Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Osikowe warsztaty w Instytucie Onkologii

Marlena Polok-Kin
Wielkanocne warsztaty w Instytucie Onkologii. Osikowa Dolina z podczęstochowskich Koziegłów zaprosiła pacjentów do wspólnego zdobienia jajek unikalną techniką. Inicjatorką przedświątecznego spotkania była poseł Barbara Dziuk.

Wielkanocny klimat w gliwickim Instytucie Onkologii. Jajko albo kurczaczka na świąteczny stół zrobić mógł każdy, chętny pacjent.
Do ich stworzenia wykorzystano.. m.in. kolorowe wióry osikowego drewna, podstawą było - styropianowe jajko. Techniki zdobienia uczyła Osikowa Dolina z Koziegłów, a pomysłodawczynią warsztatów była posłanka Barbara Dziuk, która zachwyciła się rękodziełem koziegłowskich artystów.

Pacjenci chętnie skorzystali z zaproszenia. I, jak się okazało, precyzyjna robota była także domeną panów. Doskonale sobie radził sobie Roman Czyszczoń z Ciechowic pod Kuźnią Raciborską.
- No, staram się, co wyjdzie - przekonamy się - żartował pan Roman, starannie przyklejając osikowe płatki.

Przy stole usiedli wraz z pacjentami prof. Leszek Miszczyk, p.o. gliwickiego dyrektora Instytutu Onkologii oraz dyrektor ds. Lecznictwa Otwartego i Diagnostyki, dr n. med. Aleksander Zajusz.
Za jej sprawą unikatowe wyroby z osikowego drewna trafiły w świątecznym upominku do premier Beaty Szydło i wszystkich ministrów. Jak podkreślała posłanka Barbara Dziuk, te oryginalne dzieła
- Promujmy te śląskie wyroby, bo to promocja naszego regionu. W wielu dziedzinach mamy się czym pochwalić.

Wszystko wskazuje, że rękodzieło z Koziegłów Te piękne, śląskie wyroby będzie można już niebawem kupić w sejmowym sklepie. To oryginalne ozdoby związane ze świętami, ozdoby na choinkę i do przystrojenia stołu.

Z wiórek osikowego drewna tworzone są także piękne kwiaty i inne całoroczne dekoracje na różne okazje. Koziegłowska Osikowa Dolina prowadzi także warsztaty hobbystyczne i w Instytucie Onkologii podzieliła się tymi doświadczeniami.

- Osikowa Dolina to pomysł, który jest kontynuacją naszej tradycji z Koziegłów. Tam już pod koniec XIX wieku powstał ten osikowy wiórek, z którego mieszkańcy wyplatali i szyli kapelusze i Koziegłowy z tego słynęły przez dziesięciolecia. Później pojawiły się kwiaty i różnego rodzaju elementy. Rozkwit tej twórczości był w latach siedemdziesiątych - mówi Roman Noszczyk z Osikowej Doliny. - Cepelia powołała nawet specjalną spółdzielnię, która zajmowała się skupem i sprzedażą wyrobów z osikowego drewna na cały świat. W latach 90. praktycznie zaginęła i zostało tylko kilka rodzin, które się tym zajmują, a my postanowiliśmy odnowić ją i pokazać w nowym świetle. Opracowaliśmy wiele nowych wzorów, biżuterię, itp. A od kilku lat postanowiliśmy podzielić się zdobytą wiedzą i zaczęliśmy uczyć wszystkich chętnych, którzy są zainteresowani poznaniem tego materiału, jak i technik, które wykorzystujemy przy tworzeniu dzieł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!