Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokatorzy Kolonii Zgorzelec w Bytomiu otrzymali klucze do nowych mieszkań. Jak wygląda wyremontowane osiedle? ZDJĘCIA

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Pierwsi mieszkańcy Kolonii Zgorzelec w Bytomiu otrzymali już klucze.
Pierwsi mieszkańcy Kolonii Zgorzelec w Bytomiu otrzymali już klucze. Fot Arkadiusz Gola
26 marca nowi mieszkańcy odnowionej Kolonii Zgorzelec w Bytomiu otrzymali klucze do wyremontowanych lokali. Remont kosztował ponad 40 mln złotych. Za tą kotwę odnowiono 23 familoki, czyli łącznie 40 mieszkań. Jak prezentuje się odnowione osiedle?

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu, czyli zabytkowe osiedle z odnowionymi ceglanymi licami ścian, czerwoną stolarką i żeliwnymi ankrami, jest miejscem, które zachwyca. Pierwsi mieszkańcy już otrzymali klucze do nowego domostwa.

Pierwsi mieszkańcy otrzymali już klucze

Pierwsi mieszkańcy Kolonii Zgorzelec odebrali 26 marca klucze do mieszkań w wyremontowanych familokach. Remont kosztował 40,5 mln złotych.

Właśnie dziś zakończyliśmy kolejny wielki projekt rewitalizacyjny. Kolonia Zgorzelec, czyli dawne osiedle robotnicze z przełomu XIX i XX wieku dostało nowe życie. Budynki, w których kiedyś ubikacje mieściły się w piwnicach, dziś to w pełni komfortowe mieszkania — informował na swoich social mediach Mariusz Wołosz, prezydent miasta Bytom.

W ramach rozpoczętej w 2021 r. rewitalizacji, na którą UE przeznaczyła 35,5 mln złotych dofinansowania, odnowiono 23 familoki, czyli łącznie 40 mieszkań. 13 budynków należy do spółki Urzędu Miasta Bytomia. Do tej pory były one pustostanami. Pozostałych 10 budynków to własność wspólnot mieszkaniowych. Część familoków odbudowano z ruiny, w innych wyremontowano części wspólne, wymieniono stolarkę drzwiową i okienną. Wokół wybudowano m.in. nowe chodniki, boisko wielofunkcyjne i plac zabaw.

Zobacz jak prezentuje się wyremontowany osiedle Koloni Zgorzelec

Na remont czeka jeszcze 6 budynków

6 budynków znajdujących się w Kolonii Zgorzelec czekaj jeszcze na swój remont. Należą one do Bytomskich Mieszkań – spółki Urzędu Miasta Bytomia. Jednym z nich jest dawna pralnia, w której miała powstać siedziba fundacji, zajmującej się społecznym wymiarem rewitalizacji osiedla robotniczego. Jednak z uwagi na rezygnację jednego z wykonawców, wzrost cen oraz koniecznością przeprowadzenia nowego przetargu koncepcja została zmieniona.

Według nowego projektu, który jest na ukończeniu, parterowa część pralni zostanie nadbudowana do wysokości istniejącego pierwszego piętra. Do tego na elewacji poza czerwoną cegłą pojawi się kolor zielony. Obie zmiany ustalono ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wewnątrz ma powstać sześć mieszkań, w tym trzy dla osób ze specjalnymi potrzebami, np. poruszających się na wózkach. Remont będzie prowadzony we współpracy z fundacją Habitat For Humanity.

Samorząd pozyska środki, a lukę wypełnią partnerzy fundacji. Dlaczego to robimy? Ponieważ wierzymy, że w Polsce jest dużo pustostanów, które należy zaadaptować, a dopiero później budować nowe budynki. Poza tym, w samorządach brakuje mieszkań dostępnych dla osób ze specjalnymi potrzebami – wyjaśnił dla PAPu Mateusz Piegza z Habitat For Humanity.

Kolonia Zgorzelec

Kolonia Zgorzelec to zabytkowe osiedle położone na granicy Szombierek i Łagiewnik w Bytomiu. Wybudowane zostało na zlecenie Huberta von Tiele-Wincklera. Od wielu lat stan techniczny obiektów wchodzących w skład osiedla pozostawiał wiele do życzenia.

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu została wybudowana w latach 1897–1901. Powstała na zamówienie Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa. Była domem dla pracowników pobliskiej ówczesnej Huty Hubertus. Kolonia składała się z 34 wolnostojących familoków. Na początku XXI wieku mieszkało tam około 150 osób.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znowu zazieleniliśmy Pomorze. Akcja "Drzewko za surowce wtórne"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera