MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy Menedżerów Roku Województwa Śląskiego 2023! Kto zwyciężył?

Poznaliśmy Menedżerów Roku Województwa Śląskiego 2023
Poznaliśmy Menedżerów Roku Województwa Śląskiego 2023 Arkadiusz Gola/Lucyna Nenow
Europejski Kongres Gospodarczy 2024 po trzech dniach intensywnych dyskusji i paneli tematycznych zakończył się wspaniałym wydarzeniem – galą finałową konkursu Menedżer Roku 2023 Województwa Śląskiego. Uroczystość, organizowana przez Dziennik Zachodni we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz szacowną Kapitułą konkursu, była doskonałą okazją do uhonorowania wybitnych menedżerów, a także podkreślenia znaczenia śląskiego biznesu dla całego kraju.

Poznaliśmy Menedżerów Roku Województwa Śląskiego 2023

Celem konkursu Menadżer Województwa Śląskiego 2023 było wyróżnienie najlepszych przedsiębiorców z naszego regionu, wizjonerów i inspirujących liderów, którzy w zeszłym roku osiągnęli nie tylko sukcesy biznesowe, ale również byli doceniani - co szczególnie ważne - przez swoich pracowników. Nagrodziliśmy tych, którzy mieli ogromny wpływ na to, że województwo śląskie stało się drugim najważniejszym biznesowym regionem w Polsce.

W finałowej gali wzięło udział wielu znamienitych gości w tym: były premier i przewodniczący PE, prof. Jerzy Buzek; wojewoda śląski, Marek Wójcik; prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak - rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; dr hab. Robert Wolny, prof. UE - prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem; dr Karol Makles, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach; oraz prezes Polska Press Grupy, Zenon Nowak.

- Na pewno wszyscy jesteśmy wzruszeni, wszyscy, którzy dbaliśmy o Europejski Kongres Gospodarczy od 15 lat, od 2009 roku, jeszcze przed pierwszą prezydencją Polski w Unii Europejskiej, dzisiaj jesteśmy przed drugą polską prezydencją Unii Europejskiej. Wtedy byliśmy na początku naszej drogi w Unii, ale czuliśmy, że w tej drodze możemy uzyskać wielki sukces, który nam się przydarzył – mówił podczas uroczystej gali prof. Jerzy Buzek.

- Dzisiaj jesteśmy pełni nadziei, wracając do europejskiej rodziny, czując, że to rodzina, o której siłę warto dbać i za której siłę my sami jesteśmy odpowiedzialni. To nieprawda, że jakaś abstrakcyjna Unia przyjęła rozwiązania, które dzisiaj mogą się nie podobać naszym rolnikom czy naszym górnikom. Oni mają prawo protestować. Ale to nie była abstrakcyjna Unia Europejska, ale to był nasz rząd, nasi przedstawiciele w parlamencie europejskim, to był jakiś nasz komisarz, który się na to wszystko zgadzał. To nie są pomysły Unii Europejskiej, to są często pomysły ludzi, którzy dzisiaj formułują zarzut wobec Unii, a sami się na to zgadzali. Proszę o tym pamiętać. Od takich zastrzeżeń wobec Unii zaczął się Brexit. Nie popełnijmy tego samego błędu - wspominał premier Jerzy Buzek.

- Czujemy wielki oddech po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych, nie zapomnijmy o tych 30 czy nawet 40 procentach obywateli, którzy myślą nieco inaczej. Nie zapominajmy o tym na Europejskim Kongresie Europejskim. Zawsze dbaliśmy o to, żeby na Europejskim Kongresie Gospodarczym odbywały się otwarte dyskusje. Ci którzy mają zastrzeżenia niezależnie z której strony, muszą je nam zgłaszać. Uważam, że mamy przed sobą wielką przyszłość i że w ciągu 20 następnych lat dokonamy takiego skoku, jakiego dokonaliśmy w ciągu pierwszych 20 lat w Unii Europejskiej. To znaczy, że będziemy ho ho ho, nawet trudno sobie wyobrazić, jak daleko. Dziękuję państwu - dodawał premier Jerzy Buzek.

Po wystąpieniu premiera Jerzego Buzka głos zabrał wojewoda śląski, Marek Wójcik.

- Bardzo się cieszę, że podczas tych trzech dni musieliśmy się przeciskać w korytarzach, że były panele z takimi interesującymi gośćmi, że brakowało nie tylko miejsc siedzących, ale nawet stojących. Możemy być dumni z tego, jak ten kongres przebiega w tym roku. Cieszę się, że w ramach kongresu przyznawana jest nagroda Menedżera Roku – mówił Marek Wójcik.

- Kongres to jest miejsce spotkań przedstawicieli rządów, samorządów, przedsiębiorców, naukowców, dyplomatów. Muszę powiedzieć, zdradzając kulisy pracy kapituły, że w przypadku konkursu jest bardzo podobnie. Zgłoszenia, które otrzymaliśmy to również jest trochę takie miejsce spotkań ludzi z bardzo różnych dziedzin. Staraliśmy się podjąć najlepsze decyzje, kierując się taką zasadą, że menedżer to nie jest tylko przedsiębiorca, to osoba zarządzająca organizacją. Rozumiemy menedżera jako osobę zarządzającą, nadającą kierunki, sprawnie realizującą zadania w organizacji, w której działa – odsłaniał kulisy pracy kapituły wojewoda śląski, gratulując wszystkim nagrodzonym.

O znaczeniu plebiscytu Menedżer Roku Województwa Śląskiego mówił prezes Polska Press Grupy, Zenon Nowak, który przybliżył misję wydawnictwa, na którego czele stoi od blisko dwóch miesięcy.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę w imieniu Polska Press Grupy powitać Państwa. Menedżer Roku Województwa Śląskiego jest ściśle związany z tym regionem, z jedną z naszych największych marek, z Dziennikiem Zachodnim oraz Strefą Biznesu. Tym konkursem chcemy podkreślić ważność biznesu w tym regionie ważnym dla całej Polski – zwrócił się do gości Zenon Nowak, prezes Polska Press Grupy.

- Tak, jak wspomniał wojewoda, wiem, że obrady kapituły były burzliwe, a dyskusja była spora, bo grono kandydatów do tego tytułu było zacne i z tego miejsca pragnę pogratulować wszystkim osobom, które będą odbierać dzisiaj nagrody. Polska Press Grupa ma za sobą dosyć burzliwy czas. Od blisko dwóch miesięcy mam zaszczyt bycia prezesem Polska Press Grupy. Wcześniej przez wiele lat miałem przyjemność być prezesem Polska Press Śląsk. Nie było mnie w tej firmie przez parę lat, to jest jedno z pierwszych moich wystąpień w obecnej roli. Bardzo mnie to cieszy. Chcę Państwu powiedzieć, nawiązując do tego, co powiedział pan premier, że będziemy się bardzo starać, aby dbać o wszystkich, żeby być mediami dla wszystkich, żeby te informacje, które powstają na Śląsku, Wybrzeżu, w każdym zakątku Polski, żeby były ważne, obiektywne, wyważone i dostępne dla każdego. Nie chcemy – tak jak to było przez wiele lat - opowiadać się po żadnej stronie, chcemy się opowiadać po stronie naszych Czytelników – dodał prezes Zenon Nowak.

Kolejną osobą, która pojawiła się na scenie była prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podkreśliła ważną rolę edukacji w budowaniu silnej i konkurencyjnej polskiej gospodarki. Jako wybitna przedstawicielka świata nauki i edukacji, prof. Olszak zwróciła uwagę na kluczowe wyzwania oraz możliwości, jakie stoją przed menedżerami we współczesnym środowisku biznesowym.

- Dzisiejsze wydarzenie, które organizowane jest w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, stanowi wyjątkową okazję do uhonorowania wybitnych menedżerów, którzy swoją wizją, determinacją i umiejętnościami prowadzenia ludzi do sukcesu przyczyniają się również do rozwoju gospodarczego naszego regionu na arenie międzynarodowej. Współczesni menedżerowie mierzą się z wieloma wyzwaniami, których skala i złożoność są naprawdę bezprecedensowe. Aby odnieść sukces w dzisiejszym, dynamicznym środowisku, menedżerowie muszą posiadać niezwykle szeroki zakres umiejętności, cech, gruntowne wykształcenie, ponadprzeciętną intuicję, kreatywność, otwartość, elastyczność, ale także odporność na stres - powiedziała prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak

Następnie przyszedł czas na najważniejszy moment Gali – wręczenie nagród i wyróżnień.

Wyróżnienia specjalne otrzymali:

  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który otrzymał nagrodę Kapituły;
  • ArcelorMittal Poland za 20 lat działalności na rzecz innowacyjnego i odpowiedzialnego hutnictwa. Wyróżnienie odebrali Czesław Sikorski, wiceprezes zarządu oraz Aleksandra Kania, country manager, dyrektor ds. współpracy z instytucjami państwowymi i partnerami strategicznymi;
  • Krzysztof Pniewski, prezes Cedrob Foods S.A., uhonorowany nagrodą Pracodawca roku 2023;
  • Dr hab. Małgorzata Dobrowolska, psycholog biznesu, profesor Politechniki Śląskiej, prezes spółki spin off Politechniki Śląskiej Pro-Lab oraz Centrum Edukacji i Pomocy Psychologicznej Pro-Inwest.

- Chciałbym serdecznie podziękować za docenienie naszej pracy tym wyróżnieniem. Jest to dla nas wielki powód do dumy. Jak Państwo wiedzą, działamy w Polsce od 20 lat. Jesteśmy następcą prawnym polskich hut stali, które zostały przekształcone w ArcelorMittal Poland w roku 2004. Naszym celem jest rozwijanie nowoczesnych technologii, innowacyjnych produktów oraz troska o środowisko i społeczeństwo poprzez zrównoważony rozwój. Proces dekarbonizacji, który musimy przeprowadzić w najbliższych latach, będzie wymagał dużego wysiłku. Jesteśmy na etapie jego przygotowania i zamierzamy stać się firmą przyjazną dla środowiska i ludzi. Jeszcze raz chciałbym podziękować w imieniu zarządu ArcelorMittal Poland za docenienie naszego wysiłku i wkładu w rozwój polskiej gospodarki. Dziękuję bardzo - nie krył satysfakcji z otrzymanego wyróżnienia Czesław Sikorski, wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland

Nagrody główne zdobyli:

  • Jolanta Czernicka-Siwecka z Fundacji Iskierka, która otrzymała wyróżnienie Kapituły w kategorii Mikro i Małe Przedsiębiorstwo,
  • Dr Janusz Michałek – prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach, laureat kategorii Średnie Przedsiębiorstwo;
  • Ryszard Czopik - prezes Ustronianki sp. z o.o., który został uhonorowany jako Menedżer Roku 2023 Województwa Śląskiego w kategorii Duże Przedsiębiorstwo.

Gala była nie tylko okazją do uhonorowania wybitnych postaci śląskiego biznesu, ale również do podkreślenia ich znaczenia dla lokalnej społeczności oraz gospodarki kraju. Gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym osobom, życząc dalszych sukcesów i inspirujących inicjatyw dla rozwoju regionu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz partnerom za wsparcie i zaangażowanie w organizację tego prestiżowego wydarzenia.

Głównym patronem medialnym wydarzenia jest Polska Press Grupa, wydawca m.in. serwisu i magazynu „Strefa Biznesu”, 22 serwisów i dzienników regionalnych, ponad 500 serwisów miejskich, skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Sportowy24.pl, Gol24.pl, Telemagazyn.pl i Shownews.pl.

Poznaliśmy Menedżerów Roku Województwa Śląskiego 2023
Poznaliśmy Menedżerów Roku Województwa Śląskiego 2023 Arkadiusz Gola/Lucyna Nenow

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni