Europa siedliskiem podejrzanych zakładów bukmacherskich. Najwięcej w tenisie i piłce nożnej. Polska niechlubnym liderem w jednym sporcie

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
kolaż @IBIA_bet/Twitter
Międzynarodowe Stowarzyszenie Uczciwości Zakładów (International Betting Integrity Association) IBIA poinformowało, że Europa pozostaje siedliskiem podejrzanych zakładów bukmacherskich. IBIA opublikowała raport z 2022 roku, którego celem jest poszukiwanie podejrzanej aktywności związanej z zakładami sportowymi.

Podejrzenia ze strony IBIA wzbudziły mecze w 14 różnych dyscyplinach sportowych, rozgrywane w 61 krajach. Liczba sygnałów o możliwych ustawionych grach wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim – w 2021 roku było ich 236, czyli o 13,6 procent mniej niż obecnie 268. Jednocześnie IBIA poinformowała, że ​​w 15 przypadkach w 2022 roku dotyczące ich śledztwa przyczyniły się do ukarania winnych – sportowo lub karnie.

Polska światowym liderem ustawiania meczów w ping-pongu

Co ciekawe, prawie połowa przypadków miała miejsce w krajach europejskich, gdzie ustalono aż 126 podejrzanych zakładów. W Polsce przypuszczenie ustawienia gier wzbudziło 11 przypadków w tenisie stołowym – najwięcej w Europie! Polska zresztą w tym raporcie została „wyróżniona” jedynie w ping-pongu.

Za Europą uplasowała się Azja, odnotowując 51 podejrzanych zakładów. Afryka miała 25 takich przypadków, a Ameryka Północna, gdzie czarny rynek ostatnio rośnie – 22. W Ameryce Południowej zanotowano 19 alertów i wreszcie w Australi wygenerowano zaledwie jedno ostrzeżenie.

Tenis i pilka nożna generują najwięcej nieuczciwych zakładów

W podziale na dyscypliny sportowe, zgodnie z danymi IBIA, sektorami, które przyciągają najwięcej nieuczciwych zakładów bukmacherskich, są tenis i piłka nożna – odpowiednio 102 i 67 alertów w ciągu minionego roku.

W przypadku tenisa oznacza to wzrost o 27 procent w stosunku do 80 przypadków w 2021 roku. Wśród podejrzanych zakładów na zdarzenia tenisowe przodują Włochy (10), przed Tunezją (7) i Francją (6) oraz Bułgarią, Chile, Danią, Egiptem, Hiszpanią, Niemcami i USA (po 5).

W przypadku piłki nożnej liczba odnotowanych fałszerstw z zakładach pozostaje stabilna, przy wzroście z 66 do 67 w okresie ostatnich 12 miesięcy. Najwięcej mistyfikownych meczów odbyło się w Indiach (10), Gruzji, Izraelu, Mongolii (po 4) i w Brazylii oraz Rumunii (po 3).

Lista najbardziej korupcjogennych dyscyplin sportowych

Po tenisie i piłce nożnej najbardziej korupcjogennymi dyscyplinami okazały się tenis stołowy (30), e-sport (24), wyścigi konne (17), siatkówka (10), koszykówka i snooker (po 5), bilard (3), a tę haniebną wyliczankę zakończyły piłka ręczna, wyścigi chartów, badminton, squash i MMA, które wygenerowały tylko po jednym oszustwie.

W okresie 5 lat 2018-2022 IBIA wykazała 1224 alerty w 21 dyscyplinach sportowych i 102 krajach, przy czym w tenisie i piłce nożnej łącznie 559 i 295, co stanowi 70 procent wszystkich przypadków.

– Tarcza ochrony zapewniana przez IBIA jest stosowana tylko w identyfikacji i sankcjonowaniu próby korupcji w celu poprawienia jakości zawodów. Zostało to podkreślone przez właściwie zdiagnozowane postępowanie karne w 2022 roku na podstawie danych IBIA. Spodziewamy się pozytywnego oddźwięku stowarzyszeń w tej sprawie, który faktycznie wpłynie na współpracę, rozwijącą się przez cały 2023 rok

– podumował dyrektor generalny IBIA, Khalid Ali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Europa siedliskiem podejrzanych zakładów bukmacherskich. Najwięcej w tenisie i piłce nożnej. Polska niechlubnym liderem w jednym sporcie - Sportowy24

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie