MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwudniowe obchody Barbórki w Piekarach Śląskich. Prezydent miasta: „przychodzi nam świętować w trudnych okolicznościach"

Szymon Karpe
Szymon Karpe
"Tegoroczną Barbórkę przychodzi nam świętować w bardzo trudnych okolicznościach, dotykających nas w wielu wymiarach" - mówiła prezydent miasta Sława Umińska-Duraj.
"Tegoroczną Barbórkę przychodzi nam świętować w bardzo trudnych okolicznościach, dotykających nas w wielu wymiarach" - mówiła prezydent miasta Sława Umińska-Duraj. Piekary Śląskie
Obchody Dnia Górnika - Barbórki za nami. W Piekarach Śląskich uroczystości związane z corocznym górniczym świętem rozpoczęły się już dzień wcześniej i potrwały do niedzieli 4 listopada. W trakcie uroczystości wręczono oznaczenia państwowe, odznaki i stopnie górnicze. Prezydent miasta Sława Umińska-Duraj w swoim przemówieniu zwracała uwagę, że tegoroczną Barbórkę „przychodzi nam świętować w trudnych okolicznościach".

Dwudniowe obchody Barbórki w Piekarach Śląskich

Tegoroczne obchody górniczej Barbórki w Piekarach Śląskich rozpoczęły się już w sobotę 3 grudnia. Tego dnia o godzinie 7.30 przedstawiciele władz miasta na czele z prezydent Sławą Umińską-Duraj złożyli kwiaty w Kaplicy Świętej Barbary, skąd następnie w procesji udali się na rozpoczynającą się o godzinie 8 mszy barbórkowej w intencji górników i rodzin górniczych w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Uroczystej mszy przewodniczył kustosz sanktuarium ksiądz dr Mirosław Godziek. O oprawę muzyczną zadbało Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Piekary-Julian”.

Równie wcześnie rozpoczął się drugi - właściwy dzień obchodów Barbórki w niedzielę 4 grudnia. Chwilę po godzinie 6 orkiestra „Piekary-Julian" rozpoczęła pobudkę dla mieszkańców Kozłowej Góry i osiedla Wieczorka. Kilka godzin później, o godzinie 11.30, piekarscy muzycy wystąpili również na Placu Noblistów Śląskich.

Prezydent miasta wraz ze współpracownikami złożyła kwiaty pod pomnikiem „Pracownikom kopalni Andaluzja pomordowanym przez najeźdźcę hitlerowskiego” w Kamieniu przy parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także w Cechowni na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Piekary Julian". Warto podkreślić, że oba miejsca stanowią dla mieszkańców Piekar Śląskich symbol górniczej pamięci i etosu pracy.

Umińska-Duraj: „przychodzi nam świętować w trudnych okolicznościach"

Podczas Akademii Barbórkowej odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych „Medale za długoletnią służbę", odznak honorowych „Zasłużony dla Górnictwa RP" i stopni górniczych.

– Tegoroczną Barbórkę przychodzi nam świętować w bardzo trudnych okolicznościach, dotykających nas w wielu wymiarach. W skali globalnej doświadczamy głębokiego kryzysu energetycznego i problemów z dostawami podstawowych surowców – w tym także węgla. W naszym lokalnym świecie, w Piekarach Śląskich, jesteśmy świadkami odchodzenia w przeszłość kolejnych symboli wspólnej historii, tożsamości i dorobku wielu pracowitych pokoleń naszych przodków. Znikają z najbliższego otoczenia tak charakterystyczne dla tego pejzażu wieże szybów i konstrukcje przemysłowe działających jeszcze niedawno kopalń. Wszystkim górnikom oraz pracownikom spółki Węglokoks w imieniu mieszkańców Piekar Śląskich składam wyrazy gorącego podziękowania – mówiła prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

Organizatorem uroczystości była firma Węglokoks Kraj. Wydarzenie uświetniły występy Górniczej Orkiestry Dętej z Bytomia i zespołu „Mały Śląsk" z Radzionkowa. W wydarzeniu oprócz władz miasta wzięli udział m.in. prezes zarządu Węglokoks Kraj sp. z o. o. Grzegorz Wacławek, senator Dorota Tobiszowska, przedstawiciele środowisk górniczych i górniczych związków zawodowych.

"Tegoroczną Barbórkę przychodzi nam świętować w bardzo trudnych okolicznościach, dotykających nas w wielu wymiarach" - mówiła prezydent miasta Sława Umińska-Duraj.

Dwudniowe obchody Barbórki w Piekarach Śląskich. Prezydent m...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera