MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finlandia po raz kolejny najszczęśliwszym krajem świata. Na którym miejscu znalazła się Polska? Jesteśmy szczęśliwsi niż Hiszpanie

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najszczęśliwszy kraj na świecie leży bardzo blisko Polski. Już siódmy raz z rzędu jest nim Finlandia. Dlaczego Finowie są najbardziej zadowolonym narodem na świecie? Raport ONZ „World Happiness Report” uwzględnia wiele kryteriów, m.in. długość życia w zdrowiu czy PKB na głowę mieszkańca. Które miejsce w raporcie najszczęśliwszych krajów zajęła Polska?

Spis treści

Najszczęśliwszy kraj na świecie. Co wpływa na szczęście?

„World Happiness Report”, czyli Światowy Raport Szczęścia, to prowadzony od 2012 roku ranking przygotowywany przez grupę ekspertów, który zawiera wyniki badań poziomu szczęścia. Kolejny raz najlepiej wypadły Finlandia i kraje Europy Północnej. Na ostatnim, 143. miejscu, znalazł się Afganistan.

Kobieta całująca uśmiechniętego mężczyznę
W pierwszej dwudziestce najszczęśliwszych krajów nie ma żadnego z najbardziej zaludnionych krajów świata. Oliver Rossi/Getty Images

Zestawienie raportu szczęśliwości jest oparte na badaniach ośrodka Gallupa wśród mieszkańców 143 państw świata, którzy oceniają jakość życia w skali od zera do dziesięciu.

Ranking uwzględnia sześć czynników:

 1. PKB na głowę mieszkańca,
 2. długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),
 3. wsparcie społeczne (zgodnie z odpowiedzią na pytanie, „Czy masz krewnych lub przyjaciół, na pomoc których możesz liczyć, gdybyś miał kłopoty?”),
 4. postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych,
 5. szczodrość (mierzoną odpowiedzią na pytanie: „Czy w ostatnim miesiącu przekazałeś jakieś pieniądze organizacji charytatywnej?”),
 6. poziom postrzeganej korupcji.

Światowy Raport Szczęścia. Na którym miejscu uplasowała się Polska?

W 2024 r. w Światowym Raporcie Szczęścia Polska znalazła się na 35. miejscu. To o 4 pozycje wyżej niż w roku ubiegłym. Przed Polską uplasowała się Estonia, a miejsce za nami zajęła Hiszpania.

Spośród krajów Europy Środkowej i Bałkanów wyżej uplasowały się:

 • Czechy (18. miejsce),
 • Litwa (19. miejsce),
 • Słowenia (21. miejsce),
 • Kosowo (29. miejsce),
 • Rumunia (32. miejsce).

W porównaniu z Czechami – jak wynika z badania – w Polsce są niższe wskaźniki wsparcia społecznego, swobody podejmowania decyzji i hojności. Wyższy zaś jest poziom postrzeganej korupcji.

Najszczęśliwsze kraje świata. Zaskakujące zmiany w rankingu. USA i Niemcy mniej szczęśliwe?

Pierwsza dziesiątka krajów uznanych za najszczęśliwsze od lat pozostaje raczej stała. Zmiany w raporcie z 2024 r. widoczne są w drugiej dziesiątce, w której teraz znalazły się np. Kostaryka (12. miejsce) i Kuwejt (13. miejsce). Odnotowując wysokie miejsca Czech, Litwy i Słowenii, autorzy badania zauważają „postępującą zbieżność między dwoma częściami Europy”.

Zaskakujące jest, że po raz pierwszy od ponad 10 lat w pierwszej dwudziestce nie znalazły się dwa kraje zachodnie – Stany Zjednoczone (23. miejsce) i Niemcy (24. miejsce). W 2023 r. USA były na 15. miejscu, a Niemcy – na 16.

Ciekawe jest też to, że w pierwszej dwudziestce nie ma żadnego z najbardziej zaludnionych krajów świata. W pierwszej dziesiątce są tylko dwa państwa liczące ponad 15 mln mieszkańców – Holandia i Australia – zaś w pierwszej dwudziestce są tylko dwa kraje liczące ponad 30 mln mieszkańców – Kanada (15. miejsce) i Wielka Brytania (20. miejsce).

Dlaczego Finowie są najszczęśliwsi na świecie?

Co sprawia, że to Finowie już 7. raz z rzędu są najszczęśliwszą nacją?

– Dla poczucia zadowolenia mieszkańców Finlandii kluczowa jest bliskość natury i równowaga między pracą i życiem prywatnym – powiedziała AFP Jennifer De Paola, badaczka z Uniwersytetu w Helsinkach.

Wyraziła przypuszczenie, że Finowie mają „bardziej przystępne pojęcie tego, czym jest udane życie” w porównaniu np. z mieszkańcami USA, gdzie pomyślność często kojarzona jest z sukcesem finansowym. Zasadnicze znaczenie ma też zaufanie do instytucji, niski poziom korupcji i dostępność ochrony zdrowia i edukacji.

– Społeczeństwo fińskie jest przepojone poczuciem zaufania, wolności i wysokim poczuciem autonomii – podsumowała badaczka.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Finlandia po raz kolejny najszczęśliwszym krajem świata. Na którym miejscu znalazła się Polska? Jesteśmy szczęśliwsi niż Hiszpanie - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni