MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie na urbex? Do Sarajewa! Stolicę Bośni i Hercegowiny warto odwiedzić również z innych powodów. Zobacz ZDJĘCIA zrujnowanego obserwatorium

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Bistrik Kula - zrujnowane obserwatorium w Sarajewie
Bistrik Kula - zrujnowane obserwatorium w Sarajewie Paweł Kurczonek / Polska Press
Bośnia i Hercegowina to niezbyt popularny kierunek turystyczny. Sporo turystów zniechęca zapewne fakt, że kraj nie należy do Unii Europejskiej, a i jego linia brzegowa jest, mówiąc oględnie, szczątkowa. Stolica Bośni i Hercegowiny jest również niedoceniana. Sarajewo to świetnie miasto dla miłośników urbexu. Zaglądamy do obserwatorium Bistrik Kula.

Sarajewo ma bardzo długą historię

Bośnia i Hercegowina może się pochwalić mnóstwem pięknych miejsc. Na pierwszym miejscu w przewodnikach znajdujemy najczęściej wodospady Kravica i charakterystyczny most łączący dwie części Mostaru. Pielgrzymi przyjeżdżają do Medziugorie, by odwiedzić miejsce, w którym na początku lat 80. ubiegłego wieku miało dojść do objawień maryjnych. Nieco mniej popularne wśród turystów jest Sarajewo położone w głębi kraju.

Okolice dzisiejszego Sarajewa zamieszkane były już w czasach prehistorycznych. Pod koniec XIX wieku odsłonięto tu ślady osad z okresu neolitycznego sprzed ok. 4500 lat. Obszar zajmowany obecnie przez miasto był również zamieszkany w czasach rzymskich. Nowożytne Sarajewo założone zostało w 1462 r., a następnie rozbudowane przez pierwszego osmańskiego władcę Bośni Isa-beg Isakovicia. Po kilku stuleciach panowania tureckiego Bośnia została zajęta przez Austro-Węgry. Pod rządami austriackimi Sarajewo zostało zmodernizowane i znacznie rozbudowane.

Po rozpadzie Jugosławii, podczas wojny miasto było oblegane przez Bośniackich Serbów. Oblężenie rozpoczęło się w kwietniu 1992 r. i trwało do końca października 1995. W trakcie oblężenia Sarajewo było cały czas ostrzeliwane z otaczających gór. Oblężenie sprawiło, że miasto było odcięte od dostaw wody i prądu, a także żywności, która była dostarczana nieregularnie. Zginęło wtedy ponad 10 tys. osób, a niemal wszystkie budynki zostały zniszczone lub uszkodzone.

Bistrik-kula – zniszczone obserwatorium na obrzeżu Sarajewa

Opisany wcześniej tygiel historyczny i kulturowy jest widoczny w Sarajewie na każdym kroku. Wpływy tureckie, austriackie i niestety wojenne widać niemal wszędzie. Co warto zobaczyć będąc w stolicy Bośni i Hercegowiny? O tym piszemy w artykule poniżej.

Miłośnicy urbexu zdecydowanie powinni wybrać się na obrzeża miasta. Na wzgórzu Trebević znajdują się pozostałości po torze saneczkarsko-bobslejowym, na którym w 1984 r. rozgrywano zawody w ramach olimpiady. Również tutaj można znaleźć jeszcze jeden interesujący obiekt – zrujnowane obserwatorium astronomiczne Bistrik Kula.

Obserwatorium Bistrik Kula - zobacz ZDJĘCIA

Obiekt powstał w 1960 r. Miłośników astronomii zainteresuje pewnie fakt, że ok. 1 tys. zdjęć wykonanych w latach 1972-1978 posłużyło do wydania albumu „Fotografski zvjezdani atlas (Sarajevski atlas neba)”. Obserwatorium było wyposażone w bibliotekę, laboratorium fotograficzne i zaplecze pozwalające na kilkudniowy pobyt.

- Podczas oblężenia miasta w latach 90. budowle zostały ciężko uszkodzone podczas bitwy o Bistrik Kulę. Zniszczeniu uległo archiwum, w tym oryginały zdjęć albumu Fotografski zvjezdani atlas… Od tej pory obserwatorium popada w ruinę – czytamy w artykule na Wikipedii.

Plany odbudowy zniszczonego obserwatorium pojawiały się już kilka razy. W 2018 firma Job Invest miała w planach odnowienie obiektu i dostosowanie go do potrzeb infrastruktury gastronomiczno-noclegowej. Muhamed Muminović, założyciel i wieloletni dyrektor obserwatorium, odniósł się bardzo krytycznie do tego pomysłu. Na ten moment odbudowa kompleksu stanęła w martwym punkcie. Czas pokaże, jaką przyszłość będzie mieć Bistrik Kula...

Schodząc z obserwatorium do centrum Sarajewa po drodze natrafimy na zrujnowany dom, do którego również warto wejść. Klucząc po obrzeżach miasta należy pamiętać, by poruszać się wyłącznie utartymi szlakami – tereny wokół Sarajewa nadal są zaminowane!

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni