Dzień Muzealnika w Bielsku-Białej. Pracownicy Muzeum Historycznego zostali uhonorowani. Była okazja by zobaczyć dwie nowe wystawy

JAK
Dzień Muzealnika był obchodzony dzisiaj 21 maja w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Z tej okazji wyróżniający się w działalności muzealnej pracownicy zostali uhonorowani odznaczeniami „Za opiekę nad zabytkami” oraz „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”
Dzień Muzealnika był obchodzony dzisiaj 21 maja w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Z tej okazji wyróżniający się w działalności muzealnej pracownicy zostali uhonorowani odznaczeniami „Za opiekę nad zabytkami” oraz „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” FOT. Barbara Pochopień/Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Dzień Muzealnika był obchodzony dzisiaj 21 maja w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Z tej okazji wyróżniający się w działalności muzealnej pracownicy zostali uhonorowani odznaczeniami „Za opiekę nad zabytkami” oraz „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Była także okazja do zobaczenia nowych, interesujących ekspozycji w bielskim Zamku.

Dzień Muzealnika w Bielsku-Białej. Odznaczenia dla pracowników Muzeum Historycznego

Uroczystość odbyła się w atrium Zamku Książąt Sułkowskich. Odznaczenia wręczyli muzealnikom wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Ewa Żak i dyrektor Muzeum Historycznego Iwona Purzycka.

Złotymi odznakami za „Zasługi dla Województwa Śląskiego” zostali uhonorowani: archeolog Bożena Chorąży, historyk sztuki Teresa Dudek Bujarek, etnograf Elżbieta Teresa Filip, archeolog dr Bogusław Chorąży oraz historyk Piotr Kenig, a srebrną odznaką za „Zasługi dla Województwa Śląskiego” historyk dr Grzegorz Madej.

Zobacz zdjęcia

Z kolei złotymi odznakami „Za opiekę nad zabytkami" przyznawaną za m.in. utrzymywanie dóbr kultury zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami, dokumentowanie dóbr kultury i prowadzenie badań naukowych związanych z ich konserwacją czy popularyzacją wyróżniono: historyka sztuki Kingę Kawczak, historyka sztuki Iwonę Koźbiał-Grzegorzek, historyka Jakuba Krajewskiego, historyka dr. Grzegorza Madeja oraz historyka Marka Matlaka.

Po uroczystości można było zwiedzić nowe, interesującą ekspozycje w bielskim Zamku. Pierwsza to historyczna wystawa „Dzieje Archeologiczno-Historyczne Bielska-Białej i okolic", która przedstawia historię regionu, miasta i zamku od czasów najdawniejszych po rok 1989. Zgromadzono na niej ponad tysiąc eksponatów archeologicznych, historycznych, artystycznych i etnograficznych ze zbiorów bielskiego Muzeum, a także, w kilku przypadkach, udostępnionych przez inne muzea i osoby prywatne.

Nie przeocz

Z kolei druga wystawa poświęcona jest... lustrom. Składają się na nią kolekcja luster japońskich bielskiego kolekcjonera Wacława Wacławika. Ma on charakter przekrojowy, ukazujący zmiany kształtu tych przedmiotów, ich wielkości oraz technologii używanych w produkcji na przestrzeni wieków. Aneksem do niej jest ekspozycja „Lustra ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej". Zgromadzono na niej m.in. duże stojące zwierciadła – tzw. trema, okazałe tafle oprawione w bogate ramy wsparte na konsolowych stolikach, nieco mniejsze lustra wiszące i te całkiem małe, podręczne.

Muzeum Historyczne to kopalnia wiedzy o przeszłości Bielska-Białej. Gromadzi, przechowuje, konserwuje, udostępnia i upowszechnia zbiory oraz dokumentację w zakresie sztuk plastycznych i wytworów szeroko pojętego rzemiosła artystycznego, etnografii, historii, archeologii, techniki włókiennictwa i tkactwa, z terenu dawnego województwa bielskiego i gminy Czechowice-Dziedzice. Czynne jest codziennie (oprócz poniedziałku) w godz. od 10.00 do 15.00.

Międzynarodowy Dzień Muzealnika co roku obchodzone jest 18 maja. Święto zostało ustanowione 28 maja 1977 r. w Moskwie przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działająca przy UNESCO. Podkreśla rolę muzeów w kształtowaniu indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności za światowe dziedzictwo - wspólne dziedzictwo całej ludzkości.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie