Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha w Wiśle właśnie się rozpoczyna. Przed nami trzy dni pod znakiem literatury, ale nie tylko. Zobacz PROGRAM

JAK
Za nami pierwsze festiwalowe wydarzenia, a to przecież dopiero początekZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Za nami pierwsze festiwalowe wydarzenia, a to przecież dopiero początekZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Festiwal Granatowe Góry/Facebook
Druga edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry rozpoczyna się dzisiaj, 3 czerwca, w Wiśle. Impreza nie tylko dla miłośników literatury i twórczości autora „Spisu cudzołożnic", „Bezpowrotnie utraconej leworęczności" czy „Marszu Polonia" potrwa do niedzieli, 5 czerwca. Przedsmak tego, co się będzie działo, mieliśmy wczoraj w wiślańskiej Ochorowoczówce - Muzeum Magicznego Realizmu, gdzie odbył się prolog - spotkanie „Wisła pisarzy", podczas którego literackie twarze Wisły analizowali m.in. Anna Adamus-Matuszyńska oraz Sebastian Chachołek.

Dokładnie 29 maja minęły dwa lata od śmierci Jerzego Pilcha, urodzonego w Wiśle pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, który był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom poetycki „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" i Nagrody Literackiej „Nike” za powieść „Pod Mocnym Aniołem". W dwa lata po śmierci Pilcha duch pisarza nadal unosi się nad jego rodzinną miejscowością, a w tych dniach, za sprawą Festiwalu Słowa Granatowe Góry, będzie jeszcze bardziej obecny.

Zobacz rodzinny dom Jerzego Pilcha w Wiśle. Kliknij TUTAJ

- Granatowe Góry (tak o Beskidach czasami wyrażał się Jerzy Pilch - red.) są piękne, słoneczne i czekają na Was. Bądźcie z nami do samej niedzieli - powiedziała w mediach społecznościowych Katarzyna Czyż-Kazimierczak, dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.

Pierwsze wydarzenia w ramach Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry już za nami. Początki początków rozpoczął w czwartek spektakl „Pamięć głębinowa” wystawiony w bibliotece miejskiej, którego inspiracją była, oczywiście, twórczość wiślańskiego pisarza. Kolejnymi punktami wprowadzającymi nas w festiwal był wernisaż wystawy „Wisła w sensie magicznym”, na którym goszczono Roberta Heczko i Andrzeja Drobika, następnie odbyła się dyskusja plenerowa „Wisła pisarzy” z udziałem Anny Adamus Matuszyńskiej, Ilony Majewskiej i Sebastiana Chachołka, odbył wernisaż poplenerowy inspirowany twórczością Jerzego Pilcha w Muzeum Magicznego Realizmu – Ochorowiczówka z udziałem 15 artystów oraz rozmowa autorem książki „Crem de la Kreml” Wacławem Radziwinowiczem.

Zobacz zdjęcia:

Andrzej Drobik, dyrektor programowy festiwalu stwierdził na niedawnej konferencji prasowej poświęconej festiwalowi, że od 3 do 5 czerwca na miłośników książek czeka 45 spotkań literackich na trzech scenach (zostaną ustawione w centrum Wisły) – dyskusje zostaną podzielone na bloki tematyczne dotyczące m.in. problemów współczesnego świata i tego czy literatura może nam pomóc w ich rozwiązaniu. Na festiwalu pojawią się oczywiście głośne nazwiska – swój udział potwierdziło około autorów. Będą także warsztaty dziennikarskie, spacery tematyczne, koncerty – zagrają Fisz Emade Tworzywo, Stasiuk Trzaska Opla i Kuba Badach. – To będzie festiwal, w którym każdy będzie musiał wybrać to, co mu się najbardziej podoba i w czym chce brać udział – powiedział Drobik.

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Szczegółowy program znajduje się TUTAJ

Prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytety Śląskiego, który włączył się w organizację festiwalu Granatowe Góry podkreślił, że jest on wyjątkowy z kilku powodów.

– Po pierwsze ze względu na patrona – unosi się nad nim osoba, duch, dokonania i dzieło Jerzego Pilcha, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, kto wie czy nie największego stylisty polskiego języka literackiego po II wojnie światowej. Druga unikalność festiwalu to miejsce, które jest nie tylko miejscem urodzenia i życia Jerzego Pilcha, ale stało się ono literaturą. To bardzo rzadka sytuacja. Miasto rzeczywiste, ludzi rzeczywistych Pilch przeniósł na karty literatury czyniąc z nich postacie, które wzmocnił geniuszem swojej prozy, że stały się dla nas ważne. Dzięki temu wyzbywamy się naturalnego egoizmu, który powoduje, że interesujemy się tym, co dzieje się z nami, naszymi bliskimi, a zajmujemy się innymi biografiami, emocjami, doświadczeniami. Pilch przeniósł Wisłę do polskiego uniwersum kulturowego, niejako mocą swojej prozy i talentu narzucił Wisłę czytającym Polakom, ale nie tylko Polakom, bo przecież przekłady jego prozy funkcjonują w wielu językach europejskich – powiedział Ryszard Koziołek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera