MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Położnej 2024. 8 maja to czas świętowania. Czego dziś życzą sobie położne, ile ich jest w Polsce?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Położne z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Położne z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. ZCO
8 maja to Dzień Polskiej Położnej. Data ta została ustanowiona na cześć Stanisławy Leszczyńskiej – położnej, która bohatersko sprawowała opiekę nad ciężarnymi więźniarkami w obozie Auschwitz-Birkenau.

Kilka dni wcześniej, 5 maja, przypada natomiast Międzynarodowy Dzień Położnej. Pomysł obchodzenia tego święta zrodził się pod koniec lat 80. XX wieku, a dokładnie w 1991 roku, podczas konferencji Międzynarodowej Konfederacji Położnych w Holandii.

Chodziło o podkreślenie i docenienie roli, jaką odgrywają położne w codziennym życiu: wspierają kobiety nie tylko w okresie ciąży, porodu i połogu, ale także sprawują opiekę po zabiegach ginekologicznych czy operacjach z zakresu ginekologii onkologicznej.

- Według mnie jest to najpiękniejszy zawód na świecie. Możemy uczestniczyć w cudownym wydarzeniu, jakim są narodziny dziecka, w tej wspaniałej przygodzie, którą rozpoczynają rodzice – mówi Renata Jasińska, położna oddziałowa w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej.

- Niezmiernie ważne jest słuchanie tego, czego chcą kobiety, żeby zapamiętały to wydarzenie jako najważniejsze w swoim życiu. Trzeba zwrócić uwagę na to, że położna nie tylko uczestniczy w narodzinach zdrowego dziecka, ale jest przy kobiecie w najtrudniejszym momencie: urodzenia martwego dziecka, poronienia. My również emocjonalnie reagujemy na to, co dzieje. Bywa, że w najcięższych chwilach też płaczemy razem z rodzicami – dodaje Renata Jasińska.

Czego życzyć osobom wykonującym ten zawód? - Przede wszystkim siły, abyśmy mogły pomagać każdej kobiecie – podsumowuje dąbrowska położna.

Warto pamiętać, że położne zajmują się również edukacją zdrowotną, doradztwem, działaniami na rzecz profilaktyki i wsparciem na wielu etapach życia kobiety.

W Polsce zawód ten wykonuje obecnie ponad 27,5 tysiąca osób. Są wśród nich także mężczyźni. Według ubiegłorocznego Raportu o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce w skali kraju na 10 tys. mieszkańców przypada mniej niż 8 położnych (średnio 7,7), z najwyższymi wartościami tych wskaźników natężenia w województwach: wielkopolskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim i podlaskim (ponad 8), zaś poniżej 6 położnych przypada na 10 tys. mieszkańców województwa lubuskiego i pomorskiego.

Średni wiek polskiej pielęgniarki wynosi nieco ponad 54 lata, zaś średni wiek położnej o prawie 3 lata mniej, tj. 51,4 (stan na koniec 2022 roku). Analiza dynamiczna wskazuje na systematyczny wzrost średniego wieku – z danych NIPiP wynika, że w ciągu zaledwie 15 lat średnia wieku pielęgniarek wzrosła o prawie 10 lat, zaś średnia wieku położnych wzrosła w tym okresie o ponad 8 lat.

Według prognoz przedstawionych w raporcie NIPiP z kwietnia 2022 roku, średnia wieku pielęgniarek będzie rosnąć średnio o 0,5 z roku na rok, zaś średnia wieku położnych o 0,3, osiągając w roku 2030 poziomy 57,2 w przypadku pielęgniarek i 53,7 w przypadku położnych.

W lutym 2023 roku liczba uczelni uprawnionych do prowadzenia kształcenia (akredytacja Ministra Zdrowia) na kierunku pielęgniarstwo wynosiła 126, a na kierunku położnictwo 36. Widoczna jest koncentracja uczelni w województwie mazowieckim (18 uczelni kształcących w zakresie pielęgniarstwa i 6 w zakresie położnictwa), po 12 uczelni z województwa wielkopolskiego i śląskiego i po 10 z województwa kujawsko-pomorskiego i lubelskiego mających w ofercie pielęgniarstwo.

Większość przedstawicielek obu zawodów jest zatrudniona tylko w jednym miejscu (62,9 proc. pielęgniarek i 60,3 proc. położnych), coraz częściej zdarza się jednak, że pracują dla dwóch (27,9 proc. pielęgniarek i 28,6 proc. położnych), a nawet trzech i więcej podmiotów (6,7 proc. pielęgniarek i 7,7 proc. położnych).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni