18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2014: Pojedynek eurojedynek w woj. śląskim [LISTA JEDYNEK]

Agata Pustułka
Internauci żartują, że Bolesław Piecha jest na Śląsku dla PiS takim "dyżurnym" kandydatem jak prof. Gliński kandydatem na premiera
Internauci żartują, że Bolesław Piecha jest na Śląsku dla PiS takim "dyżurnym" kandydatem jak prof. Gliński kandydatem na premiera Bartek Syta
Najważniejsze partie polityczne skompletowały podczas weekendu swoje drużyny kandydatów, którzy walczyć będą o mandaty w Parlamencie Europejskim. W województwie śląskim zapowiada się emocjonujący pojedynek "jedynek". Kutz, Gierek, Migalski, Korwin-Mikke, Buzek, Piecha i Dąbrowa gwarantują emocje.

Eurowybory 2014 na Śląsku. Wyniki

Starsi panowie trzej, jak mówią złośliwie o liderach PO Jerzym Buzku, Twojego Ruchu - Kazimierzu Kutzu oraz Adamie Gierku z listy SLD-UP zmierzą się z wyrastającym na dyżurnego kandydata-prymusa PiS Bolesławem Piechą, który chciałby powtórzyć swój sukces z wyborów uzupełniających do Senatu. Elektorat PiS należy do najbardziej zdyscyplinowanych i już można gratulować Piesze zwycięstwa. Ciekawie zapowiada się bój o mandaty wśród samych kandydatów PO. Buzek z pewnością spędzi w Brukseli kolejną kadencję. Ale kto poza nim? Jan Olbrycht? Marek Plura?

Namieszać mogą także dwaj byli PiS-owcy - Tadeusz Cymański , obecnie Solidarna Polska oraz Marek Migalski, z Polski Razem Jarosława Gowina. Oni są rozpoznawalni, ale ich ugrupowania w sondażach dołują.

Wyborcza walka już trwa. Kto zdobędzie mandaty?

W podziale mandatów do Parlamentu Europejskiego będą uczestniczyły tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju uzyskają minimum 5 proc. głosów. Największe szanse na mandat mają oczywiście liderzy list, ale historia wyborów uczy, że zdarzają się wyjątki.

Tak w poprzedniej kadencji było z kandydatem PO Bogdanem Marcinkiewiczem, który także dzięki popularnemu nazwisku nieoczekiwanie stał się europosłem i trzeba przyznać swojego czasu w Brukseli nie zmarnował.

Można zaryzykować stwierdzenie, że w naszym śląskim okręgu wyborczym mandaty podzielą między sobą dwa ugrupowania: Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. W tych dwóch najważniejszych partiach będziemy mieli do czynienia z... wewnątrzpartyjną rywalizacją. W PiS spać spokojnie może Piecha, bo to dwie posłanki ulokowane tuż za nim na liście - bardzo medialna Jadwiga Wiśniewska i bardzo ambitna Izabela Kloc - stoczą ze sobą ostry pojedynek.

Podobnie jest na liście PO. Buzek - wystarczy, że jest. "Swoje" uzbiera. Dwójka, Krystyna Szumilas, która miejsce dostała jako nagrodę pocieszenia po opuszczeniu stanowiska minister edukacji, będzie musiała stanąć na głowie, by dostać europejską szansę. Mirosława Nykiel,Bogdan Marcinkiewicz, Marek Plura będą grali na siebie.

Swój mandat raczej utrzyma Adam Gierek z listy SLD-UP. Największą niewiadomą jest wynik Twojego Ruchu, który w naszym województwie postawił na dwa mocne nazwiska: Kazimierza Kutza oraz prof. Genowefę Grabowską. W kraju ma arcyciekawe postaci i raczej przekroczy magiczny próg. Tylko czy starczy tego poparcia dla prof. Grabowskiej?

Sprytny manewr PO i przydzielenie posłowi Markowi Plurze świetnego piątego miejsca może spowodować, że parlamentarzysta odbierze "dyżurnemu Ślązakowi kraju" sporo głosów. Ten manewr ma osłabić pozycję Kutza.
O przekroczenie progu walkę stoczy Solidarna Polska, która liderem uczyniła wprawdzie "spadochroniarza" Tadeusza Cymań-skiego, ale tuż za nim ulokowali się Michał Wójcik - radny wojewódzki oraz legenda pierwszej Solidarności Andrzej Rozpłochowski. SP już zaczęła kampanię od ostrego wystąpienia przeciwko wystawieniu przez PiS Bolesława Piechy. Zdaniem Wójcika, zdobycie przez Piechę mandatu oznacza konieczność przeprowadzenia kolejnych, kosztownych wyborów uzupełniających do Senatu. - To lekceważenie wyborów i prowokacja wobec mieszkańców regionu - czytamy w oświadczeniu.

Jeśli chodzi o PSL, trudno spodziewać się, by ludowcom starczyło mocy na zdobycie mandatu w naszym województwie. Z sondaży wynika natomiast, że może go zdobyć Janusz Korwin-Mikke, kontrowersyjny polityk, który ma ochotę dostać się do europarlamentu, aby... wykończyć UE od środka.

Politolodzy, m.in. dr Robert Rajczyk z Uniwersytetu Śl., nie spodziewają się dramatycznego odpływu głosów od triumfującej od lat na Śląsku PO. Wiele jednak zależy od kampanii. Niewątpliwie w naszym województwie opozycja ma aż zbyt wiele argumentów, by punktować PO.

W tej kampanii nie będzie miał znaczenia dorobek europo-słów, ale aktualna sytuacja ekonomiczna i polityczna.

Wyborcze listy

PO
1. Jerzy Buzek, 2. Krystyna Szumilas, 3. Jan Olbrycht, 4. Mirosława Nykiel, 5. Marek Plura, 6. Agnieszka Kurant, 7. Bogdan Marcinkiewicz, 8. Barbara Wnęk, 9. Jerzy Ziętek, 10. Grzegorz Sztolcman.

PiS
1. Bolesław Piecha, 2. Jadwiga Wiśniewska, 3. Izabela Kloc, 4. Stanisław Szwed, 5. Władysław Motyka, 6. Krystyna Panek,
7. Barbara Dziuk, 8. Ewa Malik.
Nazwiska z miejsc 9 i 10 znane będą pod koniec tygodnia.

PSL
1. Stanisław Dąbrowa, 2. Aleksandra Banasiak, 3. Danuta Kozusznik, 4. Mariola Bartusek, 5. Joanna Ślusarczyk, 6. Andrzej Pilot, 7. Mirosław Szemla, 8. Arkadiusz Hołda, 9. Bronisław Karasek, 10. Artur Bramora.

Twój Ruch
1. Kazimierz Kutz, 2. Genowefa Grabowska, 3. Andrzej Potocki, 4. Elżbieta Fornalczyk, 5. Witold Klepacz, 6. Monika Mika, 7. Daniel Kulwas, 8. Olga Sosin, 9. Artur Robert Górczyński, 10. Kamilla Tomczak.

Solidarna Polska
1. Tadeusz Cymański, 2. Michał Wójcik, 3. Monika Fajer, 4. Andrzej Rozpłochowski, 5. Przemysław Wydra, 6. Jan Ziobro.
Nazwiska z miejsc 7, 8, 9, 10 znane będą w ciągu kilku dni.

SLD-UP
1. Adam Gierek, 2. Jarosław Marszałek, 3. Halina Sobańska, 4. Andrzej Chwiluk, 5. Marian Jarosz, 6. Wanda Dańczak, 7. Katarzyna Zapart, 8. Marianna Zięba, 9. Adam Widuch, 10. Tomasz Niedziela.

Polska Razem
1. Marek Migalski, 2. Paweł Strumiński, 3. Agnieszka Białek, 4. Adam Rakszawski, 5. Krzysztof Haładus. Nazwiska z miejsc 6, 7, 8, 9, 10 poznamy w ciągu kilku dniu.

Kongres Nowej Prawicy
1. Janusz Korwin-Mikke, 2. Wiesław Lewicki, 3. Ewa Krystek. Nazwiska, które zajmą kolejne miejsca, poznamy w ciągu kilku najbliższych dni. Oprac. AGA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni