MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci Uniwersytetu Śląskiego opowiedzieli o złożach cynku w Rokitnie

Patryk Drabek
Temat ewentualnej budowy kopalni rud cynku i ołowiu w Rokitnie Szlacheckim w gminie Łazy wciąż wzbudza sporo emocji. Przypomnijmy, że obecnie na terenie gminy prowadzone są odwierty, które pozwolą oszacować wielkość złóż. Jak przekonują przedstawiciele zajmującej się tym firmy Rathdowney, nie oznacza to jednak budowy kopalni w tym miejscu w najbliższych latach. Swoich obaw nie kryją jednak mieszkańcy i dlatego też w piątek odbyło się spotkanie zorganizowane z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy w Łazach. Dr hab. Jerzy Cabała i dr Jarosław Badera z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawili prezentację dotyczącą złóż cynku i ołowiu m.in. na terenie gminy Łazy oraz ich oddziaływania na środowisko.

- To dopiero wstępne spotkanie. Drugie, na którym zostanie przedstawiony raport ekologiczny, zaplanowaliśmy na marzec przyszłego roku - podkreśla burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, który już wielokrotnie podkreślał, że żadne decyzje związane z budową kopalni na terenie gminy nie zapadną bez konsultacji społecznych, a inwestycja musi zostać zaakceptowana w referendum.

- Podczas spotkania miały zostać sformułowane pytania, na które mieszkańcy uzyskają odpowiedzi w raporcie. Marcowe spotkanie będzie bardziej szczegółowe i zostaną na nim przedstawione wszystkie aspekty ewentualnego powstania kopalni - zarówno te pozytywne, jak i negatywne - zaznacza burmistrz Maciej Kaczyński.

Zbigniew Nowak, który jest jednym z protestujących mieszkańców Rokitna Szlacheckiego, podkreśla, że jest poirytowany lekceważącym podejściem burmistrza. - Już kilka miesięcy temu domagaliśmy się raportu ekologicznego przygotowanego przez niezależnych ekspertów. Podczas ostatniego spotkania dowiedzieliśmy się natomiast, że taki raport będzie gotowy dopiero w marcu przyszłego roku. Naszym zdaniem to daje firmie Rathdowney czas na wykonanie badań II etapu i podpisanie umów z właścicielami działek, bez ich stosownej wiedzy o zagrożeniach - zaznacza Zbigniew Nowak.

- Na spotkaniu przedstawiono nam historyczne informacje dotyczące wydobycia cynku i ołowiu oraz w niewielkim stopniu poruszono kwestię szkodliwego wpływu kopalni i ołowiu na środowisko. Jeśli ma dojść do referendum, to chcemy, by obejmowało ono tylko nasze sołectwo, ponieważ to właśnie w Rokitnie Szlacheckim planowane jest powstanie kopalni - dodaje Nowak.



*HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
*GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*KALENDARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera