Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie warto wybrać się w Beskidach? Oto najlepsze schroniska górskie – TOP 10. Miejsca z klimatem, w sam raz na zimowy wypad

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
To schronisko znajduje się w zachodniej części Beskidu Małego, na wysokości 909 m n.p.m. Prowadzą tutaj szlaki turystyczne m.in. z Wilkowic. Głównie w sezonie letnim panuje tu spory ruch. Wówczas działają też punkty sprzedaży na zewnątrz schroniska. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
To schronisko znajduje się w zachodniej części Beskidu Małego, na wysokości 909 m n.p.m. Prowadzą tutaj szlaki turystyczne m.in. z Wilkowic. Głównie w sezonie letnim panuje tu spory ruch. Wówczas działają też punkty sprzedaży na zewnątrz schroniska. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wikipedia
Gdzie warto wybrać się w Beskidach? W odpowiedzi na to pytanie prezentujemy ranking dziesięciu schronisk górskich, które sprawdzą się idealnie jako przystanek podczas zimowej wyprawy. Zobaczcie, które obiekty znalazły się na naszej liście. Skupiliśmy się na Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym.

Schroniska górskie w Beskidach. Oto nasza dziesiątka schronisk z klimatem

Chciałoby się powiedzieć, że idealny ranking najlepszych schronisk górskich w Beskidach nie istnieje... Ten też taki nie jest i nie będzie. Mimo wszystko prezentujemy naszą dziesiątkę, która powstała w oparciu o doświadczenia zebrane na szlakach turystycznych w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym. Kolejność na naszej liście nie ma znaczenia. Zobaczcie godne polecenia obiekty.

Jednym z nich bez wątpienia jest bacówka PTTK na Hali Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim. Powstała ona w 1975 r. w formie utrzymanej do dziś, czyli jako mały domek drewniany z dwuspadowym dachem.

Taka koncepcja budowania bacówek zrodziła się w latach 70. XX wieku, kiedy turystyka górska w Polsce przeżywała rozkwit. Wówczas powstał cały projekt budowy tego typu obiektów górskich. Jego koordynatorem został Edward Moskała – polski działacz turystyczny, członek PTT i późniejszego PTTK. To od jego nazwiska bacówki określa się często mianem moskałówek.

Większość obiektów została wybudowana według projektu Stanisława Karpiela z Zakopanego – wyjątek stanowi jedynie bacówka nad Wierchomlą oraz bacówka pod Bereśnikiem. Z założenia obiekty te miały być przeznaczone tylko dla turystów indywidualnych, bez możliwości przyjmowania zorganizowanych grup.

Bacówka góralska miała być schroniskiem z niewielką liczbą miejsc noclegowych (około 25-30), bez dostępu do sieci telefonicznej oraz elektryczności (jedynie agregat), tak aby zachować górski klimat miejsca. Bufet oraz kuchnia na parterze, na piętrach pokoje dla gości, a w piwnicznej podmurówce pomieszczenia sanitarne.

To schronisko znajduje się w zachodniej części Beskidu Małego, na wysokości 909 m n.p.m. Prowadzą tutaj szlaki turystyczne m.in. z Wilkowic. Głównie w sezonie letnim panuje tu spory ruch. Wówczas działają też punkty sprzedaży na zewnątrz schroniska. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gdzie warto wybrać się w Beskidach? Oto najlepsze schroniska...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty