Fortuna Puchar Polski: Ruch Chorzów - Górnik Zabrze ZDJĘCIA, WYNIK Wielkie Derby Śląska dla zabrzan. Bomba Rafała Janickiego!

1.09.2022 r. Fortuna Puchar Polski: Ruch Chorzów - Górnik Zabrze.  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
1.09.2022 r. Fortuna Puchar Polski: Ruch Chorzów - Górnik Zabrze. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola
W czwartek 1.09.2022 r. w meczu I rundy Fortuna Pucharu Polski Ruch Chorzów przegrał z Górnikiem Zabrze 0:1 (0:1). Gola na wagę awansu zdobył pięknym strzałem Rafał Janicki. Zobacz ZDJĘCIA z Wielkich Derbów Śląska.

Na ten mecz kibice musieli czekać ponad sześć lat. W rozgrywkach ligowych nadal jest niemożliwy, ale pierwszoligowy Ruch (beniaminek) i ekstraklasowy Górnik wpadły na siebie w I rundzie Fortuna Pucharu Polski. Spotkanie przy Cichej obejrzał komplet 9.300 kibiców.

Zobacz ZDJĘCIA z meczu Ruch Chorzów - Górnik Zabrze w Pucharze Polski, 1.09.2022 r.

Piękny strzał Janickiego i Górnik prowadził do przerwy

Górnik w ostatnich dniach sierpnia przechodził transferowe zamieszanie. Zespół z Roosevelta opuścili Krzysztof Kubica (Benevento), Dariusz Stalmach (AC Milan) i Alasana Manneh (Odense). Doszli natomiast Słoweniec Amadej Marosa, Japończyk Kanji Okunuki i wypożyczony z Pogoni Szczecin Kryspin Szcześniak. W czwartek wszyscy znaleźli się na ławce rezerwowych. Zabrakło kontuzjowanego Lukasa Podolskiego. Ruch w niedzielę ma ligowy mecz z Podbeskidziem w Bielsku-Białej i Niebiescy wyszli w zmienionym w stosunku do spotkania z Termaliką Nieciecza składzie. W bramce za Jakuba Bieleckiego stanął Jakub Osobiński. Łukasz Janoszka był wśród rezerwowych. Poza składem znalazł się Patryk Sikora. Zabrzanie w poniedziałek zagrają w Płocku z liderem Ekstraklasy Wisłą i również nie oszczędzali się na Wielkie Derby Śląska.

Już w 2. minucie groźną sytuację stworzył Ruch. Po rzucie wolnym z bliska główkował Przemysław Szur i Daniel Bielica złapał piłkę.
Górnik odpowiedział w 9. minucie, ale Osobiński nie miał problemów ze strzałem Mateusza Cholewiaka. Z czasem goście przejęli inicjatywę, byli częściej przy piłce, a Niebiescy mieli problem z przedarciem się na pole karne rywali. Przewaga Górnika narastała, co miało przełożenie na rzuty rożne, których obawiał się Ruch.

Ze strzałami było gorzej, bo były niecelne lub za słabe, jak w 26. minucie Piotra Krawczyka. Trzy minuty później Krawczyk uderzył już mocniej i Osobiński z trudem odbił piłkę. W 38. minucie bramkarz Niebieskich świetnie obronił strzał Roberta Dadoka.

Osobiński uwijał się jak w ukropie, przy kolejnych okazjach gości bronił dobrze i szczęśliwie, ale przy woleju Rafała Janickiego dał się zaskoczyć. Remigiusz Szywacz wybił piłkę, a Janicki huknął z lewej nogi z woleja zza pola karnego. Górnik schodził do szatni z prowadzeniem, na które zasłużył – oddał 10 strzałów, a Ruch 1.

Ruch musiał zmienić bramkarza

Trener Jarosław Skrobacz dokonał w przerwie trzech zmian i Ruch ruszył do ataku. Już w pierwszej akcji Daniel Szczepan był bliski szczęścia, ale uderzył z pola karnego obok słupka. Potem z dystansu strzelił Mikołaj Kwietniewski - Bielica był na posterunku.

W 55. minucie świetną szansę miał Kacper Michalski, a zabrzan uratował Richard Jensen, który zdążył dotknąć piłkę, która zamiast do bramki poleciała tuż obok słupka.

Górnik otrząsnął się z tej przewagi i nawet zdobył gola, ale nie mógł zostać uznany ze względu na spalonego. Przy próbie interwencji po główce Krawczyka Osobiński zasygnalizował kontuzję. Próbował dalej bronić, ale w 71. minucie musiał zostać zmieniony.

Pod koniec meczu kibice Ruchu próbowali... urozmaicić sobie derby.

Tymczasem piłkarze Niebieskich starali się doprowadzić do wyrównania. Sędzia doliczył 6 minut. Górnik nie dał sobie zabrać awansu.

- Przespaliśmy pierwszą połowę - przyznał Konrad Kasolik.

Losowanie 1/16 finału PP odbędzie się 2 września o godz. 12 w siedzibie PZPN.

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Rafał Janicki (43)

Ruch: Jakub Osobiński (71. Jakub Bielecki) - Konrad Kasolik, Przemysław Szur, Remigiusz Szywacz - Kacper Michalski (67. Jakub Piątek), Jakub Witek, Tomasz Swędrowski, Tomasz Foszmańczyk (46. Mikołaj Kwietniewski), Daniel Szczepan, Łukasz Moneta (46. Tomasz Wójtowicz) - Artur Pląskowski (46. Łukasz Janoszka).

Górnik: Daniel Bielica - Aleksander Paluszek, Rafał Janicki, Richard Jensen - Paweł Olkowski, Jean Mvondo, Robert Dadok (57. Norbert Wojtuszek), Erik Janża - Mateusz Cholewiak (89. Amadej Marosa), Piotr Krawczyk, Dani Pacheco (74. Jonatan Kotzke).

Żółte kartki: Szywacz, Swędrowski, Szur, Witek - Pacheco, Wojtuszek, Janża

Sędziował: Sebastian Jarzębak (Piekary Śląskie)

Widzów: 9.300