Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. O szkodliwości palenia napisano chyba wszystko. Do tematu warto podejść z humorem. MEMY

RED.
Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia
Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia internet
Corocznie w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To dobra okazja by po raz kolejny przypomnieć o szkodliwości palenia. Na ten temat napisano już chyba wszystko, więc pora podejść do trudnego tematu z odrobiną humoru. Może memy przekonają opornych...

Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych.

Spośród powszechnie znanych trucizn, poza nikotyną, dym tytoniowy zawiera m.in:

  • aceton,
  • cyjanowodór,
  • kadm,
  • arsen,
  • amoniak,
  • tlenek węgla,
  • metanol,
  • toluen,
  • butan

Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego.

Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny.

Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.

Trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów to

  • rak płuca,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)
  • zawał serca przed 50 rokiem życia

Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia! Obliczono również, że przeciętny palacz (mężczyzna) od 17 do 71 roku życia wypala 311 688 papierosów.

Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera