Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci utracone będą miały symboliczny grób w Jaworznie

Anna Zielonka
W Jaworznie powstanie nagrobek Dziecka Utraconego. To inicjatywa wiernych i proboszcza parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej.

Cel jest szczytny, bowiem w naszym regionie mieszka wielu rodziców, którzy stracili swoje dzieci, zanim one miały możliwość przyjścia na świat. Stało się to m.in. z powodu poronienia, zgonu dziecka w łonie matki, nietrafnych decyzji rodziców, którzy zaczęli żałować dopiero po fakcie.

- Przyczyny decyzji o postawieniu nagrobka były trzy - mówi ks. Józef Gut. - Gdy byłem w naszym jaworznickim szpitalu, spotykałem się z kobietami, które cierpiały po utracie dzieci. Ich rozpacz była wielka. A takich mam i oczywiście ojców znam też osobiście. Mówią na przykład, że są rodzicami piątki dzieci, przy czym czworo jest już na tamtym świecie - dodaje.

Dzieci utracone ni emają żadnych praw HISTORIA PRAWDZIWA

Drugim powodem było to, że spora liczba takich dzieci nie ma swojego grobu. Bowiem w wyniku szoku po stracie maleństwa rodzice zwykle podpisują zgodę na pozbycie się martwego płodu w inny sposób niż przez urządzenie pogrzebu (płody idą do wspólnej kremacji).

- A to prowadzi do trzeciego powodu decyzji o postawieniu nagrobka. Chodzi o żałobę i psychiczne pogodzenie się ze stratą. A skoro nie ma grobu dziecka, trudno przejść taką żałobę, pomodlić się za jego duszę. Na dodatek jeśli rodzice obwiniają siebie za śmierć potomka, dzięki symbolicznemu miejscu łatwiej będą mogli się z tym bólem uporać - tłumaczy dalej ksiądz Gut.

Projekt nagrobka wykonał znany rzeźbiarz Maciej Zychowicz. Przy grobie rodzice będą mogli palić znicze, nadać imię dziecku, duchowo porozmawiać z nim i wybaczyć samemu sobie.

Opieką i wsparciem zajmuje się mysłowicka Fundacja "By dalej iść", mieszcząca się przy ul. Chopina 2c. W naszym województwie dwa lata temu doszło do 5573 poronień i zgonów noworodków. Rok później było ich prawie o pół tysiąca więcej. - A o tym się niemówi. Co gorsza, martwe płody nie są uznawane za dzieci - mówi nam Aleksander Komaniecki, fundator i ojciec po stracie dziecka.

- Nasza fundacja stara się uśmierzyć ból rodziców. Zapewniamy im m.in. opiekę psychologiczną, pomoc w powrocie do społeczeństwa. Uwrażliwiamy innych na ból rodziców w żałobie - dodaje. Fundacja ma też pomysł. - Chcemy założyć park, gdzie każdy mógłby posadzić swoje drzewko i patrzeć, jak rośnie. Tam będą biegały dzieci, rodzeństwo tych, co odeszli. To ma być symbol, że śmierć nie jest wszechobecna - mówi fundator.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!