Estakada połączy osiedle Kopernika z centrum Gliwic

Justyna Toros, LIS
Justyna Toros
24 miliony złotych kosztuje najnowsza inwestycja w Gliwicach - estakada budowana między ulicami Portową i Perseusza. Połączy osiedle Kopernika z centrum miasta. To dobra wiadomość dla kierowców, bo dzięki estakadzie można będzie ominąć korki na Toszeckiej.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z DRÓG WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Zakończono budowę czwartej podpory wiaduktu. Pozostały jeszcze dwie. Z końcem września pojawi się pierwszy segment, na którym będzie znajdować się jezdnia.

Wszystko wskazuje na to, że z końcem roku będziemy mogli zobaczyć już konstrukcję wiaduktu. Potem pozostaną już tylko roboty wykończeniowe - wykonanie nawierzchni jezdni i chodników, oświetlenia, barier ochronnych czy nasypów dojazdowych.

Ponad 228-metrowa estakada ma być gotowa do 31 lipca 2012 roku. Całkowity koszt inwestycji to około 24 mln złotych. Inwestycję zaprojektowało konsorcjum dwóch gliwickich firm: Inmost-Projektu oraz A-Pro-polu. Wykonawcą natomiast jest firma Skanska, która ma duże doświadczenie w tego typu budowach.

Dodajmy, że szerokość estakady to 13,2 m. Konstrukcję podtrzymywać będzie pięć przęseł o rozpiętości od 35 do 47 metrów. Drogi dojazdowe powstaną na nasypach. Co ważne, wzdłuż trasy powstanie także ścieżka rowerowa. Aby na estakadę można było wjechać bezpiecznie, na skrzyżowaniu ulic Perseusza i Pionierów powstało rondo.

Drogowcy pojawili się także w innych częściach miasta - trwa m.in. remont skrzyżowania ulic Wrocławskiej, Łużyckiej i Dunikowskiego.

Remont za 37 milionów złotych

W przyszłym roku rozpocznie się remont estakady w Chorzowie. Kilkudziesięcioletnia konstrukcja, którą codziennie przejeżdża ponad 30 tysięcy samochodów w drodze do Katowic i Bytomia, jest w kiepskim stanie. Remont będzie kosztował 37 milionów złotych. Co ciekawe, estakada zostanie wyburzona, kiedy powstanie obwodnica Chorzowa.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Dodaj ogłoszenie