Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus podpowiada: Jak dobrze się rozliczyć? Darowizna na cele krwiodawstwa

Mariusz Urbanke
Dziś kolejny odcinek porad podatkowych w naszej akcji "Fiskus podpowiada". Tym razem piszemy o szczególnej darowiźnie - na cele krwiodawstwa. Czytelnicy uczestniczący w zabawie mogą wygrać cenne nagrody .

Następne odcinki opublikujemy 24 i 31 marca. Te daty są bardzo ważne, bowiem na wniosek Czytelników zmieniliśmy nieco zasady konkursu. Tym razem główny kupon konkursowy wydrukowaliśmy na początku zabawy - w Magazynie "Dziennika Zachodniego" 27 lutego. Do niego należy wkleić dodatkowe, mniejsze kupony z pytaniami i miejscem na odpowiedź, które drukujemy właśnie we wtorki - wraz z poradami na Naszych Sprawach w DZ.

Natomiast 3 kwietnia - w wydaniu magazynowym "Dziennika Zachodniego" - opublikujemy wywiad z Eugeniuszem Budnio-kiem, wiceprezesem zarządu BCC, kanclerzem Loży Katowic-kiej BCC, podsumowujący konkurs oraz ogłosimy dodatkowe otwarte pytanie, na które też należy zamieścić odpowiedź na dziś wydrukowanym kuponie.

Tak przygotowany kupon należy nadesłać do 17 kwietnia na adres: Loża Katowicka BCC, ul. Mickiewicza 14; 40-951 Katowice.

W siedzibie Loży oraz "Dziennika Zachodniego" znajduje się regulamin konkursowy. Każdy zainteresowany może się z nim zapoznać. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i dobrej zabawy.

Zapraszamy też na naszą stronę internetową: http://katowice.naszemiasto.pl/biznes/podatki, gdzie można znaleźć cenne rady podatkowe, jak również regulamin z zasadami konkursu.

Coraz więcej osób, rozliczających samodzielnie PIT, postanawia wesprzeć potrzebujących#jednym procentem swojego podatku. Warto pamiętać o wspieraniu lokalnych fundacji, stowarzyszeń i organizacji pożytku publicznego, a także indywidualnych osób, które pilnie potrzebują pomocy ludzi dobrej woli. Do zeznania podatkowego wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.

Podobnie jak w poprzednich latach, w zeznaniu podatkowym za 2014 rok można odliczyć od dochodu darowiznę na cele krwiodawstwa (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o PIT).

Uprawnienie to dotyczy osób posiadających status honorowego dawcy krwi, a więc tych, którzy oddali bezpłatnie krew lub jej składniki i zostali zarejestrowani w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, na przykład regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Z ulgi tej mogą skorzystać zarówno podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (PIT-37 lub PIT-36), jak i w formie ryczałtu (PIT-28). Do zeznania należy dołączyć wówczas informację o odliczeniach PIT/O, w którym wykazuje się kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego (nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której oddano krew).

Odliczenie z tytułu honorowego krwiodawstwa łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz cele pożytku publicznego nie może przekroczyć 6 procent dochodu (w przypadku ryczałtowców 6 procent przychodu) wykazywanego w zeznaniu.
Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew została ustalona w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 roku (Dz.U. Nr 263, poz. 2625, z późn. zm.), zgodnie z którym 1 litr pobranej krwi został wyceniony na 130,00 złotych.
Kwota odliczenia od dochodu zależy od faktycznej ilości oddanej krwi. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 l krwi, a kobieta 1,8 l.

Zatem górne limity odliczenia od dochodu wynoszą - odpowiednio dla mężczyzn 351,00 złotych (2,7 l x 130,00 zł), a dla kobiet 234,00 złotych (1,8 l x 130,00 zł).

Z odliczenia mogą skorzystać także osoby, które oddają osocze lub inne składniki krwi.

Przepisy określają roczny limit pobranego osocza od jednego dawcy - bez względu na płeć - na 25 litrów. Pomimo że powołane wyżej rozporządzenie ministra zdrowia wycenia 1 litr osocza na 170,00 złotych, to zarówno osoby, które oddają honorowo krew, jak i te, które oddają składniki krwi, obliczając kwotę przysługującej im ulgi stosują taki sam ekwiwalent pieniężny za pobraną krew - czyli 130 złotych. W tym przypadku górny #limit odliczenia od dochodu wynosi aż 3.250,00 zł #(25 l x 130,00 zł).

Zatem, podatnik w rocznym zeznaniu może odliczyć kwoty: 3.601,00 złotych (mężczyzna) i 3.484,00 złote (kobieta) pod warunkiem, że oddał bezpłatnie w ciągu roku maksymalne ilości krwi i osocza.

Aby dokonać tego odliczenia, podatnik musi posiadać zaświadczenie z jednostki pobierającej krew o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników (z reguły jest to wpis w karcie honorowego dawcy), które należy przedstawić w urzędzie skarbowym w przypadku ewentualnej weryfikacji zeznania.

Uwaga! Zaświadczenie takie przechowuje się przez 5 lat - licząc od końca roku - w którym złożono zeznanie podatkowe, czyli w przypadku zeznania za 2014 rok - do końca 2020 roku.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!