Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci lubią śmieciowe jedzenie ze szkolnych sklepików

Maria Olecha
infografika Marek Michalski
Na śniadanie czekoladowy batonik, na drugie śniadanie puszka coli i paczka chipsów. Obiad? Słone paluszki i druga paczka chipsów. Choć trudno w to uwierzyć, tak żywi się niemal co piąte dziecko powyżej 7. roku życia w Polsce. Takie produkty najmłodsi kupują między innymi w szkolnych sklepikach.

Sprawdziliśmy, jakie produkty proponują dzieciom z naszego regionu szkolne sklepiki. Na szczęście, nie jest najgorzej. W wielu szkołach oprócz słodyczy i chrupek, uczniowie kupią także kanapki, owoce i wodę mineralną. Tak jest np. w szkolnym sklepiku w Szkole Podstawowej nr 5 w Zabrzu.

- Bułeczki rozchodzą się w mig, owoce też - cieszy się Daria Wrobel, wicedyrektorka szkoły.
Wzorem do naśladowania są Tychy, gdzie radni przyjęli uchwałę zobowiązującej dyrektorów do kontrolowania szkolnych sklepików. Efekt? W każdym dzieci kupią świeżo przygotowane kanapki, owoce, soki, wodę mineralną. Chipsy, coca-cola i napoje energetyzujące zniknęły.

Marta Kamińska, mama 8-letniej Oliwii, przyznaje, że jej córka je chipsy, batoniki, pije napoje gazowane, a żelki wprost uwielbia. Na szczęście pani Marta jest rozsądną mamą, która robi córce kanapki do szkoły.

- Zawsze daję jej też jakiś owoc albo jogurt do picia. Staram się kontrolować, ile łakoci zjada - podkreśla gliwiczanka.

Tymczasem lekarze i dietetycy alarmują: nawyk żywieniowy trzeba wyrabiać w dzieciach od małego, bo inaczej wyrosną pokolenia otyłych. Wg badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu OLAF dotyczącego nadwagi i otyłości wśród dzieci doganiamy Niemcy i Stany Zjednoczone.

Zdaniem dietetyków, w naszym regionie wcale nie jest lepiej. Wręcz przeciwnie. Nasze dzieci jedzą śmieci.

- Na Śląsku jest dramatycznie - mówi Marzena Okoń, dietetyczka z poradni Amarena w Gliwicach. - Wszystko to, co jest naszprycowane chemią najbardziej kusi dzieci, bo jest kolorowe, fajne i inne - dodaje Okoń.

* CZYTAJ KONIECZNIE
RYJEK 2011 - WIDEO Z NAJLEPSZYMI SKECZAMI RYBNICKIEJ JESIENI KABARETOWEJ I ZDJĘCIA ZZA KULIS - ZOBACZ KONIECZNIE I BAW SIĘ DOBRZE
CZY STADION ŚLĄSKI POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ? SPRAWDŹ, KTÓRE FIRMY SA ZAINTERESOWANE OBJĘCIEM PATRONATU

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby wyrabiać dobre nawyki żywieniowe u najmłodszych. Na czym one polegają? Marzena Okoń tłumaczy, że to między innymi urozmaicanie posiłków, spożywanie kilku posiłków w ciągu dnia, unikanie produktów zawierających tłuszcz zwierzęcy czy ograniczenie spożywania słodyczy i słodzenia napojów.

- Wielu rodziców twierdzi, że ich dzieci to niejadki. Ja ten mit obalam. Dziecko ma prawo mieć jednego dnia mniejszy apetyt, ma prawo nie lubić fasolki czy kalafiora. Ale jeśli lubi pomidory, ogórki i paprykę, to przygotowujmy mu dania zawierające właśnie te warzywa - uważa.

Podatek chipsowy i tłuszczowy

Od 1 września tego roku na Węgrzech obowiązuje podatek od żywności i napojów o wysokiej zawartości soli, węglowodanów oraz kofeiny. To tzw. "podatek chipsowy". Dotyczy żywności paczkowanej, napojów energetyzujących, chipsów i innych przekąsek, słonych i słodkich ciasteczek oraz pakowanych ciast. Intencją węgierskiego rządu jest walka ze złymi nawykami żywieniowymi. Z kolei w Danii w październiku wprowadzono "podatek tłuszczowy", którego wysokość jest uzależniona od zawartości niezdrowych tłuszczów nasyconych w produkcie. Dania jest pierwszym krajem na świecie, który walczy z tłustym jedzeniem wprowadzając stosowny podatek.

Problemy z pamięcią i zadyszka

Chipsy są nie tylko bombą kaloryczną, ale zawierają także neurotoksyny. To substancja, która powoduje, że dzieci są osowiałe, szybciej się męczą, mają też problemy z koncentracją. Batoniki i żelki oraz innego rodzaju przetworzone słodycze niedobrze działają na pracę przewodu pokarmowego, odpowiadają za zły stan skóry, włosów, paznokci. Są też przyczyną próchnicy u najmłodszych.

Szklanka coli zawiera aż 7 łyżeczek cukru! Do tego jest gazowana, więc po jej wypiciu wzrasta objętość gazów w przewodzie pokarmowym i podnosi się przepona. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o zdrowe żywienie naszych dzieci. 8 listopada w szkołach odbędzie się akcja "Śniadanie daje moc" w ramach Dnia Zdrowego Śniadania.

* CZYTAJ KONIECZNIE
RYJEK 2011 - WIDEO Z NAJLEPSZYMI SKECZAMI RYBNICKIEJ JESIENI KABARETOWEJ I ZDJĘCIA ZZA KULIS - ZOBACZ KONIECZNIE I BAW SIĘ DOBRZE
CZY STADION ŚLĄSKI POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ? SPRAWDŹ, KTÓRE FIRMY SA ZAINTERESOWANE OBJĘCIEM PATRONATU

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Rodzice wolą dać dziecku parę złotych niż kanapkę i jabłko

Z dr Urszulą Paździorek-Pawlik, radną Rady Miasta w Tychach, rozmawia Maria Olecha

O zdrowym odżywianiu dzieci mówią wszyscy, a pani wzięła się do pracy u podstaw. Są już efekty?
Oczywiście! Kiedy w 2009 roku przyjęliśmy naszą uchwałę, wszyscy w mieście stanęli na wysokości zadania: dyrektorzy szkół zorganizowali lekcje o zdrowym żywieniu, przeprowadzili rozmowy z ajentami prowadzącymi szkolne sklepiki, a następnie zastrzegli w umowach, że zdrowa żywność musi być sprzedawana. Udało się. Teraz w szkołach można kupić kanapki, owoce, wodę mineralną, w niektórych soki wyciskane ze świeżych owoców. Tłumaczyliśmy ponadto rodzicom, skąd takie zmiany. I tu napotkaliśmy największy problem, wręcz opór.

Rodzice protestowali!?
Nie zgadzali się, bo nie mogli pojąć, dlaczego ich dziecko nie może kupić w swojej szkole chipsów czy żelków, które tak bardzo lubi jeść.

Rozumiem, że te chipsy to dodatek do drugiego śniadania?
No właśnie nie, i to jest najsmutniejsze. Robię czasem takie kontrole w sklepikach, żeby trzymać rękę na pulsie, czy któryś się nie wyłamał. I widzę dzieci, które nie jadły w domu śniadania w ogóle albo do szkoły śniadania nie dostają, bo rodzic woli dać parę złotych, żeby dziecko kupiło sobie coś w sklepiku.

Jakie jeszcze problemy pani napotkała?
Niektóre sklepiki przemycają kolorowe żelki, lizaki. Walczę z tym. Problem jest z dorastająca młodzieżą w technikach, która niechętnie podchodzi do zmiany nawyków żywieniowych.

* CZYTAJ KONIECZNIE
RYJEK 2011 - WIDEO Z NAJLEPSZYMI SKECZAMI RYBNICKIEJ JESIENI KABARETOWEJ I ZDJĘCIA ZZA KULIS - ZOBACZ KONIECZNIE I BAW SIĘ DOBRZE
CZY STADION ŚLĄSKI POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ? SPRAWDŹ, KTÓRE FIRMY SA ZAINTERESOWANE OBJĘCIEM PATRONATU

Wszystko, co kolorowe i słodkie jest bardzo niezdrowe

Z dr Magdaleną Olszanecką-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, rozmawia Maria Olecha

Dlaczego chipsy i cola są tak niezdrowe?
Chipsy składają się głównie z soli i tłuszczu. W chipsach, bez względu na ich smak, jest taka ilość soli, jakiej spożycie jest dopuszczalne w czasie kilku dni. Cola jest bardzo kaloryczna. Zawiera ogromną ilość cukru, a także kwas fosforowy, który niszczy zęby.

Dzieci uwielbiają też żelki...
Dlatego, że są takie kolorowe, są tak niezdrowe. Są tam środki chemiczne, barwniki i konserwanty.

Jak zatem przekonać dziecko, że batonik, żelki czy chrupki są niezdrowe?
Tego trzeba dziecko uczyć od najmłodszych lat. Jeśli wyrabiamy w dziecku nawyk, że batonik jest nagrodą, że poprawia humor i sprawia radość, to dziecko zawsze będzie wolało batonik od jabłka. Bardzo ważne jest to, aby przyzwyczajać dziecko do jedzenia warzyw, że surówka jest składnikiem obiadu, a poza tym warzywa dodajemy do każdego głównego posiłku.

Ale dzieci wolą jeść to, co kolorowe, inne. Kanapka z białym serem jest niesmaczna, bo nudna.
Wystarczy wykroić z pomidora i jajka muchomorka i położyć na takiej kanapce, posypać szczypiorkiem.

Co dziecko powinno zjeść na śniadanie?
Bułkę grahamkę z szynką lub białym serem i dużo warzyw. Do popicia sok warzywny, owocowy albo mleko. To ostatnie jednak nie smakowe, bo ono jest słodkie. Uczymy przez to, że pierwszym smakiem od rana jest słodki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!