Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura. Rocznik 1953 ma prawo do powszechnej emerytury bez pomniejszania jej wysokości. Emeryci mogą zyskać nawet 200 złotych

Jadwiga Jenczelewska
Emerytura. Rocznik 1953 ma prawo do powszechnej emerytury bez pomniejszania jej wysokości. Emeryci mogą zyskać nawet 200 złotych
Emerytura. Rocznik 1953 ma prawo do powszechnej emerytury bez pomniejszania jej wysokości. Emeryci mogą zyskać nawet 200 złotych Pixabay
O sprawie emerytów z rocznika 1953, głównie kobiet, ponownym przeliczeniu ich emerytury oraz o tym, kto najbardziej na tym skorzysta, rozmawiamy z Beatą Kopczyńską, regionalnym rzecznikiem prasowym ZUS-u województwa śląskiego.

Sprawa emerytów z rocznika 1953, głównie kobiet, kończy się uzyskaniem prawa do powszechnej emerytury bez pomniejszania jej wysokości.
Tak, urodzeni w 1953 roku będą mogli uzyskać emeryturę powszechną bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur. Dla niektórych emerytów oznacza to świadczenie wyższe nawet o 200 zł. Takie rozwiązania znalazły się w nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy przewidują ponowne ustalenie wysokości emerytury z pominięciem przepisu art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Oznacza to, że jeżeli ubezpieczony miał prawo do emerytury powszechnej, a podstawa obliczenia tej emerytury była pomniejszona o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, to wysokość tego świadczenia będzie przeliczona bez takiego pomniejszenia. Warunkiem jest to, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

Kto nie musi składać wniosku o ponowne przeliczenie emerytury?
ZUS z urzędu dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej - z pomniejszeniem o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur. Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny po tych osobach. Oznacza to, że osoby te nie muszą składać żadnego wniosku, a ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, czyli po 11 stycznia 2021 roku. Ewentualne złożenie wniosku nie przyspieszy załatwienia sprawy. Jeśli nowa wysokość świadczenia będzie wyższa od pobieranej dotychczas emerytury, wówczas ZUS wypłaci wyrównanie.

A kto i kiedy może jednak złożyć stosowny wniosek?
Ustawa odnosi się również do ubezpieczonych urodzonych w 1953 r., którzy nie składali wniosku o emeryturę w wieku powszechnym. Mogą oni zgłosić taki wniosek nie później niż 11 stycznia 2021 r. Wówczas ZUS obliczy emeryturę bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej. Takie obliczenie będzie możliwe, gdy prawo do wcześniejszej emerytury ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

Ile osób może skorzystać na tym nowym, korzystnym rozwiązaniu?
ZUS szacuje, że liczba osób urodzonych w roku 1953, które mogą skorzystać na zmianie przepisów, wynosi 80,4 tys. W tej liczbie jest 17,8 tys. osób, które w ciągu 6 miesięcy mogą złożyć wniosek o przyznanie emerytury powszechnej (15,6 tys. kobiet i 2,2 tys. mężczyzn). Natomiast 62,6 tys. osób (w tym 60,6 tys. kobiet, 1,9 tys. mężczyzn) będzie mieć emeryturę przeliczoną z urzędu.

Rozmawiała: Jadwiga Jenczelewska

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty