MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach zatrzymali 7 osób za oszustwa przy sprzedaży aut

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
PAP
PAP
Funkcjonariusze z Katowic Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) dokonali zatrzymania siedmiu osób podejrzanych o uczestnictwo w grupie przestępczej, która działała online, oferując sprzedaż samochodów. Mimo inkasowania zaliczek nie dostarczała ich klientom. Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach. Decyzją sądu 5 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach zatrzymali 7 osób podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, wyłudzenia mienia oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Zatrzymanym przedstawiono łącznie 166 zarzutów – oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, a także wyłudzeń. Pięciu podejrzanych zostało aresztowanych. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Oszuści kontaktowali się z pokrzywdzonymi za pomocą sieci. Po otrzymaniu zaliczki w wysokości 30 – 40 % wartości pojazdu sprawcy deklarowali, że zamówione przez kupujących samochody dostarczą pod wskazany adres w terminie od 30 do 60 dni, jednakże do ich dostarczenia nigdy nie dochodziło. Pieniądze wpłacone oszustom przez pokrzywdzonych były transferowane przelewami na inne rachunki oraz portfele kantorów internetowych. Na ten moment ustalono, że sprawcy dokonali oszustw na ponad milion złotych - informuje CBZC.

Zatrzymano 7 osób podejrzanych o oszustwa przy sprzedaży aut

Na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, funkcjonariusze z Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach dokonali zatrzymania 7 osób podejrzewanych o prowadzenie opisanego procederu. Akcja zatrzymań miała miejsce na terenie województw lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz śląskiego. Zatrzymanym osobom przedstawiono łącznie 166 zarzutów karnych dotyczących oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz wyłudzenia mienia. Pięciu spośród zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych na wniosek prokuratora, na podstawie decyzji sądu o zastosowaniu izolacyjnego środka zapobiegawczego.

W trakcie czynności procesowych zabezpieczono gotówkę, telefony komórkowe, tablety, komputery oraz inne dowody, które będą teraz poddawane dalszej szczegółowej analizie przez śledczych. W wyniku działań funkcjonariuszy CBZC z Katowic udało się zablokować część środków, w różnych walutach, które zostały wpłacone przez pokrzywdzonych na poczet zamówionych pojazdów. Suma zablokowanych środków opiewa na kwotę około 800.000 złotych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera