Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Skoff z Czechowic-Dziedzic dekoruje światłem w rytmie tanga

Łukasz Klimaniec
Mat. prasowe
Pionierskie wprowadzenie technologii LED na polski rynek opłaciło się firmie SKOFF, która umiejętnie wypełniła niszę w zakresie oświetlenia ciągów komunikacyjnych.

Efektownie podświetlane schody, korytarze, podjazdy i inne ciągi komunikacyjne są dziś cieszącym się dużą popularnością rozwiązaniem stosowanym w architekturze wnętrz i otoczenia budynków. Ale dwadzieścia lat temu mało kto zdecydowałby się oświetlać dolne części ścian wewnątrz domów, biur, instytucji kultury czy ich elewacji.

Tę niszę na rynku oświetlenia architektonicznego umiejętnie wypełniła czechowicka firma SKOFF. Postawiła na sprowadzenie do Polski rozwijającej się wtedy technologii LED. Dziś SKOFF jest w czołówce rynku oświetleniowego, oferując szeroką gamę produktów wykorzystujących technologię LED.

Klips ledowy na początek

SKOFF to firma rodzinna, całkowicie z polskim kapitałem, znajdująca się w Czechowi-cach-Dziedzicach przy ul. Legionów. Założył ją w marcu 1997 r. Krzysztof Skiba, pełen pomysłów inżynier. Początkowo niewielkie przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją opraw halogenowych oraz osprzętu do tychże opraw, przeznaczonych głównie dla branży meblarskiej. Firma zatrudniała kilku pracowników.

- To były trudne czasy odbywającej się jeszcze wówczas transformacji. Jednak celem spółki była przede wszystkim chęć realizacji własnych marzeń, próba sprawdzenia samego siebie w tamtej rzeczywistości i udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie: „czy dam radę?” - wspomina Krzysztof Skiba, prezes zarządu SKOFF.

Wszystko zmieniło się po 2000 r., kiedy na rynku pojawił się dominujący tani import z Dalekiego Wschodu. W tym samym czasie dostępna stała się innowacyjna technologia LED. Dało to inspirację do zmiany kierunku działalności spółki. I tak SKOFF w 2004 r. zaoferował klientom pierwszy produkt wykonany z zastosowaniem tej technologii. Był to tzw. klips ledowy, służący do oświetlenia mebli albo półek szklanych.

- Zadaniem tego produktu było m.in. podświetlanie krawędzi, co było nowością w tamtym czasie. Ten produkt był prosty, a jednocześnie pozwalał w łatwy sposób zmienić aranżację mebla. I sprawdził się - podkreśla Karina Skiba-Raczkiewicz, prokurent w firmie SKOFF.

Klipsy LED odniosły spory sukces, gdyż dawały bardzo duże możliwości zastosowań. Do dziś znajdują się w ofercie firmy.

Firma coraz mocniej zaczęła podążać w kierunku oświetlenia architektonicznego. W 2005 r. SKOFF zaprezentował na targach poznańskich produkt służący do oświetlenia ciągów komunikacyjnych. Tango, jak został nazwany najpopularniejszy model przyszłej serii Music Line, doskonale wpasował się w rodzące się potrzeby rynku. Produkt został nagrodzony Złotym Medalem Targów Poznańskich.

- To był innowacyjny produkt. Właściwie byliśmy pierwsi, którzy nagle zaczęli myśleć o oświetleniu wnętrz w niekonwencjonalny sposób. Niekoniecznie o używaniu oświetlenia górnego czy lampy stojącej, które dominują w powszechnej świadomości - wyjaśnia Karina Skiba-Raczkiewicz.

Oprawy serii Music Line od początku miały wypełniać niszę na rynku oświetlenia architektonicznego - oświetlenia ciągów komunikacyjnych, schodów, korytarzy. Jak tłumaczy Krzysztof Skiba, firma zaproponowała takie rozwiązanie z uwagi na to, że na współczesnym rynku meblarskim często zaciera się granica między architekturą a meblarstwem. Przygotowana przez firmę SKOFF oprawa LED, jaką można zamontować na dolnej części ściany, podświetlając np. korytarz czy schody, w krótkim czasie zyskała popularność. - Nagle okazało się, że możemy mówić o oszczędności energii, o funkcjonalności i zaspokojeniu potrzeby na oświetlenie i tym samym podkreśleniu miejsc, które do tej pory były w cieniu - przyznaje Karina Skiba-Raczkiewicz.

Tango i cała seria Music Line były przełomowym momentem w działalności firmy. Co ciekawe, nazwa całej gamy i poszczególnych produktów (Tango, Rumba, Rueda, Salsa, Bolero) wzięła się z muzyczno-tanecznych zamiłowań rodziny Skibów.

Oprawy Music Line odniosły sukces rynkowy. Do dziś modele tej serii są najbardziej znanym produktem czechowickiej firmy. Dzięki nim SKOFF rozwinął skrzydła.

Barwą światła można sterować

Sukces pozwolił rozbudować zakład produkcyjny. W 2009 r., po 9 miesiącach budowy, SKOFF przeniósł się do nowoczesnego obiektu z halą produkcyjną, magazynami i biurowcem. Spółka zatrudnia obecnie ponad 60 osób. Gama produktów oświetlenia architektonicznego poszerzyła się o oświetlenie do wnętrz.

Ekskluzywna kolekcja Moderno Line, z takimi produktami jak falująca lampa Moderno Emozione, znajduje zastosowanie m.in. w hotelach, biurach czy instytucjach kultury. Kolejna seria opraw, Galaxy Line, została stworzona z myślą m.in. o zastąpieniu tradycyjnych rastrów świetlówkowych. Prezentują się estetycznie, ciekawie i przyjemnie dla oka, dając światło, które spełnia określone normy dla pracy biurowej. SKOFF poszedł dalej, oferując oświetlenie, które nie tylko dostarcza optymalne warunki pracy wzrokowej, lecz także wpływa na dobre samopoczucie człowieka. Jest to możliwe np. dzięki opcji sterowania temperaturą barwową.

- Nie musimy wybierać między zimną, neutralną i ciepłą barwą światła. W tej oprawie możemy płynnie sterować barwą światła w zależności od tego, jaką mamy w danej chwili potrzebę. Ciepła barwa światła białego (ok. 3000 K) wpływa uspokajająco i relaksująco. Im cieplejsza barwa światła, tym większe wrażenie ciepła i spokoju, lepiej odpoczywamy. Temperatura barwowa neutralna (ok. 4000 K) czy zimna biała (ok. 6000 K) działa na nas stymulująco i daje lepsze warunki do intensywnej pracy - tłumaczy Skiba-Raczkiewicz.

Podobnie jak w przypadku dotychczasowej gamy oświetleniowej, główny nacisk został położony na połączenie wysokiej jakości materiałów i wykonania produktów marki SKOFF.

W 2017 r. z ofertą swojego oświetlenia czechowicka firma wyszła na zewnątrz, prezentując oprawę infrastrukturalną iCity. Oświetlenie uliczne stanowi ważną część ogólnie pojmowanego oświetlenia publicznego. Jest kluczowe dla bezpieczeństwa ruchu, a także ze względu na komfort użytkowników infrastruktury drogowej. Związane jest ze znaczną ilością energii elektrycznej zużywanej na ten cel.

- Mówiąc o użytkownikach oświetlenia ulicznego, mamy na myśli nie tylko kierujących pojazdami, ale także pieszych i rowerzystów. Niestety, nieodpowiednie oświetlenie jest jednym z czynników wpływających na występowanie wypadków, szczególnie z udziałem pieszych w porze nocnej - tłumaczy Karina Skiba-Raczkiewicz.

Najnowsza oprawa infrastrukturalna iCity dostarcza innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne w zakresie oświetlenia dróg, węzłów drogowych, miejsc postojowych oraz pieszych ciągów komunikacyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje nowoczesny design oprawy. Estetyka oświetlenia ulicznego w parze z funkcjonalnością oprawy w znaczący sposób decyduje o wizerunku gminy lub miasta.

Wszystkie produkty SKOFF powstają w Czechowicach-Dziedzicach. Autorem designu jest Krzysztof Skiba wraz z zespołem. Podążając za trendami i zmieniającymi się technologiami, SKOFF regularnie bierze udział w największych targach branżowych na całym świecie. W firmie podkreślają, że rozwój technologii w oświetleniu stawia niesamowite możliwości, a SKOFF chce być w awangardzie tych zmian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty