Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Materiał partnera zewnętrznego
Fotowoltaika – jak działa, czym jest, czy warto, ile kosztuje, gdzie i jak montować oraz jak dostać dotację? Przedstawiamy szczegółowy przewodnik po zagadnieniach związanych z fotowoltaiką w województwie śląskim.

W poniższym artykule odpowiadamy na pytania:

 • Co to jest fotowoltaika?
 • Jak działają panele słoneczne?
 • Jak wyglądała historia fotowoltaiki?
 • Jak rozwija się fotowoltaika w Polsce?
 • Jak wygląda fotowoltaika w województwie śląskim?
 • Jakie firmy zajmują się montażem paneli słonecznych?
 • Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
 • Jakie są ogniwa fotowoltaiczne?
 • Gdzie montować panele fotowoltaiczne?
 • Ile kosztują panele słoneczne?
 • Jak dostać dofinansowanie na fotowoltaikę?
 • Gdzie dostanę kredyt na fotowoltaikę?
 • Kiedy zwraca się inwestycja w panele słoneczne?
 • Fotowoltaika - opinie użytkowników
Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Ile kosztują panele słoneczne?

Fotowoltaika - czym jest?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna? Do czego służą panele słoneczne?

Fotowoltaika to nic innego jak proces, podczas którego wytwarzana jest energia elektryczna pochodząca ze światła słonecznego. Aby powstał prąd, panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w prąd, który może być wykorzystywany nie tylko do zasilania niewielkich urządzeń, ale również przesyłany bezpośrednio do instalacji elektrycznej naszego budynku. W praktyce oznacza to dostęp do własnego, praktycznie nielimitowanego źródła energii, która może być zużywana na bieżąco lub - w przypadku nadprodukcji - wysyłana do operatora sieci. Energię zmagazynowaną w ten sposób możemy odbierać (w ograniczonym zakresie) w okresie zmniejszonej produkcji, np. zimą.

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Robert Kubica www.silesiasolar.pl

- Własne panele fotowoltaiczne to tak naprawdę własna mini-elektrownia, której paliwo pochodzi z promieniowania słonecznego, jest więc zupełnie darmowe, jednak jego produkcja jest ograniczona możliwościami technicznymi oraz przepisami prawa. Rozsądne wykorzystanie mocy naszego generatora PV pozwoli właścicielowi mikroinstalacji zaspokoić potrzeby bytowe, ogrzać dom, a nawet „zatankować” samochód elektryczny. Jednak żeby było to możliwe, powinniśmy posiadać wiedzę na temat przepływu energii w naszym systemie. Możemy tą wiedzę pozyskać, instalując odpowiednie urządzenia pomiarowe w kluczowych miejscach systemu, a dane które pozyskamy mogą być wykorzystane przez inteligentne urządzenia sterujące do skierowania energii w to miejsce, w którym jej wykorzystanie będzie dla nas najbardziej opłacalne. Oto, jak wygląda przykładowa realizacja dla domu bez rachunków: https://silesiasolar.pl/produkcja-i-zuzycie-energii/.

Fotowoltaika - jak działa?

Czym są i jak działają panele słoneczne? Prąd w ogniwach fotowoltaicznych - jak powstaje?

Panele słoneczne wykorzystują tzw. zjawisko fotowoltaiczne, które powstaje gdy foton - podstawowa jednostka światła - uderza o krzem lub inny półprzewodnik, z którego zrobione są ogniwa fotowoltaiczne. Uderzenie fotonu powoduje ruch elektronu w atomie krzemu, inicjując tym przepływ ładunku elektrycznego. Prąd wytworzony w ten sposób w ogniwie fotowoltaicznym trafia następnie do falownika - urządzenia, które przekształca prąd stały na prąd zmienny, a stamtąd wędruje prosto do sieci i naszych gniazdek.

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Fotowoltaika - historia

Jak rozwijała się fotowoltaika?

Zjawisko fotowoltaiczne zostało zauważone po raz pierwszy przez Aleksandra Edmunda Becquerela w 1839 roku. Francuski fizykochemik był inicjatorem poszukiwania substancji, która służyłaby najlepiej do konwertowania energii słonecznej w elektryczną - początkowo wykorzystywany selen miał efektywność energetyczną sięgającą zaledwie 1-2%.

Wszystko zmieniło się, gdy w fotowoltaice po raz pierwszy zastosowano krzem, który podniósł efektywność ogniw do zawrotnych wtedy 6%. Współczesne instalacje fotowoltaiczne, dzięki zastosowaniu odpowiednich mieszanin m.in. arsenku galu i tellurku kadmu, osiągają efektywność energetyczną na poziomie przekraczającym 20%. Do dziś jednak to właśnie krzem pozostaje najczęściej wykorzystywanym surowcem przy produkcji ogniw do paneli słonecznych.

W drugiej połowie XX w. ogniwa te zaczęto wykorzystywać na masową skalę. Już na początku lat 80-tych w Stanach Zjednoczonych działały elektrownie słoneczne, których moc przekraczała 1 MW. Dziś - największa elektrownia słoneczna na świecie, znajdująca się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ma moc 1,177 GW. Natomiast całkowita moc pozyskiwana z fotowoltaiki na świecie przekroczyła w ubiegłym roku aż 486 GW.

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Fotowoltaika w Polsce

Fotowoltaika w Polsce - jak wygląda rynek? Jaka moc generowana jest przez polskie instalacje fotowoltaiczne?

W 2009 r. Polska przyjęła Krajowy Plan Działania w zakresie stosowania i produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Plan ten zakładał, że do 2020 r. nasz kraj będzie wytwarzać 3 MW energii pochodzącej ze słońca. Tymczasem, już pod koniec 2019 roku w Polsce przekroczono produkcję energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych na poziomie 1 GW, a więc kilkaset razy więcej niż zakładano jeszcze dekadę temu! Jak podaje raport Polskich Sieci Energetycznych, 1 kwietnia 2020 r. sumaryczna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosiła już 1695,35 MW i ciągle rośnie!

Fotowoltaika – prawo budowlane

Czy do instalacji fotowoltaiki potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Joanna Sankowska www.pionenergia.pl

1 lipca 2016 r. zostały wprowadzone nowelizacje do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z Nimi, każdy obywatel może posiadać własną instalację fotowoltaiczną, którą może użytkować na własne potrzeby. Ogromnym plusem jest wprowadzenie systemu opustów co w rzeczywistości oznacza, że nadwyżki wyprodukowane w miesiące letnie, mogą zostać wykorzystane w miesiące zimowe, wtedy gdy warunki do produkcji prądu są mniej korzystne. Oznacza to, że dobrze dobrana instalacja pokryje całkowicie roczne zapotrzebowanie domu jednorodzinnego. Nie ma więc żadnej obawy o to czy cała inwestycja się zwróci. Dodatkowo przy obecnych programach wsparcia takich jak mój prąd czy ulga termomodernizacyjna mówimy o zwrocie w okresie 6-7 lat.

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Fotowoltaika w Śląskiem

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w województwie śląskim?
Choć zainteresowanie energią słoneczną w województwie śląskim ciągle wzrasta, wciąż pozostaje ono pod tym względem w tyle w stosunku do innych województw.

Według raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”, opublikowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, województwo śląśkie znalazło się w ubiegłym roku na trzecim od końca miejscu wśród regionów, które otrzymały unijne dofinansowanie na projekty związane z energetyką słoneczną. Jedynymi regionami, w których energetyka słoneczna nie była w ogóle finansowana z RPO, pozostały województwa: lubuskie oraz opolskie.

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Fotowoltaika w województwie śląskim - czy warto?

Czy instalacja ogniw słonecznych jest opłacalna w województwie śląskim?

Na decyzje o inwestycji w energię odnawialną wpływ mają nie tylko zewnętrzne dofinansowania, ale i uwarunkowania naturalne. Praktycznie w całej Polsce średnie nasłonecznienie wynosi około 1000 kWh/m2 rocznie. Patrząc na mapę, największe nasłonecznienie występuje w południowej i południowo-wschodniej Polsce - w szczególności w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim oraz... śląskim! Najmniej słońca znajdziemy w centralnej i północnej części województwa, zwłaszcza w zachodnio-pomorskim i pomorskim. Czy to oznacza, że w województwie śląskim warto inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Montaż instalacji fotowoltaicznych

Jakie firmy w województwie śląskim zajmują się instalacją paneli fotowoltaicznych?

Choć firm, które zajmują się instalacją PV w województwie śląskim jest dużo, przy wyborze kontrahenta należy być ostrożnym. Instalacja PV to poważne i kosztowne przedsięwzięcie, dlatego należy zwrócić uwagę na doświadczenie firmy, ich ofertę oraz profesjonalizm.

LISTA WYBRANYCH PRZEDSIĘBIORSTW PV W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Falownik - serce instalacji

Czym jest falownik w instalacji fotowoltaicznej? Jaki falownik wybrać?

Falownik to, obok paneli słonecznych najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. To on powoduje, że prąd stały, wyprodukowany przez ogniwa zamieniany jest na prąd zmienny, mogący trafić bezpośrednio do sieci energetycznej. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać właściwy model. Wyróżniamy kilka rodzajów falowników:

 • jedno lub trójfazowe
 • beztransformatorowe oraz transformatorowe,
 • falowniki łańcuchowe (mniejszych mocy), centralne (dużych mocy)
 • falowniki wewnętrzne i zewnętrzne
 • falowniki sieciowe - współpracujące z siecią (on grid), falowniki wyspowe (off grid)

Do małych instalacji przydomowych, potrzebny będzie falownik o małej mocy; odpowiednio do instalacji na większą skalę powinniśmy zastosować falownik o większej mocy. Urządzenie to powinno charakteryzować się wysoką sprawnością i zgodnością ze wszystkimi typami modułów PV. Wybór właściwego falownika nie jest łatwy, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Aleksander Weselak www.solartime.pl

Nieodłącznym elementem każdej instalacji PV jest falownik często określany jako ‘serce’ mikroinstalacji. Ponieważ fotowoltaika to inwestycja na lata, przynosząca ogromne oszczędności warto wybrać sprawdzone komponenty. Steca należy do urządzeń wysokiej klasy, jednocześnie oferując przystępną cenę. Innowacyjna technologia, odporność, trwałość i bezpieczeństwo to wszystko zapewni nam Steca. Ten niemiecki producent jako jeden z nielicznych oferuje serwis w Polsce, który realizowany jest przez naszą firmę Solartime w Rzeszowie. Doświadczenie, jakość, bezawaryjność, bezpieczeństwo to główne zalety systemów PV Solartime z falownikami Steca - mówi Aleksander Weselak, vice-prezes zarządu Solartime.

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Panele fotowoltaiczne – jaka moc?

Jak właściwie obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Jaka moc instalacji będzie nam potrzebna?

Przed instalacją paneli fotowoltaicznych, musimy dowiedzieć się, ile energii zużywa nasz dom, abyśmy mogli dopasować właściwą moc instalacji. Pomocne będą dotychczasowe rachunki, które powiedzą nam ile prądu zużywamy w ciągu roku. Jeśli natomiast chcemy zainstalować fotowoltaikę na nowym, niezamieszkałym jeszcze budynku, zużycie prądu oszacujemy na podstawie liczby domowników i urządzeń pobierających energię elektryczną.

Moc pojedynczego panelu słonecznego o powierzchni ok. 1,5 mkw. wynosi około 200-300 Wat, w zależności od modelu i producenta. Na rynku dostępne są także panele pozwalające wygenerować ponad 400 Wat mocy, jednak ich wymiar jest zdecydowanie większy od tych standardowych. Do wygenerowania 1kW mocy potrzebujemy więc zwykle 3-4 panele, które zajmą ok. 5-6 metrów kwadratowych naszego dachu. Ważna jest pozycja - jeśli dach nie jest skierowany na południe, prawdopodobnie będziemy musieli liczyć się z zainstalowaniem większej ilości paneli, aby zrekompensować stratę światła. Możemy także rozważyć montaż instalacji na nieocienionym gruncie.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Oto przykład:
Przyjmijmy następujące założenia: średnie roczne zużycie energii elektrycznej dla czteroosobowej rodziny wynosi 2400kWh. Do wygenerowania takiej ilości energii potrzebujemy minimum 12 paneli o mocy 200 Wat lub 8 o mocy 300 Wat. Minimum to słowo kluczowe - zawsze warto wybrać zestaw o nieco zwiększonej mocy, ponieważ moc nominalna paneli określona jest przy tzw. warunkach standardowych, a te nie zawsze odpowiadają rzeczywistym warunkom eksploatacji. Jeśli mamy wątpliwości, jaki rodzaj instalacji wybrać i o jakiej mocy, zapytajmy profesjonalistów.

Fotowoltaika w województwie śląskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Ogniwa fotowoltaiczne - rodzaje

Ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne - jakie są różnice?

W panelach słonecznych znajdziemy dwa rodzaje ogniw: polikrystaliczne i monokrystaliczne. Czym się różnią? Ogniwa monokrystaliczne wykonane są w całości z jednego dużego kryształu krzemu. Monolityczna struktura kryształy gwarantuje jego wyższą sprawność, ale i wyższą cenę.

Ogniwa polikrystaliczne wykonane są natomiast z licznych, mniejszych kawałków krzemu. Choć ich sprawność jest nieco niższa, niższy jest również koszt takich ogniw fotowoltaicznych. Coraz popularniejsze są także ogniwa hybrydowe, w których główną część ogniwa stanowi monolityczny kryształ, a braki wokół niego uzupełniane są przez mniejsze kryształy. To rozwiązanie łączące zalety obydwu rozwiązań - zapewniające wysoką sprawność i stosunkowo niższą cenę.

Panele fotowoltaiczne - gdzie montować?

Jakie jest najlepsze miejsce do zamontowania instalacji fotowoltaicznej?

Miejscem optymalnym do instalacji paneli fotowoltaicznych jest dach budynku, skierowany na południe i nachylony pod kątem ok. 35 stopni. To ustawienie pozwala na maksymalne wykorzystanie panującego w polskich warunkach nasłonecznienia. Oczywiście nie oznacza to, że montaż instalacji w innym miejscu nie będzie opłacalny. Dzięki specjalnym stelażom i wysięgnikom panele możemy zainstalować zarówno na płaskim dachu, ogrodzeniu, a nawet na ziemi - pod warunkiem, że będą to miejsca wolne od cieni drzew i zabudowań.

Fotowoltaika – ustawa o OZE

Jakie przepisy regulują budowę instalacji fotowoltaicznych? Co jest w ustawie o OZE?

O zasadach korzystania z instalacji fotowoltaicznych mówi przede wszystkim obowiązująca ustawa o odnawialnych źródłach energii. Polska ustawa o OZE udostępnia szereg udogodnień dla osób decydujących się na montaż własnej instalacji fotowoltaicznej - m.in. brak opłaty przyłączeniowej, brak konieczności zakładania działalności gospodarczej do odsprzedaży nadwyżki energii, sprzedaż wyprodukowanej energii za 100% średniej ubiegłorocznej ceny czy brak opłat za zamontowanie licznika dwukierunkowego.

Fotowoltaika - koszt

Ile kosztuje panel słoneczny na dach? Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Ostateczny koszt instalacji uzależniony jest przede wszystkim od jednego czynnika - naszego średniego zużycia prądu w ciągu roku. To właśnie ten czynnik decyduje, ile paneli fotowoltaicznych będziemy musieli zamontować. Koszt jednego panelu fotowoltaicznego to przedział od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, i jest to najdroższy, ale niejedyny wydatek z jakim musimy się liczyć. Oprócz samych paneli, będziemy musieli zakupić jeszcze falownik (zamienia prąd stały w zmienny), konstrukcję mocującą, stelaże, przewody oraz montaż. Ogólnikowo przyjmuje się, że w średni koszt instalacji fotowoltaicznej w Polsce wynosi, w zależności od jej wielkości, od 20 do 35 tys. złotych.

Cena montażu instalacji fotowoltaicznej

Jaki jest koszt montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu domu?

Według danych, koszt montażu instalacji fotowoltaicznej może wynosić nawet 20% całkowitego kosztu instalacji. Wiele firm prowadzących sprzedaż paneli wlicza w cenę koszt montażu, ale niektóre z ogniw sprzedawane są bez usługi montażowej. W takim przypadku, będziemy musieli sami poszukać instalatora. Z drugiej strony, wiele firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych oferuje także sprzedaż ogniw jednego lub kilku producentów lub pomaga klientowi w sprowadzeniu odpowiednich modeli.

Fotowoltaika - jakie dofinansowanie?

Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę? Jak dostać dotację na panele słoneczne w województwie śląskim?

Wszyscy zainteresowani zainstalowaniem fotowoltaiki, mają do wyboru kilka programów, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż nowych instalacji:
Czyste Powietrze
Energia Plus

Program „Czyste Powietrze” (od niedawna program "Mój Prąd" został włączony do programu "Czyste Powietrze")
Pożyczki m.in. na kolektory słoneczne i fotowoltaikę:
- dla osób fizycznych
- na instalacje w trakcie realizacji
- wsparcie do 30 tys. złotych
- na moduły z certyfikatem PN-EN 61215 lub PN-EN 61646 lub PN-EN 50438
- koszt kwalfikowalny instalacji za 1 kWp wynosi maksymalnie 6000 zł.
Jak uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze: https://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/o-programie-czyste-powietrze-/

Program „Energia Plus”
Dopłaty do fotowoltaiki dla firm:
- dla przedsiębiorców
- firma musi przejść audyt energetyczny
- wsparcie w postaci dotacji lub pożyczki
- łączna pula wsparcia wynosi 4 mln zł
Jak uzyskać dofinansowanie z programu Energia Plus: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/energia-plus/

Jaki kredyt na fotowoltaikę?

W jakich bankach otrzymamy kredyty na fotowoltaikę?

Osoby, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z unijnych lub rządowych dotacji, mogą skorzystać z bankowych kredytów na fotowoltaikę. Pożyczki na instalację systemu fotowoltaicznego udzielają m.in. Bank Ochrony Środowiska, PKO BP, ING Bank Śląski oraz BNP Paribas.

ING - pożyczka gotówkowa na cele ekologiczne
BOŚ - EKOkredyt na fotowoltaikę
PKO BP - ekopożyczka na zakup paneli fotowoltaicznych
BNP Paribas - kredyt dla firm Zielona Energia

Wiele banków oferuje też kredyt z gwarancją Biznesmax na działania proekologiczne, wśród których wymieniane są też inwestycje w instalacje fotowoltaiczne:

 • Alior Bank S.A.
 • SGB-Bank S.A.
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Bank Millennium S.A.
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.
 • Bank Pekao S.A.
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • mBank S.A.
 • Nest Bank S.A.
 • PKO Bank Polski S.A.
 • Santander Bank Polska S.A.

Fotowoltaika - czy warto?

Czy fotowoltaika się opłaca? Czy warto inwestować w panele słoneczne? Kiedy zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Choć średni koszt instalacji, wynoszący w przybliżeniu 25 tys. złotych może początkowo budzić strach, warto pamiętać, że już od pierwszego momentu uruchomienia instalacji, energia produkowana przez panele słoneczne będzie całkowicie darmowa, a brak kosztów eksploatacji oznacza, że nie musimy martwić się jej serwisowaniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę średnie rachunki, inwestycja zwróci się już po około 10 latach, przy czym - jeśli skorzystamy z dotacji - okres ten skróci się nawet do 6-7 lat. Sprawność paneli fotowoltaicznych gwarantowana jest na co najmniej 25 lat, a to oznacza, że po okresie zwrotu inwestycji nasza energia będzie darmowa przez ponad 15 lat!

Fotowoltaika - opinie

Co mówią sami użytkownicy fotowoltaiki? Jakie są opinie o panelach słonecznych? Czy warto?

- Zainstalowałem w gospodarstwie urządzenie o mocy 3 kW. Jako rolnik załapałem się na dofinansowanie z PROW, które pokryło 50% kwoty dotacji, część kosztów zaoszczędziłem też na podatku VAT. Od tej pory minęły tylko dwa lata i instalacja zwróciła już jedną trzecią poniesionych przeze mnie kosztów! Jeśli czegoś żałuję, to tylko, że nie zainstalowałem większej instalacji, ale urzędnicy zgodzili się na dofinansowanie urządzenia w oparciu o bieżące rachunki, a nie perspektywiczne - mówi Bogusław Malinowski spod Inowrocławia.

- Zainstalowałem na dachu instalację o mocy 5,8 kW, co kosztowało mnie 23 tys. zł. Z dotacji Mój Prąd dostałem 5 tys. zł, odliczyłem też od podatku PIT 3000 zł, więc w przeliczeniu instalacja wyniosła mnie około 15 tys. zł. Rocznie oszczędzam 2500 zł, więc całość zwróci mi się już po 6 latach i od tej pory będę tylko na plus. Jeśli ma się trochę gotówki na start, według mnie nie ma się nad czym zastanawiać - mówi Kazimierz Nowakowski z Osielska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo