Eksperci są dobrej myśli. Most na A1 w Mszanie nie zawali...

  Eksperci są dobrej myśli. Most na A1 w Mszanie nie zawali się. Na pewno?

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Eksperci są dobrej myśli. Most na A1 w Mszanie nie zawali się. Na pewno?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©foto i teksty: jacek bombor, grafika: marek michalski

  Ma dokładnie 402,5 m długości i 42,24 m szerokości. To gigantyczny most autostradowy na A1 w Mszanie, z powodu którego po awarii wstrzymano roboty, a wykonawca (Alpine Bau) toczy wojny z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Całość przypomina brazylijski serial - wiadomo, że ktoś coś zawalił, ale za bardzo nie wiadomo, kto.
  Jedno jest pewne: obiekt to w zamierzeniu architektoniczny majstersztyk. Nie ma odpowiednika w Polsce. Dlaczego? - Bo rozwiązania w tym obiekcie są nietypowe. Zamiast jednego pylonu, na którym rozwieszono liny podtrzymujące, czyli tzw. wanty, są trzy pylony. To pierwszy taki most w Polsce. W Europie takich obiektów jest zaledwie kilka - wyjaśnia prof. Kazimierz Kłosek z Katedry Dróg i Mostów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dla porównania Most Rędziński we Wrocławiu ma 612 m długości, ale jest podwieszony na jednym pylonie.

  ZOPBACZ NAJCIEKAWSZE I NAJBARDZIEJ SKOMPLIKOWANE MOSTY W EUROPIE I NA ŚWIECIE

  Profesor Kłosek ocenia ostatnie awarie, gdy m.in. odspoiła się część konstrukcji. - To nie były wielkie awarie. Po pewnych poprawkach można kontynuować prace. Według mojej wiedzy, obiekt przeszedł już pozytywnie wstępne próby obciążenia - mówi.

  Profesor przypomina, że twórcą projektu mostu jest dr Stefan Jendrzejek, który zaprojektował m.in. most betonowy autostrady A1 koło Torunia. - To doświadczony fachowiec. Był wyróżniany Medalem Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli w projekcie były wady, to pewnie minimalne - twierdzi Kłosek. CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE MOSTU W MSZANIE

  Jednocześnie wskazuje, że na przebieg prac wpływ ma też niezdrowa atmosfera. - Ten most powstaje w warunkach wojennych. Inwestor i wykonawca są jak mąż i żona przed rozwodem. Każdy szuka pretekstu do kłótni. Tak nie można pracować - zwraca uwagę Kłosek.

  Mostem w Mszanie będzie przejeżdżać dziennie kilkadziesiąt tysięcy samochodów. Obecnie prace są wstrzymane po interwencji Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego, który uznał, że może tam dojść do katastrofy budowlanej CZYTAJ WIĘCEJ. W ciągu dwóch miesięcy będzie wiadomo, co dalej. Współpraca: J. Bombor

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo