Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Żeliwne cuda z hutniczego pieca

Marlena Polok- Kin
Fot. Mikołaj Suchan
Urzekające cuda  z żeliwa - trzysta eksponatów - powróciły dla zwiedzających w zaskakującej, designerskiej oprawie, w przestrzeni nowego Oddziału Odlewnictwa Artystycznego w Nowych Gliwicach przy ul. Bojkowskiej (to hala byłej maszynowni kopalni Gliwice).

Wystawa stała nosi tytuł  Słusznie słyną dziś Gliwice.... Wystawa odlewów artystycznych ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Wystarczy wjechać szklaną windą na trzecie piętro Centrum Edukacji i Biznesu.

Nie spodziewaliśmy się - i nie zawiedliśmy się - tradycyjnych gablot i kapci, kiedy stoi za aranżacją przestrzeni architekt i designer  Mirosław Nizio. Bo to on przygotował projekt architektoniczno-plastyczny wystawy na zlecenie Muzeum w Gliwicach. (Nizio to jeden z najbardziej znanych twórców nowoczesnych ekspozycji muzealnych w kraju).

Wystawa, zaaranżowana przez niego w Gliwicach podzielona jest na dwa bloki,  z chropowatością czarnych blach z nitami, z błyskiem wyczyszczonego pieca hutniczego - w finalnej fazie, gdzie prezentowany jest produkt.  

Z grą światła, z szarymi piecami hutniczymi, opasanymi żarzącą się na jaskrawopomarańczowo surówką (to boksy wystawiennicze!) - skrywającymi powstałe w nich żeliwne wyroby. 

Z multimedialnymi prezentacjami i dotykowymi ekranami, przybliżającymi historię gliwickiej odlewni. Co ważne i co zwykle spędza sen z powiek muzealnikom - także młody widz nie przejdzie tędy obojętnie.

- Dzisiaj jednak niełatwo przekonać widza. Trzeba go zaintrygować, by się nie znudził i nie odwrócił na pięcie - dodaje Mirosław Nizio. Jak sam mówi - dla niego największym wyzwaniem było takie pokazanie każdego z 300 , często bardzo małych, żeliwnych cudów, by każdy został zauważony indywidualnie, intrygował.

A taki efekt jest murowany. Ale czy zaskoczenie (i zachwyt) w przypadku autora aranżacji tej przestrzeni mogło być autentyczne? Raczej wręcz wyczekiwane.  
Dość przypomnieć, że Mirosław Nizio jest autorem aranżacji tak słynnych ekspozycji, jak Muzeum Powstania Warszawskiego,  a także Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. 

Piątkowe otwarcie ekspozycji jest najważniejszym punktem tegorocznej, ósmej edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego (w tym roku odbywającej się pod hasłem Oblicza gliwickiej Industrii). 

Komisarzem wystawy w Nowych Gliwicach jest Anna Kwiecień. Projekt plastyczny i realizacja wystawy stałej - zespół Projektowy Nizio Design International.

Warto wybrać się na trwające do niedzieli Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Z wielu powodów.
Wśród obiektów, które zostaną udostępnione do zwiedzania będa m.in. nowe i stare zakłady przemysłowe: pozostałości po dawnych Zakładach Hegenscheidta (obecnie kilka fabryk zajmujących się produkcją drutu), nowoczesne hale zakładów GM Opel, dawne osiedla robotnicze z początku XX w., wybrane gmachy dyrekcji ważnych niegdyś górnośląskich koncernów górniczo-hutniczych np. budynek dyrekcji koncernu Obereisen (obecnie biurowiec Biprohutu).

Inną atrakcją jest przygotowana specjalnie na GDDK wycieczka szlakiem gliwickich banków niegdyś finansujących przemysł. Na trasie znalazł się m.in. Dresdener Bank (obecnie jeden z oddziałów ING Banku Śląskiego). 

Zaplanowano także wyjazd do skansenu kolejowego w Pyskowicach.

VIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego to także wystawy, wykłady i spotkania. 

Wśród ekspozycji znalazły się: Rodzinny splendor - wizerunki i kolekcje Ballestremów w zbiorach Muzeum w Gliwicach (w Willi Caro),  Przemysł i transport na znaczkach pocztowych (w Zamku Piastowskim), Gliwickie biura projektowe w okresie PRL (w budynku Przedsiębiorstwa Inżynierskiego Biprohut).

- Wszystkich pasjonatów fotografii zapraszamy do udziału w konkursie na reportaż fotograficzny z VIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego zatytułowany Każdy może być Maxem Stecklem - zachęcają organizatorzy. 
Szczegóły konkursu, a także dokładny program imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.muzeum.gliwice.pl. Udział we wszystkich imprezach GDDK jest bezpłatny.

Podczas tegorocznych DDK nie zabraknie również nowości wydawniczych. 

Od 2 do 3 października będzie trwać promocja trzeciej już części książki Gliwice znane i nieznane. Wyjątkowa sprzedaż tego wydawnictwa będzie miała miejsce w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w Nowych Gliwicach. 

Uwaga, tylko tam przy zakupie książki będzie można otrzymać szczególną pamiątkę Markę Gliwicką, lokalnego dukata wydanego przez Mennicę Polską, w ramach serii poświęconej zabytkom przemysłowym Górnego Śląska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty