Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działa już Młodzieżowe Centrum Karier w Żywcu

Jakub Marcjasz
Walczyliśmy o to miejsce od ośmiu lat - mówi Bogumił Kanik, komendant Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Katowicach
Walczyliśmy o to miejsce od ośmiu lat - mówi Bogumił Kanik, komendant Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Katowicach Jakub Marcjasz
Zainteresowanie ofertą jest ogromne. Do Młodzieżowego Centrum Karier w Żywcu każdego dnia dzwoni kilkanaście osób

Stopa bezrobocia na Żywiec-czyźnie wynosi obecnie 11,3 proc. Pracy nie ma około 5,5 tys. osób. Co czwarta z nich to osoba młoda, czyli według definicji Urzędu Pracy, do 30. roku życie. Jest szansa, że części z nich łatwiej będzie znaleźć zajęcie - w Żywcu uruchomiono właśnie Młodzieżowe Centrum Karier.

- Walczyliśmy o nie osiem lat - mówi Bogumił Kanik, komendant Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Katowicach.

Nowy punkt został uruchomiony w pomieszczeniach Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. To pierwsze takie miejsce od lat, które otwarto właśnie w szkole. I jak pokazały pierwsze dni, był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.

- Podczas rekrutacji na kursy zawodowe nie mieliśmy żadnych problemów z naborem. W ciągu paru dni zgłosiła się wystarczająca liczba osób - mówi komendant wojewódzki.

Młodzieżowe Centra Karier to punkty zajmujące się doradztwem zawodowym, badające predyspozycje zawodowe, kojarzące poszukujących pracy z pracodawcami, które na dodatek organizują różnego rodzaju kursy oraz wydarzenia, mające pomóc w znalezieniu pracy lub kontynuowaniu edukacji przez młodych ludzi.
- Nasza oferta skierowana jest do osób do 25. roku życia, ale na pewno nikogo nie odeślemy. Jeśli komuś nie będziemy mogli pomóc, skierujemy go do odpowiedniej instytucji - zapewnia Katarzyna Filarek, doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Karier w Żywcu, która każdego dnia odbiera nawet kilkanaście telefonów od osób zainteresowanych pomocą ze strony centrum. Ci, którzy się na nią zdecydują, mogą liczyć na indywidualne podejście.

- Na rynku pracy szczególnie trudno zaistnieć osobom po studiach humanistycznych, ze średnim wykształceniem i ogólnokształcącym, które na w tym momencie skończyły edukację - mówi Beata Kliś, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu. - Jednak wśród osób młodych i wykształconych mamy także takie, które deklarują, że nie są zainteresowane poszukiwaniem pracy - zauważa pani dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!