Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś mija 102. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. Przywódca Alfons Zgrzebniok umarł w Rybniku. Żegnały go tysiące mieszkańców

Jacek Bombor
Jacek Bombor
85 lat temu bohatera zrywu, Alfonsa Zgrzebnioka, w Rybniku żegnały tysiące mieszkańców.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
85 lat temu bohatera zrywu, Alfonsa Zgrzebnioka, w Rybniku żegnały tysiące mieszkańców.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Narodowe Archiwum Cyfrowe
102. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego przypada dzisiaj, 19 sierpnia 2022. A dokładnie 31 stycznia 1937 roku, 85 lat temu, niespodziewanie zmarł na serce jego przywódca Alfons Zgrzebniok. W Narodowym Archiwum Cyfrowym zachowały się niezwykłe zdjęcia z uroczystego pogrzebu przywódcy powstańczego ruchu, który odbył się 6 lutego 1937 roku w Rybniku. Działacz został pochowany na cmentarzu komunalnym w Rybniku w Kwaterze Dowódców Powstań Śląskich.

Dziś mija 102. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego

Dokładnie 31 stycznia 1937 roku, 85 lat temu, niespodziewanie zmarł na serce. W Narodowym Archiwum Cyfrowym zachowały się niezwykłe zdjęcia z uroczystego pogrzebu przywódcy powstańczego ruchu, Alfonsa Zgrzebnioka, który odbył się 6 lutego 1937 roku w Rybniku. Działacz został pochowany na cmentarzu komunalnym w Rybniku w Kwaterze Dowódców Powstań Śląskich.

Zdjęcia zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji – stąd ich niezwykła jakość. Widzimy tysiące mieszkańców na ulicach Rybnika, które towarzyszyły w ostatniej drodze Zgrzebnioka. Udział wzięły najwyższe władze państwa, przedstawiciele wojska, kościoła. Na cmentarzu przemawiał min. biskup polowy Józef Gawlina i wojewoda śląski Michał Grażyński. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter – niezwykle wyglądali widoczni wojskowi niosący poduszki z przypiętymi odznaczeniami zmarłego – stanowili część konduktu pogrzebowego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przypomnijmy, Alfons Zgrzebniok był od stycznia 1919 roku jednym z najważniejszych członków Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (POWGŚl). Był naczelnym dowódcą I powstania śląskiego. Ponownie stanął na czele II powstania, a w czasie III powstania śląskiego był szefem oddziału personalnego Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych.

Pod koniec lat dwudziestych został pracownikiem ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego w Wolnym Mieście Gdańsku (Biuro Informacyjne w Gdańsku – BIG), skąd musiał wyjechać zagrożony zamachem ze strony Niemców. Od 1934 wicewojewoda białostocki.

Zmarł nagle na serce 31 stycznia 1937 podczas urlopu w Marcinkowicach k. Nowego Sącza. 6 lutego 1937 został pochowany na cmentarzu komunalnym w Rybniku w Kwaterze Dowódców Powstań Śląskich. Pięć lat temu, W 80-rocznicę jego śmierci, Muzeum w Rybniku przygotowało okolicznościową wystawę na jego cześć.

85 lat temu bohatera zrywu, Alfonsa Zgrzebnioka, w Rybniku żegnały tysiące mieszkańców.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dziś mija 102. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. Przy...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera