Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwickie obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Z tej okazji na Scenie Bojków odbył się koncert Rafała Brzozowskiego

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
We wtorek, na gliwickiej Scenie Bojków odbyły się uroczystości związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
We wtorek, na gliwickiej Scenie Bojków odbyły się uroczystości związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Aleksandra Wiielgosz
We wtorek, 5 grudnia 2023r., w Scenie Bojków przy ulicy Parkowej odbyła się impreza integracyjna organizowana przez Miasto Gliwice i Centrum Kultury Victoria z okazji przypadającego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Na gości czekała masa atrakcji: kiermasz rękodzieła, występy artystyczne osób z niepełnosprawnościami oraz konsultacje z pracownikami gliwickiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Gwiazdą wydarzenia był piosenkarz Rafał Brzozowski, znany publiczności z programu "Jaka to melodia?".

Gliwickie obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością

Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz opiekunów. Jak zapewniali organizatorzy, to okazja do świętowania akceptacji, tolerancji i równouprawnienia.

- To święto akceptacji, tolerancji i przede wszystkim równouprawnienia. Dzisiejsze wydarzenie ma przypomnieć o tym, że wszyscy mamy prawo do równego uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych. Wszyscy mamy prawo do pracy i do świata bez barier. Obecnością w tym miejscu pokazujemy, że my w Gliwicach o to bardzo walczymy - rozpoczęła spotkanie Marzena Sosnowska z Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 13:00 od kiermaszu rękodzieła, stworzonego przez osoby niepełnosprawne. Na zainteresowanych czekał punkt konsultacyjny Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, którego pracownicy odpowiadali na pytania związane z nowymi zasadami udzielania świadczenia pielęgnacyjnego. Drugą, widowiskową część imprezy rozpoczęło wystąpienie prezydenta Gliwic, Adam Neumanna, który podziękował osobom niepełnosprawnym za ich wkład w życie społeczne i gospodarcze miasta.

- To jest również okazja do podziękowania wielu osobom, które współdziałają z państwem, z instytucjami miasta Gliwice, reprezentują stowarzyszenia, fundacje, które zorganizowali i w ramach działalności których pomagają, organizują życie społeczne osób z niepełnosprawnościami - mówił prezydent.

Ten rok jest ostatnim, kończącym czteroletnią kadencję Społecznej Rady ds. osób z niepełnosprawnościami, z tej okazji prezydent wręczył specjalne podziękowania wolontariuszom rady oraz innym osobom, które aktywnie angażowały się w pomoc niepełnosprawnym. Wśród wymienionych zostali: Krystyna Dorywalsa, przedstawicielka Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych im. Janiny Stoksik, Marcin Dragon, z fundacji Rytm Gliwice, Katarzyna Wessely-Woźniczka, przedstawicielka prezydenta miasta, Iwona Załęcka, z Polskiego Związku Niewidomych Okręg Śląsk, Adam Kryś, z stowarzyszenia "Tu i teraz". Dodatkowo podziękowano również Dorocie Soilam i Magdalenie Odrobinie.

- Mamy w Gliwicach szczęście do organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jest bardzo dużo cennych inicjatyw miasta i te organizacje są bardzo dobrym partnerem tych działań - mówiła Klaudia Bera, pełnomocnik prezydenta Gliwic ds. osób z niepełnosprawnościami.

Po oficjalnych podziękowaniach wystąpiły dwie artystki i zarazem uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej "Tęcza" w Gliwicach. Najbardziej wyczekanym gościem był Rafał Brzozowski, muzyk i prezenter telewizyjny. W czasie wydarzenia zaprezentował program muzyczny "Jaka to melodia?".

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera