MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ferie w mieście i dzieci...same w domu. W jakim wieku dziecko może zostać bez opieki dorosłych?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy 6-latek może zostać sam w domu? Czy opiekę nad kilkulatkiem można powierzyć starszej siostrze lub bratu? W jakim wieku można zostawić dziecko w domu bez opieki dorosłych? Takie i podobne pytania pojawiają się głowach rodziców w okresie ferii zimowych. Co zrobić z dzieckiem, kiedy musimy wyjść do pracy? Kiedy maluch może zostać pod opieką starszego rodzeństwa? Co na ten temat mówią przepisy? Rozwiewamy wątpliwości.

Spis treści

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Kiedy można zostawić dziecko samo w domu? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Chociaż, jak wskazują przepisy, bez opieki nie możemy zostawiać dziecka, które ma mniej niż 7 lat. Artykuł 106 Kodeksu Wykroczeń wskazuje, że dzieci do lat 7 nie mogą pozostawać bez opieki w sytuacji, gdy może dojść do zagrożenia ich zdrowia i bezpieczeństwa.

dziecko patrzy przez okno
Kilkulatka nie można zostawiać samego w domu nawet na chwilę. To nie tylko nierozsądne, ale też niezgodne z prawem. Co czeka rodziców, gdy zostawią dziecko same w domu? Od ilu lat dziecko może zostać bez opieki w domu? 123rf

Z przepisu wynika, że rozważając pozostawienie dziecka samego w domu, musimy wziąć pod uwagę nie tylko dolną granicę wieku, ale też jego samodzielność, zaradność i charakter. Jedni rodzice ze spokojem zostawią na godzinę w domu rozsądnego ośmiolatka, podczas gdy inni będą mieli wątpliwości, czy mogą spuścić z oka nadzwyczaj kreatywnego i energicznego dwunastolatka. Według psychologów odpowiedzialnych zachowań możemy spodziewać się dopiero u statystycznego dziesięciolatka.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany - czytamy w KW

Jak czytamy w art. 24 Kodeksu Wykroczeń „grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej”.

Co to są niebezpieczne okoliczności?

Co ważne – według przepisów wcale nie musi dojść do nieszczęśliwego wypadku, aby rodzice, którzy pozostawiają dziecko bez opieki zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Brana jest pod uwagę już sama ewentualność takiego wydarzenia. Czym są wspomniane „niebezpieczne okoliczności”? Tu możemy puścić wodze fantazji – wystarczy dostęp do kuchennych noży, gazowych palników, niezabezpieczonych okien, a nawet… chybotliwy taboret, w przypadku małych dzieci.

Dużo wyraźniej warunki stawia art. 82, par. 6 kodeksu Wykroczeń:

Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze nagany - mówi przepis

To oznacza, że siedmiolatkowi, którego zamierzamy zostawić w domu samego, warto przypomnieć zasady bezpieczeństwa, ale przede wszystkim uniemożliwić mu dostęp do zapalniczek, zapałek, otwartego ognia, kuchenki itp. Jeśli wyobraźnia podpowiada nam czarne scenariusze – lepiej ten etap dziecięcej samodzielności przesunąć na później.

Czy dziecko w wieku ośmiu lat jest już samodzielne?

Kolejne prawne zapisy sugerują, że do pozostania w domu bez opieki gotowy jest dopiero ośmiolatek. Tak sygnalizuje prawo administracyjne i ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jej zapisy (art. 32 ust. 1) brzmią następująco:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

Przepisy o odpowiedzialności trzynastolatka

Dużo wyżej poprzeczkę i granicę wieku dziecka pozostawianego w domu podnosi kodeks cywilny, który mówi, że:
„Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę". Z tego zapisu można więc wyciągnąć wniosek, że odpowiedzialności możemy oczekiwać dopiero od nastolatka po ukończeniu 13. roku życia i tak dojrzałe dziecko można zostawić samo w domu, bez opieki.

Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Rozsądni rodzice z pewnością rozważając pozostawienie dziecka bez opieki, wezmą przede wszystkim pod uwagę dojrzałość dziecka i jego charakter. Jeśli zamierzamy pozostawić młodsze dziecko pod opieką starszego, musimy mieć pewność, że starszak dobrze dogaduje się z młodszą siostrą czy bratem, potrafi go odpowiednio zająć, a w razie potencjalnego niebezpieczeństwa, będzie umiał zapewnić sobie i malcowi bezpieczeństwo oraz wezwać pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ferie w mieście i dzieci...same w domu. W jakim wieku dziecko może zostać bez opieki dorosłych? - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni