Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet w okresie PRL-u. Zobacz fotografie archiwalne z tamtych czasów!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dzień Kobiet w okresie PRL-u. Kilkadziesiąt lat temu dzień 8 marca obchodzono dość spektakularnie. Z tej okazji w zakładach pracy, szkołach oraz instytucjach kulturalnych odbywały się liczne akademie i inne występy, jakie niejednokrotnie poprzedzały propagandowe przemówienia ważnych dygnitarzy. Panie obowiązkowo dostawały kwiaty, a oprócz tego dodatkowe upominki, w ramach których kobiety obdarowywano również rajstopami, kawą oraz herbatą. Przedstawicielki płci pięknej były świadome tego, co kryje się za pozornie miłymi gestami i życzeniami, nie mniej jednak cieszyły się z otrzymanych deficytowych wówczas produktów. Mogły też spędzić czas z innymi kobietami przy wspólnych rozmowach, pysznej kawie oraz wuzetce. Zobacz fotografie archiwalne z tamtych czasów, przedstawiające panie w okresie PRL-u!

Święto ustanowiono w Stanach Zjednoczonych

Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzono w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych i świętowano go wówczas dokładnie w dniu 28 lutego. Został on ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach oraz strajkach w Nowym Jorku. Święto zyskało wymiar międzynarodowy już w kolejnym roku, w związku z czym zaczęto je celebrować na całym świecie. Dzień Kobiet przeniesiono jednak na 8 marca decyzją Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze. Ustalono wówczas, że ma on służyć przede wszystkim krzewieniu idei praw kobiet, walce o pokój, wolność i szczęśliwą przyszłość dzieci, a także budowaniu wsparcia społecznego dla powszechnych praw wyborczych dla pań. Dzień Kobiet obchodzono również w Polsce i pozostał w sferze dobrych obyczajów, zgodnie z którymi panowie w sposób szczególny okazują przedstawicielkom płci pięknej wyrazy szacunku – obdarowują kwiatami, upominkami bądź zapraszają swoje drugie połówki do kina, teatru albo na uroczystą kolację.

Dzień Kobiet obchodzono hucznie i obowiązkowo

Kilkadziesiąt lat temu Dzień Kobiet obchodzono dość spektakularnie. Z tej okazji w zakładach pracy, szkołach oraz instytucjach kulturalnych odbywały się liczne akademie i inne występy, jakie niejednokrotnie poprzedzały propagandowe przemówienia ważnych dygnitarzy. Elegancko ubrani panowie składali pocałunki na dłoniach kobiet, wręczali im prezenty oraz kierowali do nich specjalne życzenia, zaś na dużych spotkaniach podkreślali rolę pań w budowaniu państwa socjalistycznego. Wizerunek kobiety pracującej i świetnej gospodyni domowej był więc wykorzystywany w celach wizerunkowych przez funkcjonujący wówczas system. Panie obowiązkowo dostawały kwiaty, a oprócz tego dodatkowe upominki, w ramach których kobiety obdarowywano również rajstopami, kawą oraz herbatą. Przedstawicielki płci pięknej były świadome tego, co kryje się za pozornie miłymi gestami i życzeniami, nie mniej jednak cieszyły się z otrzymanych deficytowych wówczas produktów. Mogły też spędzić czas z innymi kobietami przy wspólnych rozmowach, pysznej kawie oraz wuzetce.

W załączonej galerii prezentujemy fotografie archiwalne, przedstawiające kobiety w latach PRL-u. Zobacz zdjęcia pań sprzed kilkudziesięciu lat!

Dzień Kobiet w okresie PRL-u. Zobacz zdjęcia!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera