Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Interpretacje, czyli wydarzenia, dyskusje, pytania...

Henryka Wach-Malicka
Festiwal Interpretacje
Festiwal Interpretacje Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Teatralna klasyka, czytana przez kolejne pokolenie reżyserów, znów zaskakuje. Katowicki festiwal ma w tym roku bardzo interesujący program.

Pytanie „Kim jestem? Kim jesteś?” to hasło-klucz XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, który trwać będzie w Katowicach od 7 do 15 listopada.

Widzowie zobaczą 2 przedstawienia mistrzowskie oraz 5 konkursowych, których twórcy walczą o Laur Konrada. Czworo z nich na „Interpretacjach” już startowało; na ogół z sukcesem. To Monika Strzępka, Maja Kleczewska, Ewelina Marciniak i Paweł Miśkiewicz. Po raz pierwszy w festiwalowe szranki stanie natomiast Michał Borczuch.

Stawka na pewno będzie wyrówna. O każdym z prezentowanych przedstawień było w minionym sezonie głośno, a czasem też kontrowersyjnie, co… zawsze dobrze służy festiwalowej atmosferze. Organizatorzy idealnie dobrali motyw przewodni tegorocznych „Interpretacji”. Dyskusja o tożsamości - wszelkiej: od narodowej, przez kulturową, po seksualną - zajmuje dziś wielu artystów, nie tylko w teatrze. I nie tylko w Polsce.

W konkursie zobaczymy zatem: spektakl pt. „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” (taką pisownię znajdujemy na afiszu) z krakowskiego Narodowego Starego Teatru; „Dybuka” z Teatru Żydowskiego w Warszawie; „Fausta” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy; przedstawienie pt. „Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?” (według „Króla Leara” W. Szekspira) z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz „Portret Damy” z gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Festiwal zainaugurują tym razem goście zagraniczni - Dramatyczny Teatr Mały w St. Petersburgu, w którego wykonaniu zobaczymy „Wujaszka Wanię”, w reżyserii Lva Dodina. „Interpretacje” zakończy natomiast jedna z najbardziej interesujących inscenizacji ostatniego czasu - operowa wersja „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna, z muzyką Pawła Mykietyna, w reżyserii Andrzeja Chyry.

Bilety na spektakle kosztują 80 i 90 zł (mistrzowskie) oraz 50 i 40 zł (konkursowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!