Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DZ pisał 34 lata temu: "Proszek do prania będzie na kartki, a w Kozach regenerują opony"

Monika Krężel
Wielu Czytelników pamięta puste półki w sklepach w latach 80. Nawet proszek do prania kupowało się na kartki
Wielu Czytelników pamięta puste półki w sklepach w latach 80. Nawet proszek do prania kupowało się na kartki inprl.pl
Przez całe wakacje zaglądamy do archiwalnych wydań "Dziennika Zachodniego" i przypominamy, czym żyliśmy 5, 30 czy 50 lat temu. Oto, czym zajmowaliśmy się 27 lipca 1981 roku.

"Od 1 sierpnia sprzedawany będzie na kartki proszek do prania" - donosiliśmy w DZ z 27 lipca 1981 roku. "Jak poinformowało Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług w zamian za odcinki rezerwowe karty zaopatrzenia na mąkę i przetwory zbożowe przysługiwać będzie mieszkańcom Wałbrzycha, Krakowa oraz woj. katowickiego 500 g proszku miesięcznie, zaś pozostałym - 300 g. Ponieważ proszek jest sprzedawany w opakowaniach 600 i 1000-gramowych, wykupywać się będzie od razu dwumiesięczną normę. W związku z tym nie ma gwarancji, że w sierpniu nie będą tworzyć się kolejki po kartkowy proszek. Przemysł dostarczy bowiem 16 tys. ton, a więc tyle, ile potrzeba na miesięczne zapotrzebowanie. Warto dodać, że dzieci do 1. roku życia otrzymywać będą nadal proszek "Cypisek" na dotychczasowych zasadach, a więc niezależnie od przydziału proszku na kartkę zbożową".

Informacje nie były optymistyczne, bo w tym samym wydaniu pisaliśmy, że co prawda nastąpiła "pewna poprawa rytmiczności dostaw towarów do sklepów, ale dotyczy to tłuszczów, warzyw oraz mięsa, ale tylko niższej jakości". Reporter donosił, iż zbyt mało jest na rynku mięsa pierwszego gatunku, bardzo źle zaopatrzony jest rynek w ryby i nie ma co liczyć na poprawę. "Kuleją dostawy mleka i przetworów mlecznych, a także słodyczy. W sierpniu, jak stwierdzono, będzie można zrealizować lipcowe przydziały na czekoladę i cukierki. Nadzieje te wiążą się z planowanym podjęciem produkcji przez wytwórnię słodyczy" - informowaliśmy.

Tymczasem w Kozach rozpoczął działalność spółdzielczy zakład renowacji opon samochodowych. "Od początku jednak istnienia, nie cieszy się on zbytnim zainteresowaniem posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jakoś nie możemy się przekonać do tej, zresztą bardzo nowoczesnej i niezawodnej metody regeneracji starych opon, chociaż na rynku powszechnie odczuwa się brak nowych" - pisaliśmy. I tłumaczyliśmy, że regeneracji nie można poddać całkiem łysych opon...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!