MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emocjonujące spotkanie. Włókniarz Częstochowa i Fundacja Oczami Brata razem na torze

Dawid Wygas
Dawid Wygas
Fundacja Oczami Brata z Włókniarzem Częstochowa. Wzruszające chwile przed meczem
Fundacja Oczami Brata z Włókniarzem Częstochowa. Wzruszające chwile przed meczem fot. Włókniarz Częstochowa/Grzegorz Misiak
Przed wtorkowym meczem KRONO-PLAST Włókniarza Częstochowa z KS Apatorem Toruń odbyło się wyjątkowe i wzruszające wydarzenie. Na torze pojawili się podopieczni Fundacji Oczami Brata, aby razem z zawodnikami Włókniarza zrobić wspólne zdjęcie. Przywitali ich spiker oraz publiczność, która nagrodziła ich gromkimi brawami.

Fundacja Oczami Brata z Włókniarzem Częstochowa. Wzruszające chwile przed meczem

Powodem obecności podopiecznych Fundacji Oczami Brata na niedzielnym meczu było uczczenie Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który obchodzony jest 5 maja. W 2023 roku klub Włókniarz Częstochowa rozpoczął współpracę z Fundacją Oczami Brata, dzieląc z nią wspólne wartości i cele. Klub wielokrotnie angażował się w akcje charytatywne, mające na celu zwrócenie uwagi na problemy osób z niepełnosprawnościami.

- Jesteśmy dumni, że mogliśmy gościć podopiecznych Fundacji Oczami Brata, którzy po oficjalnej prezentacji zasiedli na trybunach Krono-Plast Areny, aby wspólnie z innymi kibicami dopingować Włókniarz Częstochowa. Wierzymy, że wszyscy jesteśmy równi, a niepełnosprawność nigdy nie powinna być postrzegana jako przeszkoda czy problem - pisze na swoich stronach Włókniarz.

Podopieczni Fundacji Oczami Brata przynieśli szczęście żużlowcom biało-zielonych, którzy odnieśli pierwsze zwycięstwo w sezonie 2024, pokonując Apator Toruń 50-40.

Czym jest dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność?

Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność ma miejsce, kiedy osoba, z powodu swojej niepełnosprawności, traktowana jest gorzej niż inna osoba w podobnej sytuacji. Wtedy mamy do czynienia z dyskryminacją bezpośrednią. Natomiast dyskryminacja pośrednia to sytuacja, gdy pozornie neutralny przepis, kryterium lub praktyka stawiają w szczególnie niekorzystnej sytuacji osoby niepełnosprawne w porównaniu do innych osób. Ponadto jako dyskryminację uważa się wszelkie niepożądane zachowania związane z niepełnosprawnością, których celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie onieśmielającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.

W Polsce żyje ponad 4 mln osób niepełnosprawnych. Ok. 100 tys. spośród nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Jak podejmowana jest walka z dyskryminacją?

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych jest komórką organizacyjną Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Dzięki szeregowi działań podejmowanych przez Biuro niesiona jest realna pomoc osobom poszkodowanym ze względu na swoją niepełnosprawność. Jak możemy przeczytać na stronie Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

- Najczęstszą prośbą jest pomoc w zwalczaniu codziennych trudności, na które natrafiają osoby niepełnosprawne, a także wsparcie w bezpośredniej interwencji w jakimś urzędzie lub instytucji – mówi Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni