Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice mają nowoczesne Centrum Sterowania Ruchem [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Marlena Polok-Kin
Sterować ruchem na skrzyżowaniach w dużym, blisko 200-tysięcznym mieście, nie wstając sprzed komputera? W Gliwicach przekonują, że to możliwe - z Centrum Sterowania Ruchem (CSR). ZOBACZ ZDJĘCIA

Ściana wizyjna pełna monitorów, na których zobaczymy obraz z kilkudziesięciu najważniejszych skrzyżowań w Gliwicach. Są na nich już zamontowane lub niedługo będą detektory ruchu i w czasie rzeczywistym pracownicy centrum mogą nie tylko oceniać sytuację, ale na bieżąco ją kontrolować i reagować, na przykład zmieniając częstotliwość zmiany sygnalizacji świetlnej w korkującym się rejonie miasta czy wyświetlając komunikaty o utrudnieniach na tablicach świetlnych. Ale także prognozować ruch i dostosowywać do niego sygnalizację.

To najnowocześniejsze w Polsce centrum, mieszczące się przy ul. Płowieckiej 31 w zmodernizowanym budynku, jest już gotowe, zbiera już także prestiżowe nagrody. Dlaczego więc psioczą na jego działanie kierowcy?

- Centrum jest wprawdzie gotowe fizycznie, w pełni wyposażone, ale wciąż jednak jesteśmy w fazie testów tego systemu - zastrzegają w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach (ZDM). - I my się uczymy, i uczy się system. Nie są jeszcze gotowe wszystkie skrzyżowania. Prace są wykonane w 70 procentach.

Gotowy system ma zoptymalizować ruch w Gliwicach i zapewnić płynny przejazd w krótszym czasie (nie będzie "zielonej fali").

- Także obraz z kamer miejskiego monitoringu, zainstalowanych na skrzyżowaniach wyposażonych w sygnalizacje świetlne, trafi m.in. do Centrum Sterowania Ruchem. Jego pracownicy będą mogli reagować na bieżąco, np. na tworzące się zatory uliczne - wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM-u. Dane o korkach i innych utrudnieniach drogowych, które będą skupiały się w Centrum Sterowania Ruchem, będą wyświetlane na ledowych tablicach informacyjnych o zmiennej treści. Kierowcy znajdą je przy ulicach: Jana Pawła II (DK 78), Pszczyńskiej (DK 44), Rybnickiej (DK 78), Tarnogórskiej (DK 78), Toszeckiej (w rejonie ul. Świętojańskiej), Orlickiego (między skrzyżowaniem z ul. Portową a ul. Prymasa Wyszyńskiego) i Chorzowskiej (przy skrzyżowaniu z DK 88). Na ledowych ekranach pojawiać się będą również najistotniejsze informacje pogodowe, pochodzące ze stacji meteo zamontowanej przy Nowym Świecie.

Ale nie tylko. Jak wyjaśnia główny inżynier ruchu, Dawid Ochód, system ma szerokie możliwości, wzięto pod uwagę położenie komunikacyjne miasta i krzyżowanie się ważnych szlaków. CSR jest gotowe na przejęcie gliwickiego odcinka DTŚ i tam zostanie umieszczonych wiele tablic zmiennej treści. Podobnie jak na odcinku DK 88. CSR chce także wymieniać się danymi i współpracować z GDDKiA.

Przebudowa wszystkich gliwickich skrzyżowań, które zostaną objęte tym systemem, zakończy się wiosną. Wówczas dopiero centrum wystartuje. Efekty kierowcy będą mogli ocenić latem.

Całość przedsięwzięcia, wraz z przebudową skrzyżowań, tablicami świetlnymi, a także modernizacją oraz wyposażeniem siedziby, programami komputerowymi itp. będzie kosztowała 35 mln zł. ZDM uzyskał 85 proc. z unijnej dotacji.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!