Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EC Katowice ogrzewa Katowice, Siemianowice, Chorzów i Sosnowiec. Zwykle jest tu 40 st. C

Weronika Grychtoł
Ryszard Ruzik, dyrektor Zakładu Wytwarzania Katowice
Ryszard Ruzik, dyrektor Zakładu Wytwarzania Katowice weronika grychtoł
W sobotę w ramach Dni Energii odbył się dzień otwarty w Elektrociepłowni Katowice. Każdy mógł zobaczyć turbinę parową i centrum sterowania.

Do godz. 17 , Elektrociepłownię Katowice odwiedziły 164 osoby. Zwiedziły m.in. nastawnie z lat 80. oraz mieli możliwość zasiąść za nowoczesnym pulpitem sterowniczym w centrum dowodzenia. To tu produkowana jest ciepło i energia elektryczna dla 250 tys. mieszkańców Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca i Czeladzi. Zakład istnieje od 32 lat.

Na początku EC była elektrociepłownią tylko z nazwy, bo nie produkowano tu energii elektrycznej. Obecnie, jako Tauron Ciepło Zakład Wytwarzania (ZW) Katowice, wytwarza i ciepło i prąd. Pierwsze, co zwraca uwagę po wejściu to cisza. Maszyny są wyłączone, bo trwa właśnie czteromiesięczny przestój i coroczny remont. EC powinna ponownie ruszyć na początku października. Aby uruchomić blok, trzeba otworzyć lub zamknąć 200 sztuk wszelakiego rodzaju armatur.

Dni otwarte w Elektrociepłowni Katowice

Dni otwarte w Elektrociepłowni Katowice: to stąd się bierze ...

- Zatrudnieni tu ludzie muszą wiedzieć do czego służy każda rureczka - mówi Ryszard Ruzik, dyrektor Zakładu Wytwarzania Katowice Tauron Ciepło. Nie jest to praca dla każdego. Chodzi się po podestach z krat, a np. walczak, w którym następuje rozdzielenie pary od wody, znajduje się na wysokości 47 metrów. Zwykle panuje tu też 40-stopniowy upał. Para, która wpada do turbiny generującej prąd ma ponad 500 st. Celsjusza i ciśnienie 130 atmosfer (w kole samochodowym są tylko 2 atmosfery).

Ciepło na magistrale wyprowadzane jest rurociągami o średnicy od 80 do 90 cm. - Czyli zmieści się tam dorosły człowiek. Wiem, bo sam sprawdziłem - przyznaje dyrektor Ruzik.

Głównym paliwem w ZW Katowice jest węgiel kamienny. Zakład na dobę zużywa około 1500 ton węgla.

- Mamy zawsze zapasy na minimum 30 dni - wylicza dyrektor. Surowiec pochodzi głównie z Zakładów Górniczych „Janina” i „Sobieski”, a ostatnio też z „Brzeszcze”. Ostatnia awaria była w styczniu 2016. Choć blok zatrzymano na 5 dni, mieszkańcy tego nie odczuli, ponieważ ciepło produkowały rezerwowe kotły olejowo-gazowe, które działają też w szczytowych okresach grzewczych. Do chłodzenia, wykorzystuje się wodę przemysłową z oczyszczalni ścieków w Siemianowicach. Tak więc susze i niski stan wód nie wpływają na działanie zakładu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera