Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rekonstrukcja rządu: premier Morawiecki ogłasza nowy skład gabinetu. Z rządu odeszli m.in. Macierewicz i Szyszko

AIP
Rada Ministrów w nowym skłądzie
Rada Ministrów w nowym skłądzie Kancelaria Premiera/Twitter
We wtorek, 9 stycznia 2018 roku w południe poznajemy skład nowego rządu premiera Morawieckiego. W południe rozpoczęło sie zaprzysiężenie ministrów, o 13.30 posiedzenie nowego rządu.

[AKTUALIZACJA]

Dymisje z dotychczasowych funkcji otrzymali ministrowie Jan Szyszko, Konstanty Radziwiłł, Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Mariusz Błaszczak, Anna Streżyńska, Andrzej Adamczyk, Henryk Kowalczyk. Część z nich otrzymuje nowe stanowiska w rządzie.

Na stanowiska ministrów zostali powołani:

  • Teresa Czerwińska - minister finansów
  • Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii
  • Jerzy Kwieciński - minister inwestycji i rozwoju
  • Łukasz Szumowski - minister zdrowia
  • Joachim Brudziński - minister spraw wewnętrznych i administracji
  • Jacek Czaputowicz - minister spraw zagranicznych
  • Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej
  • Henryk Kowalczyk - minister ochrony środowiska

Teresa Czerwińska została ministrem finansów. Zastąpiła na stanowisku Mateusza Morawieckiego, który pełnił funkcję ministra równolegle z funkcją premiera. Ministrem przedsiębiorczości i technologii została Jadwiga Emilewicz. Jerzy Kwieciński został szefem nowego ministerstwa - inwestycji i rozwoju. Łukasz Szumowski objął ministerstwo zdrowia, a Henryk Kowalczyk resort środowiska. Z kolei dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński został ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Szefem MSZ został Jacek Czaputowicz, a Mariusz Błaszczak zastąpił Antoniego Macierewicza.

- Gratuluję objęcia urzędów, ale także ponad dwóch lat dobrej pracy dla Polski - mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim. - Jesteście państwo ludźmi bardzo skromnymi, wielokrotnie słyszałem jak mówiliście: to służba, tu nie ma żadnej z naszej strony oczekiwań, żądań. My wykonujemy służbę dla RP, pełniąc te stanowiska, ale uważam że jest obowiązkiem prezydenta, ludziom którzy służą ojczyźnie z całego serca podziękować - mówił Andrzej Duda. - Na zakończenie chcę z całą mocą powiedzieć jedno - jestem otwarty na współpracę - podkreślił.

Prezydent odwołał ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, minister cyfryzacji Annę Streżyńską, ministra środowiska Jana Szyszkę oraz ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

***

Wraz z odwołaniem, a potem powołaniem nowych ministrów, zakończy się trwający od kilku miesięcy serial pod tytułem „rekonstrukcja rządu”. Jak dotąd zmieniono tylko premiera, ustępująca Beata Szydło zamieniła się miejscami z Mateuszem Morawieckim. Następnie prezydent Duda powołał skład rządu identyczny jak pod dowództwem Szydło.

Już w poniedziałek wczesnym popołudniem Joanna Kopcińska informowała, że „właśnie trwa ustalanie szczegółów”. Media stołeczne zaś donosiły nieoficjalnie iż po południu zdymisjonowano minister cyfryzacji Annę Streżyńską oraz Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych. O dymisji Waszczykowskiego, posła ziemi sieradzkiej i kandydata PiS na prezydenta Łodzi w 2010 r., mówiło się już po kilku miesiącach pracy rządu Szydło. Wytykano mu przeróżne wpadki, które miały irytować prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: od zbyt wczesnego zaproszenia do polski ekspertów Komisji Weneckiej po niemoc w dekomunizowaniu korpusu dyplomatycznego. Wśród jego następców wymienia się m.in. Krzysztofa Szczerskiego, prezydenckiego ministra i szefa gabinetu prezydenta.

Sporo spekulacji nagromadziło się ostatnio także wokół Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej i posła wybranego w okręgu piotrkowskim. Według niektórych źródeł zostanie odwołany, a zastąpi go minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Inne źródła podają, że dymisji Macierewicza należy spodziewać się najwcześniej w kwietniu, po zapowiadanej na ostatnią miesięcznicy smoleńskiej. Szef MON pozostaje w głębokim konflikcie z prezydentem Andrzejem Dudą, zwierzchnikiem sił zbrojnych. Stanowisko ministra środowiska stracić ma Jan Szyszko, a na jego miejsce szykowany jest Henryk Kowalczyk, minister - przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów.

Ministrem rozwoju regionalnego zostanie prawdopodobnie Jerzy Kwieciński, dotąd wiceminister (był pełnomocnikiem rządu ds. wystawy Expo w Łodzi - red.), a ministrem finansów Teresa Czerwińska, która jeszcze niedawno była wiceministrem nauki. Obie te funkcje - ministra finansów i rozwoju regionalnego - pełnił ostatnio Mateusz Morawiecki. Ministrem cyfryzacji ma z kolei zostać Piotr Nowak, dotychczas pracujący w resorcie finansów zaufany Morawieckiego. Jednak te zmiany nie muszą okazać się ostatnimi. W wieczornych serwisach mówiło się o wymianie aż dziesięciu ministrów.

Ministrowie Witold Waszczykowski, Konstanty Radziwiłł, Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz, mają zostać dziś zdymisjonowani - to tylko część wciąż nieoficjalnych informacji związanych z rekonstrukcją rządu. O godz. 12. w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie nowych członków Rady Ministrów.

O godz. 7.30 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk wręczył szefowej Kancelarii Prezydenta RP Halinie Szymańskiej wniosek do Andrzeja Dudy o odwołanie i powołanie ministrów. Po zaprzysiężeniu nowych ministrów odbędzie się posiedzenie rządu, które zaplanowano na godz. 13.30. Później premier Mateusz Morawiecki poleci do Brukseli na spotkanie z Jean-Claude Junckerem i Fransem Timmermansem. (Tematem rozmów będzie praworządność w Polsce).

Rekonstrukcja ma objąć maksymalnie 10 ministrów. Z nieoficjalnych informacji podawanych przez dziennikarzy wynika, że resortem obrony ma pokierować dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Na jego miejsce ma wejść wicemarszałek Sejmu i wiceprezes PiS Joachim Brudziński. Ze swojego stanowiska odchodzi Witold Waszczykowski.

Nowym ministrem spraw zagranicznych ma zostać Jacek Czaputowicz (od 2017 roku wiceminister w MSZ) lub Konrad Szymański (również wiceszef MSZ), a nie tak jak wcześniej spekulowano szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Ostatnie protesty lekarzy przyczyniły się na pewno do podjęcia decyzji o dymisji ministra zdrowia. Konstantego Radziwiłła ma zastąpić Łukasz Szumowski, obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Już wczoraj z pracownikami Ministerstwa Cyfryzacji miała pożegnać się minister Anna Streżyńska. Ją z kolei ma zastąpić Piotr Nowak - do tej pory wiceszef resortu finansów.

Przesądzony ma być również los ministra Jana Szyszki za którego ma być powołany były współpracownik premier Beaty Szydło - Henryk Kowalczyk. Z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa ma odejść także Andrzej Adamczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!