Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro 2016: Polscy piłkarze w Szwajcarii. Zobacz kto zrobił największą karierę

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Szwajcaria nigdy nie była najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów dla naszych piłkarzy, ale przez tamtejszą ligę przewinęło się kilkudziesięciu polskich zawodników. Ci ciekawe największą karierę pod Alpami zrobili byli gracze Górnika Zabrze. Zobacz listę 10 polskich piłkarzy, którzy zrobili w Szwajcarii największą karierę.

Jerzy Gorgoń
Pochodzący z Zabrza stoper przecierał Polakom szlak w Szwajcarii. Zgodnie z ówczesnymi przepisami z Górnika Zabrze wyjechał po skończeniu 30 roku życia w 1980 r. Trafił do FC Sankt Gallen, w którym grał przez trzy sezony rozgrywając w barwach tego klubu 78 ligowych spotkań, w których strzelił cztery bramki. Po zakończeniu kariery próbował swych sił w roli trenera najpierw rezerw FC Sankt Gallen, a później Blau-Weiss Sankt Gallen. Do dziś mieszka w Szwajcarii.

Bogdan Gunia
Dwukrotny mistrz Polski i były kapitan Górnika Zabrze do Szwajcarii wyjechał w 1985 r. Ofensywnie grający prawy obrońca zabrzan trafił do FC Grenchen, w którym występował jeszcze przez wiele lat. Po zakończeniu kariery został trenerem i był asystentem w FC Grenchen. Cały czas mieszka w Szwajcarii.

Włodzimierz Ciołek
Brązowy medalista mistrzostw świata w Hiszpanii też do Szwajcarii trafił z Górnika, tyle że nie tego z Zabrza, ale z Wałbrzycha, w barwach którego został w 1984 r. królem strzelców polskiej ekstraklasy. Wyjechał w 1986 r. i spędził cztery sezony w FC Grenchen. Później wrócił do Polski i szkoli młodzież w rodzinnym Wałbrzychu.

Ryszard Komornicki
Uczestnik mistrzostw świata w Meksyku w 1989 roku wyjechał z Górnika Zabrze do FC Aarau. Przez pięć sezonów grał w tamtejszej ekstraklasie zdobywając w 1993 r. tytuł mistrza Szwajcarii. Później występował jeszcze w FC Wohlen i FC Luzern pełniąc rolę grającego trenera. W roli szkoleniowca popularny „Koko” też robi karierę prowadząc m.in. przez trzy sezony FC Aarau oraz zespół FC Luzern grający w szwajcarskiej ekstraklasie.

Ryszard Tarasiewicz
W Szwajcarii grał tylko dwa sezony. 58-krotny reprezentant Polski w 1989 r. wyjechał ze Śląska Wrocław do Neuchatel Xamax z miejsca stając się liderem drużyny. Rozegrał w niej 30 meczów, w których strzelił 11 bramek, a dobra gra w Szwajcarii zaowocowała transferem „Tarasia” do francuskiego FC Nantes. Po pięciu latach gry we Francji Tarasiewicz wrócił do Szwajcarii i zakończył karierę w 1996 r. w klubie spod Genewy Etoile Carouge.
Piotr Nowak
Dla tego świetnie wyszkolonego technicznie pomocnika liga szwajcarska, podobnie jak dla Tarasiewicza, była odskocznią do wielkiej kariery. W 1992 r. trafił z tureckiego Bakirkoyspor do Young Boys Berno. W jednym sezonie zagrał w 42 meczach kierując grą drużyny i zaprezentował się na tyle dobrze, że po roku trafił do niemieckiej Bundesligi robiąc furorę najpierw w Dynamie Drezno, a potem w TSV 1860 Mona**chium.

Radosław Gilewicz
10-krotny reprezentant Polski do Szwajcarii trafił z Ruchu Chorzów w 1993 r. Trafił do FC Sankt Gallen, w którym spędził dwa sezony. Dobra postawa w szwajcarskiej ekstraklasie zaowocowała transferem do VfB Stuttgart. W Bundeslidze grał jeszcze w Karlsruher SC, ale największe sukcesy odnosił w Austrii, w której sięgał po mistrzostwo kraju i tytuł króla strzelców.

Dariusz Skrzypczak
Były napastnik Lecha Poznań do Szwajcarii wyjechał w 1994 r. i grał tam 11 lat. 7-krotny reprezentant Polski osiem sezonów spędził w FC Aarau, w barwach którego rozegrał aż 193 mecze. Później grał jeszcze w klubach niższych lig – FC Hochdorf i FC Langentjal, w którym w 2005 r. w wieku 38 lat zakończył karierę. Później w drugoligowym FC Wohlen był asystentem Ryszarda Komornickiego.

Tomasz Rząsa
Były menedżer reprezentacji Polski do Szwajcarii wyjechał z Sokoła Pniewy w 1994 r. Trafił do Grasshoppers Zurych, z którym dwa razy zdobył mistrzostwo tego kraju. Na krótko był wypożyczony do FC Lugano, a swój szwajcarski epizod zakończył w 1997 r. w Young Boys Berno, skąd wyjechał do Holandii, gdzie zrobił jeszcze większą karierę.

Marcin Kuźba
Były napastnik Górnika Zabrze nie przebił się do składu francuskiego Auxerre, ale w Szwajcarii radził sobie bardzo dobrze. Trafił do Lausanne Sports i przez trzy sezony wystąpił w 70 meczach zdobywając w nich 35 bramek. Był najbardziej bramkostrzelnym Polakiem w lidze szwajcarskiej.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!