Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fix my street w Rudzie Śląskiej. Widzisz dziurę? Zgłoś przez aplikację

JO
Mieszkańcy za pomocą kilku kliknięć na mapie Rudy Śląskiej mogą wskazać miejsce, gdzie nastąpiła awaria miejskiej infrastruktury bądź powiadomić o niebezpiecznym zdarzeniu. Ruszyła aplikacja „fix my street” w rudzkim geoportalu

Obsługa aplikacji jest nieskomplikowana. Na interaktywnej mapie dostępnej na stronie internetowej miasta mieszkańcy specjalnym symbolem przedstawiającym wykrzyknik zaznaczają miejsce w którym pojawił się problem.

Następnie po kliknięciu pojawia się okienko, w którym dokonuje się opisu zgłaszanej sprawy oraz zaznacza jakiego problemu ona dotyczy. Mieszkańcy mają tu do wyboru kilka kategorii.

- Podział na kategorie problemów ma za zadanie usprawnić proces przekazywania informacji. System został bowiem tak skonstruowany, że poszczególne grupy problemów przypisane są do odpowiednich jednostek. W ten sposób np. informacja o dziurze w jezdni trafia od razu do Wydziału Dróg i Mostów – wyjaśnia wiceprezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.

I tak w kategorii „pas drogowy” mieszkańcy oprócz dziury w jezdni mogą zgłosić zły stan chodnika, niedziałające oświetlenie uliczne, utrudnienia w ruchu drogowym, czy nawet zasugerować zmianę w organizacji ruchu.

W kategorii „awarie” mieszkańcy zgłaszają usterki sieci ciepłowniczej, elektrycznej, wodociągowo-kanalizacyjnej i gazowej. Kolejna kategoria to „posesja” – tu mieszkańcy informują o zanieczyszczonych posesjach, czy nieodśnieżonych chodnikach, natomiast w „wykroczeniach i niebezpieczeństwach” można przekazywać informacje o aktach wandalizmu, czy zakłóceniu porządku publicznego.

Rudzianie zgłaszać mogą również wszystkie inne sprawy nieujęte w wyżej wymienionych kategoriach, wtedy odbiorcą takich zgłoszeń będzie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Problemy i uwagi można zgłaszać anonimowo, bądź podając swoje dane osobowe. – Osoba, która poda kontakt do siebie poinformowana zostanie o potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia oraz o przekazaniu go do odpowiednich służb – tłumaczy Grzegorz Ogórek, geodeta miejski.

Co ważne, geoportal działa na urządzeniach mobilnych z dostępem do Internetu, takich jak smartfony, czy tablety. Co za tym idzie zgłoszenie problemu przez mieszkańca możliwe jest niemal natychmiast od momentu jego zauważenia i to prawie z każdego miejsca.

Zgłaszanie uwag i problemów w mieście nie jest jedyną nowością w rudzkim geoportalu. Dzięki wprowadzeniu nowych funkcji użytkownicy korzystający z niego mogą zapoznać się z lokalizacją komisji oraz okręgów wyborczych.

– Zaznaczając odpowiednią warstwę na mapie można zobaczyć w którym miejscu znajdują się poszczególne komisje wyborcze oraz jakie obejmują one ulice. Można również dowiedzieć się jak przebiega granica czterech okręgów wyborczych w mieście - wylicza Grzegorz Ogórek.

Funkcjonujący obecnie w Rudzie Śląskiej geoportal do połowy 2015 r. zastąpiony zostanie w znacznej mierze przez nowy System Informacji Przestrzennej Miasta Ruda Śląska. Prace nad nim już się rozpoczęły.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!