Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szopka z Betlejem w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze. Ruszyła akcja "SOS dla Ziemi Świętej" dla ofiar wojny na tych terenach

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Co roku w ramach akcji „Redweek” miejsca kultu, ale także budynki użyteczności publicznej i pomniki są podświetlane na czerwono. Kolor symbolizujący męczeństwo kolorze służy zwróceniu uwagi świata na prześladowania.
Co roku w ramach akcji „Redweek” miejsca kultu, ale także budynki użyteczności publicznej i pomniki są podświetlane na czerwono. Kolor symbolizujący męczeństwo kolorze służy zwróceniu uwagi świata na prześladowania. BPJG
Prawie w ostatniej chwili przed eskalacją konfliktu w Ziemi Świętej na Jasną Górę „wyruszyła” specjalna szopka bożonarodzeniowa, wykonana przez chrześcijan w Betlejem. Została usytuowana w Bastionie św. Barbary i będzie wyjątkowo udostępniona już od pierwszej niedzieli Adwentu (3 grudnia). Jak podkreśla kustosz Jasnej Góry "ma ona szczególnie uwrażliwiać na tragedię ludzi dotkniętych wojną w miejscu narodzin Chrystusa". Szopka wyrzeźbiona jest w drzewie oliwnym, a ruchomą jej częścią są figurki. Będzie ona dopełnieniem zaczynającej się 2 grudnia br. akcji świątecznej „S.O.S. dla Ziemi Świętej" Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W ramach akcji będzie można przy okazji odwiedzin szopki wspomóc cierpiących w wyniku konfliktu w Ziemi Świętej.

Szopka z Betlejem w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze. Ruszyła akcja "SOS dla Ziemi Świętej" dla ofiar wojny na tych terenach

Paulin podkreśla, że Ewangelia motywuje nas do tego, by dzielić się z braćmi, którzy cierpią głód, stąd nawiedzając szopkę, będzie można nabyć okolicznościowe pamiątki np. miniaturowe szopki, widokówki, cegiełki, a zgromadzone środki finansowe wspomogą potrzebujące ofiary wojny.

– Aby ta pomoc trafiła we właściwe miejsca, działamy wspólnie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które ma doskonałe struktury pomocy i opracowaną logistykę, zwłaszcza w Ziemi Świętej. Możemy być pewni, że trafi ona do dzieci, osób starszych czy chorych – podkreśla o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium.

Zaostrzenie konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami powoduje, że cierpią najsłabsi, czyli chrześcijanie, którzy w Ziemi Świętej stanowią mniejszość - podkreślił w rozmowie z PAP ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie, który w Betlejem rozpoczął właśnie tegoroczną edycję kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

– Ta szopka niech będzie niemym głosem wszystkich cierpiących z powodu konfliktu zbrojnego w Ziemi Świętej. Ma nam przypominać, że wiele naszych sióstr i wielu braci chrześcijan, nawet w Ziemi Świętej, oddaje życie za Chrystusa, teraz są ofiarami wojny. To zachęta do solidarności, modlitwy i pomocy materialnej. Przystanięcie przy szopce niech też stanie się dla nas zachętą do osobistej refleksji nad naszą obecnością w Kościele, naszą wiarą, bo wszyscy jesteśmy jedną wspólnotą, Ciałem Chrystusa i musimy wzajemnie o siebie się troszczyć – wyjaśnia o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie podkreśla, że nabywając wykonane przez nich rękodzieło, można nie tylko obdarować kogoś bliskiego pięknym i oryginalnym prezentem czy udekorować swój dom, ale również pomóc w ten sposób godnie żyć chrześcijanom w Ziemi Świętej. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera ok. 60 chrześcijańskich rodzin z Betlejem i najbliższej okolicy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera