją ofertę w terminie do 22 kwietnia do godziny 11.

- Od jakiegoś czasu zapowiadaliśmy tę inwestycję, bo imprezy, przedstawienia teatralne, czy też projekcie filmów w Kopalni Kultury cieszą się dużym powodzeniem. A przecież taniec, muzykę i śpiew ćwiczy tam kilkaset dzieci. Obiekt stał się więc już za ciasny – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Miasto przymierzało się więc do zmian w tym popularnym w całym Zagłębiu obiekcie kultury od dłuższego czasu. Starało się jednocześnie o pozyskanie z zewnątrz wsparcia finansowego. Udało się, bo ramach VIII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (RPIS) Czeladź otrzyma na tę inwestycję 5 mln 760 tysięcy złotych.

- Rozbudowa Kopalni Kultury od strony ul. Trznadla pozwoli nam stworzyć nową i wygodną szatnię, a rozbudowa od strony placu Viannaya będzie skutkowała powstaniem dodatkowego pomieszczenia, które pozwoli na organizację małych występów – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Przebudowany zostanie również hol tego obiektu. - Zakładamy, że w skutek rozbudowy w Kopalni Kultury pojawi się również niewielka kawiarnia. Chcielibyśmy, aby rozbudowa była jak najmniej uciążliwa dla osób korzystających z usług Kopalni Kultury, dlatego też będziemy starali się przeprowadzić większość prac w okresie wakacyjnym – tłumaczy Jakub Kubasik.

Sala kawiarenki, mająca też swoją część zewnętrzną od strony Placu Viannay’a, będzie pełnić również funkcję sceny plenerowej na potrzeby organizacji imprez i wydarzeń dla mieszkańców miasta oraz regionu. Dobudowane foyer ma z kolei pozwalać na ekspozycję prac artystycznych w galerii. Dodatkowo zagospodarowany zostanie przyległy do obiektu teren. Dostosowany będzie do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, na skarpach posadzone zostaną zielone rośliny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera