Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Chórów Gaude Cantem: 4 dni w Beskidach będzie rozbrzmiewała muzyka chóralna

Jacek Drost
Ubiegłoroczny koncert finałowy „Gaude Cantem” był wyjątkowym wydarzeniem
Ubiegłoroczny koncert finałowy „Gaude Cantem” był wyjątkowym wydarzeniem www.gaudecantem.pl/A.Dyl
Już jutro, 12 października, w Beskidach rozpoczyna się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem”. Potrwa do niedzieli.

Kilkadziesiąt chórów z całej Polski, ale także Słowenii, Węgier i Czech; mnóstwo koncertów, podczas których będzie można usłyszeć muzykę na najwyższym poziomie; a do tego warsztaty chóralne, seminarium dla dyrygentów i mnóstwo innych atrakcji - program rozpoczynającego się jutro Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” jest wyjątkowo bogaty. Zresztą jak zawsze, co cieszy miłośników muzyki chóralnej.

Festiwal odbędzie się już po raz trzynasty, ale historia imprezy jest dłuższa - sięga roku 1996. Wtedy właśnie „Gaude Cantem” został zorganizowany po raz pierwszy w Oświęcimiu, jako najważniejszy w roku przegląd zespołów śpiewaczych skupionych w Bielskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Ta właśnie organizacja, wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej, od początku po dzień dzisiejszy organizuje festiwal. Jego patronem jest Kazimierz Fober, nieżyjący już współtwórca przeglądu, wówczas prezes bielskiego oddziału PZChiO. Trzy pierwsze edycje (1996-1998) odbywały się w Oświęcimu. Później impreza została przeniesiona do Bielska-Białej, gdzie pozostała na stałe. Od 2005 r., kiedy to po kilku latach przerwy ponownie zaczęto zapraszać zespoły zagraniczne, w imprezie wzięło udział łącznie 238 chórów z Czech, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch, Rosji, Estonii, Cypru i Polski. Organizatorom zależy, by impreza pomagała podnosić umiejętności uczestniczącym zespołom i dyrygentom, ale również, by była okazją do artystycznej rywalizacji chórów, od dziecięcych po senioralne. Dlatego w programie festiwalu znajdują się warsztaty chóralne, seminarium dla dyrygentów chórów, konkurs chóralny, Przegląd Chórów Seniora (skierowany do zespołów, w których składzie minimum 30 procent stanowią osoby w wieku 60 plus) oraz koncerty festiwalowe organizowane w Bielsku-Białej i miejscowościach powiatu bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!