18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKG 2012: Debata metropolitalna [RELACJA i WIDEO]

AMC
Arkadiusz Ławrywianiec
Na katowickim Europejskim Kongresie Gospodarczym rozpoczyna się debata na temat metropolii w Polsce. Nie weźmie w niej udziału minister Michał Boni, szef resortu administracji i cyfryzacji. Przyjazd zapowiedziała jego zastępczyni Małgorzata Wilamowska, autorka zielonej księgi metropolii, czyli dokumentu, który ma zebrać głosy w dyskusji. Jej pokłosiem ma być biała księga zwierająca już konkretne rozwiązania. Panel prowadzi Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego.

Najnowsze wiadomości z Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katowice 2012 ZOBACZ TUTAJ

W sesji udział biorą Bogdan Dolnicki, szef Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Śląskiego, poseł PO Marek Wójcik, Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic i szef Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Zbyszek Zaborowski, poseł SLD, Piotr Zgorzelski, szef Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejm RP.

Dyskusja zapowiada się na gorącą zwłaszcza w kontekście utrącenia projektu metropolii Silesia, sztandarowej obietnicy wyborczej śląskiej Platformy przez min. Boniego. Czyżby dlatego szerokim łukiem omijał Śląsk?

Dyskusja toczy się wokół zagadnień: kryteria metropolitalności, fakty, ambicje; kompetencje, pieniądze i władza; wsparcie aglomeracji w nowym budżecie unijnym. Rozmówcy dyskutować będą także o tym dlaczego dotychczasowe starania o metropolię zakończyły się klapą. Przedstawione zostaną nowe rozwiązania prawne w zakresie obszarów metropolitalnych oraz mechanizmy ułatwiające zarządzanie i integrowanie obszarów metropolitalnych.

TAK RELACJONOWALIŚMY DEBATĘ - ZAPIS NA ŻYWO

GODZ. 18:00 - PODSUMOWANIE DYSKUSJI

Wójcik: Chcemy rozwiązań dla metropolii, aby objęły cały kraj, ale uwzględniały śląską specyfikę. Musimy myśleć też o reszcie Polski, która nie jest metropolitalna.

Dolnicki: Ta dyskusja potwierdziła szereg wątpliwości, ale też utwierdziła nas w przyjętych założeniach. Tworzenie bytów dobrowolnych się nie sprawdza. Pewne byty trzeba narzucić.

Frankiewicz: Zgadzamy się że są bariery, które utrudniają funkcjonowanie. Trzeba je zlikwidować. Nasze stanowiska się zbliżają. Obligatoryjność - to rozwiązanie jest wskazane. Jestem dobrej myśli po tej dyskusji.

Wilamowska: Dziękuję za głosy w debacie. Zwłaszcza te o możliwej współpracy.

Kostempski: Jestem za obligatoryjnym związkiem. Zdecydowane reformy i zmiany są konieczne. Szukamy oszczędności. Wspólnie kupujemy różne produkty, nie tylko z miastami zrzeszonymi z GZM.

Zaborowski: Bez zielonej księgi widać, że w Polsce istnieją metropolie. Proszę o zauważenie tego faktu i przygotowanie ustawy. Mam nadzieję, że to się uda.

GODZ. 17:50

Twaróg: Zapytamy panią minister o kryteria, na podstawie których wybrano 10 ośrodków, a nie np. 16, czyli tyle ile jest województw. Czy te 10 obszarów będzie podlegało konsultacjom? Jakie były kryteria wyboru?

Wilamowska: Czy obszary metropolitalne tylko w tych 10. jednostkach? Nie sądzę. To nie jest powiedziane, że odgórnie stwierdzimy gdzie ma być metropolia. Nie każde miasto, które wokół ma kilka gmin będzie chciało tworzyć metropolię. Czy i jakie kryteria? Na to odpowiem, kiedy otrzymam odpowiedzi od państwa.

Najnowsze wiadomości z Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katowice 2012 ZOBACZ TUTAJ

Kostempski: Nad tym pracować będzie też MRR. Unia w nowej perspektywie chce dla obszarów miejskich przeznaczyć aż 5 proc. środków. To bardzo duże pieniądze. W GZM nad tym problemem musimy się pochylić. Jako GZM już niebawem wyrazimy stanowisko w sprawie zielonej księgi.

Marceli Niezgoda, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego: debata dotycząca obszarów metropolitalnych jest prowadzona w szczególnym momencie. Jest już druk sejmowy, gdzie w gestii MRR znajdzie się polityka miejska i zagospodarowanie przestrzenne w kraju i województwach. Założenia krajowej polityki miejskiej zostaną niebawem do konsultacji przekazane, a potem do rady ministrów. To będzie dokument dedykowany miastom, taki zbiór zadań, tworzenie rozwiązań prawnych obniżających koszty, tworzącym konkretne instrumenty. Rolą państwa powinno być wspieranie miejsc, gdzie nagromadzają się problemy rozwojowe. Jeśli chodzi o przyszłe finansowanie z UE, to są tam już pewne rozwiązania, które musimy na gruncie polskim zagospodarować. Np. 5 proc. funduszy dedykowanych miastom, na zintegrowane działania inwestycyjne na obszarach miejskich. Można się spodziewać, że one będą przekrojowe.

GODZ. 17:35

Adam Myszor, radny z Mikołowa: Śledzę te zmagania od kilku lat. Nasuwa mi się myśl z Wesela: "Moglibyśta wiela mieć, jeśli byśta chcieli chcieć". Jechałem do Jaworzna z Mikołowa autobusami trzech spółek. Zróbcie w końcu jeden bilet. Czekamy w Mikołowie, Czeladzi, Będzinie, aż prezydenci się porozumieją i też nas zaproszą do I ligi.

GODZ. 17:30

Silbert: Ja na debacie odnosiłem się do źródeł finansowania i na tym ta moja krytyka polegała. Jeśli będziemy powoływać 9-osobową reprezentację dla tylu gmin, i to ona będzie za nas decydowała w sprawach planowania przestrzennego - to to będzie poplątanie z pomieszaniem. Skąd pieniądze na rozwój? Zapraszam do Jaworzna, bo jest wiele obszarów, w których jesteśmy o lata świetlne przed innymi.

Wójcik: Finansowanie jest proste. Jeśli przeniesione zostaje zadanie, to także pieniądze na nie. Dodatkowe pieniądze też przewidzieliśmy - dodatkowe 5 proc. za łączenie się oraz to, by zrzeszone miasta nie płaciły Janosikowego. My nie chcemy prowadzić szkół i szpitali. Jeśli chodzi o kwestię władz, jesteśmy otwarci. Idziemy z czymś do Sejmu i tam możemy dyskutować.

GODZ. 17:20

Frankiewicz: Cieszę się, że zbliżamy nasze stanowiska, bo uwagi są uwzględniane. Są jednak i błędne sformułowania. Ja spisałem nasze doświadczenia i biorąc to pod uwagę, można tę dyskusję skrócić. Będziemy o wiele kroków dalej.

Zaborowski: Rysuje się consensus dla naszej konurbacji, gdyby to na tej sali się udało, byłoby to wydarzenie historyczne. Może PO odejdzie od sformułowania powiat? Mamy dobry punkt wyjścia do stworzenia ustawy. Ale pamiętajmy, że nasza regionalna specyfika powinna być uwzględniona. Upominam się konsekwentnie o miasta, które są poza tą czternastką z GZM. Ta konurbacja liczy ok. 21 podmiotów. W radzie każda mała społeczność powinna mieć swoją reprezentację.

Prof. Dolnicki: Niby nie zgadzamy się w wielu funkcjach, a tak naprawdę z dyskusji wynika, że rozbieżności nie ma. My uwzględniliśmy w projekcie opinie naszych samorządowców, m.in. prezydentów Uszoka i Frankiewicza. Prezydenta Silberta nie, bo nie przedstawił opinii, tylko na spotkaniu nas w czambuł potępił. Czy to będzie powiat, czy obligatoryjny związek metropolitalny? To nie w nazwie problemy. Nam chodzi o efekt, skutek, jaki chcemy osiągnąć.

GODZ. 17:00

Twaróg: Chciałbym by prezydent Silbert opowiedział o swoich uwagach.

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna: Tracimy czas. Boni powiedział, że projekt PO nie będzie rozpatrywany przez parlament. Jestem niezadowolony. Jestem za regulacją, która dałaby szansę konurbacji śląskiej. Chcę dyskusji szerokich środowisk, istotnych instytucji, organizacji, które zasadniczą wiedzę dla regionu posiadają. A co, jeśli nie uda się porozumieć? Akceptacji dla projektu nie wyrazili ci, którzy mają największe doświadczenie samorządowe. To ma naprawdę duże znaczenie.

Najnowsze wiadomości z Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katowice 2012 ZOBACZ TUTAJ

Jesteśmy dzisiaj na rozdrożu. Powinniśmy sobie zweryfikować jak nasze państwo funkcjonuje. Nasi sąsiedzi są od nas sprawniejsi, a wschodzące rynki w pewnym momencie po prostu nas zamordują. Jestem przeciwny powiatowi metropolitalnemu, ale za rozwiązaniem, które stworzy silny region.

Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola: Jest alternatywna droga. Nie da się funkcjonować w obrębie jednego miasta. Z gminami na podstawie porozumień tworzymy aglomerację, strategię rozwoju, po to by być lepiej przygotowanym do zadań. One są realizowane przez te samorządy, które chcą to dobrowolnie robić. Przykład to cena za ścieki. Na peryferiach cena była 10 razy większa niż w Opolu. Dla dobra aglomeracji przyjęliśmy jedna cenę. Robimy to po cichu. Może za 10 lat przyjdziemy do Sejmu, by to usankcjonować

GODZ. 16:50

Wilamowska: Jestem tutaj, aby słuchać państwa. Obawiam się, że jeśli zajmiemy się ustawą tylko dla Śląska, to jeśli metropolią będzie chciały zostać inne miasta, to znowu wejdziemy w ustawę. Lepsze jest stworzenie prawa dla wszystkich.

Prof. Dolnicki: Pani minister, znowu takie podejście w pani wypowiedzi: rozwiązania słabsze i silniejsze. My te słabsze, czyli GZM, już mamy. Nie zawsze trzeba tworzyć uniwersalne rozwiązania. Konurbacja jest niepowtarzalna.

Kostemspki: Nie zgadzam się, że niepotrzebne są rozwiązania regulujące metropolię. Życie nie kończy się na transporcie. Zagospodarowanie przestrzenne, ochrona środowiska - to skuteczniej wykona kilkanaście miast, a nie każde z osobna. Będąc ostatnio w trzech różnych związkach miast, wszystkie te podmioty miały wspólne instalacje utylizacji odpadów. Finansowały je ze środków unijnych. A my budujemy z własnych pieniędzy.

Takie metropolitalne studium zagospodarowania przestrzennego też jest nam potrzebne. Za 2 lata w promieniu 50 km będziemy mieć 3 olbrzymie centra kongresowe. Dla kogo? Już raz Europa się z nas śmiała gdy nie potrafiliśmy się dogadać gdzie zorganizować targi górnicze.

Marek Wójcik, poseł na Sejm RP, Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych: Odnosząc się do dyskusji. Trzymam kciuki za ministra Boniego, że uda się wypracować dobre rozwiązanie. Trzymałem je też za innych ministrów. Problem w tym, że zaczyna się piekło, gdy projekty zostaną wysłane do konsultacji społecznych. Jedni uważają, że to zagrożenie, inni że zbawienie. Każdy kolejny minister przerywa i mówi dosyć. Chcemy zacząć od Śląska, bo tu ta współpraca już została sprawdzona. Powstał GZM, ale są pewne bariery prawne, które uniemożliwiają skuteczne rozwiązania.

Najnowsze wiadomości z Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katowice 2012 ZOBACZ TUTAJ

GODZ. 16:40

Zbyszek Zaborowski, poseł, SLD: Ustawę trzeba przyjąć. Faktyczna konurbacja jest większa niż tylko 14 miast. Odzywają się upiory tworzenia reformy samorządowej sprzed 14 lat. Pojawiają się pytania dlaczego w projektach ustawy są jedne miasta, a innych nie ma. Jak wyjdzie w całym kraju to dobrze, jeśli nie, to proszę rząd o umożliwienie tworzenia prawa w ramach naszego regionu, oczywiście nie kosztem finansów innych części kraju. Potrzebna jest tutaj odwaga rządu.

GODZ. 16:35

Prof. Dolnicki: Jeśli nie stworzymy czegoś specjalnie dla Górnego Śląska to niczego nie będziemy mieli. Ustawę powinny pisać osoby, które tutaj mieszkają. Przeniesienie ustawy warszawskiej się nie sprawdzi.

Twaróg: Dzisiejszy panel nie dotyczy tylko Śląska.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic: Rozmawiamy o metropolii jak o czymś, co w ogóle jest potrzebne do życia. Nasze bariery rozwojowe są różnie porozkładane. Każdy z obecnych prezydentów wymieni wiele innych rzeczy, które bardziej nas ograniczają. Trzeba korzystać z zasady pomocniczości. Tworzyć prawo do rozwiązywania realnych problemów. Te najważniejsze są rozwiązywalne nawet w obecnym stanie prawnym. GZM ma swoje ograniczenia, m.in. finansowe, sposób wyboru władz. Mamy też KZK GOP - największy związek międzygminny w kraju, który dobrze działa. Problem komunikacji jest u nas rozwiązywany. Media go krytykują, ale proszę sobie wyobrazić co by było, gdyby go nie było. Jestem w kłopocie jeśli idzie o ideę powiatu metropolitalnego, bo byłby groźny dla utrzymania tego, co już mamy. Przestałby istnieć KZK GOP. 14 miast zaczęłoby dla siebie organizować komunikację, a co z pozostałymi.

Opracowałem założenia dla ustawy metropolitalnej zawierając tam nasze dotychczasowe doświadczenia. Jeśli można nasz śląski problem rozwiązać nie konfliktując się z resztą Polski, to trzeba tak robić.

GODZ. 16:30

Twaróg: Jak dzisiaj widzi pan zarządzanie aglomeracją be ustawy metropolitalnej?

Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego: Tak naprawdę zamieszkujemy metropolię. Stoimy przed kolejnym faktem, debatą nt przyszłości metropolii. Projekt posłów PO ze Śląska jest już czwartym. Niestety utknął w resortach. A wiele rzeczy można by było w metropolii zrobić lepiej.

Obecnie funkcjonujemy jako dobrowolny związek gminny. Składka to 6 zł od mieszkańca. Z naszego województwa wyjedzie 800 tys. młodych ludzi. Potrzebujemy źródła finansowania. Powinno to być rozwiązanie obligatoryjne.

prof. zw. dr hab. Bogdan Dolnicki, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego: Trzeba się zastanowić jaka jest idea tego projektu. Projektów było dużo. Chciałbym zwrócić uwagę na słowa m. in. Małgorzaty Wilamowskiej - centrala preferuje rozwiązania dla całej Polski, a Śląsk jest niepowtarzalny. Mamy 3 typy aglomeracji w kraju: wielkie miasto, ośrodki dwucentrowe i konurbacje, czyli Górny Śląsk (podobny jak Zagłębie Ruhry). Miasta są u nas oddzielone tylko tablicami, organizm powiązanych ze sobą dużych miast. To tak powstał GZM - 14 miast, jako rozwiązanie częściowe. Zarządzanie konurbacją za pomocą związku międzygminnego nie do końca się sprawdziło, m.in. z powodu braku środków. Można wprowadzić formułę obowiązkowego związku, ale to prawnie niedopuszczalne. My tworzymy projekt bez naruszania konstytucji, zasad samorządu terytorialnego. Próbujemy wpasować pewne rozwiązanie, które umożliwi indywidualne potraktowanie Górnego Śląska i Zagłębia. Jestem sceptycznie nastawiony do tworzenia prawa dla całego kraju.

GODZ. 16:20

Wilamowska: Nasz głos kierujemy też do środowisk eksperckich i obywateli. Ciągle tych kilku odpowiedzi nam brakuje. Chcemy mieć odpowiedzi na wszystkie pytania w jednym miejscu by wiedzieć co mamy robić. Czekamy na was głos. Może na początku rozwiążemy rozwiązania słabsze, by potem pójść dalej. Na głosy czekamy do końca maja. Potem powstanie biała księga, a na jej podstawie konkretne rozwiązania.

GODZ. 16:00

Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego: Cieszę się ze panel cieszy się zainteresowaniem, bo sprawa jest poważna. Dzisiaj jesteśmy dalej niż rok temu, bo mamy zieloną księgę, która podsumowuje dyskusję nt metropolii w kraju. Kilka pomysłów na metropolię już wyrzucono do kosza, kilka innych się pisze. Finał dyskusji o metropolii jest daleko przed nami.

Magdalena Wilamowska, autorka zielonej księgi metropolii, wiceminister cyfryzacji: W stosunku do mojego ministerstwa są ogromne oczekiwania. Obecne rozwiązania są niewystarczające. Mieliśmy wiele różnych propozycji, też aktów prawnych, które miały zwolenników i przeciwników. Wejście w szczegóły jest niezbędne by mówić o dobrych rozwiązaniach prawnych. Chcemy zmian prawnych, które pozwolą tworzyć obszary metropolitalne w Polsce. Do tej pory najczęściej słyszeliśmy głos zwolenników obszarów metropolitalnych, ale i wśród nich były różne opinie. Zbyt mało głosów słyszymy przeciwników. Chciałabym wiedzieć czego się boją.

Najnowsze wiadomości z Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katowice 2012 ZOBACZ TUTAJ

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty