Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosuj na najlepszego samorządowca

Agata Pustułka
Najlepszy samorządowiec
Najlepszy samorządowiec
Czy samorządowi wyjadacze, np. prezydenci Katowic Piotr Uszok, Rybnika Adam Fudali i Sosnowca Kazimierz Górski, mogą spać spokojnie? Czy wyborcy pokrzyżują im szyki? Prawie wszystko będzie jasne 21 listopada, kiedy wybierzemy nowe władze samorządowe. Prawie, bo wiele pojedynków rozstrzygnie się 5 grudnia, w drugiej turze.

Ale my już dziś proponujemy mieszkańcom województwa, by wystawili cenzurki swoim prezydentom, burmistrzom i wójtom! Który z nich dostanie czerwoną kartkę, a który dobre słowo?

Ogłaszamy Wielki Plebiscyt Samorządowy na najlepszego prezydenta, burmistrza i wójta.

Wielki Plebiscyt Samorządowy Polski Dziennika Zachodniego wyłoni po dziesięciu najlepszych wójtów, burmistrzów i prezydentów. Plebiscyt organizujemy tradycyjnie w końcówce kadencji. (obecna minie 12 listopada. )

Nasz plebiscyt na najskuteczniejszego samorządowca to nie tylko zabawa, ale najważniejszy sprawdzian dla wyborców i kandydatów przed 21 listopada, a więc datą wyborów.

W województwie śląskim bierzemy pod lupę 167 wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Kupony do głosowania publikujemy każdego dnia w Dzienniku Zachodnim.

Wyniki plebiscytu zostaną poddane ostatecznej ocenie przez grono zaproszonych przez naszą redakcję specjalistów - naukowców Uniwersytetu Śląskiego w składzie - dr Małgorzata Myśliwiec, dr Marek Mazur, dr Tomasz Słupik (politolodzy) oraz dr Marcin Gacek, socjolog polityki. Wspólna Czytelników i ekspertów ocena osiągnięć prezydentów, burmistrzów i wójtów będzie bezcenną podpowiedzią dla wszystkich wyborców.

Liczy się każdy głos

Rozmowa z doktorem Tomaszem Słupikiem, politologiem z UŚ

Dlaczego wybory samorządowe są tak ważne?
Bo wybierając władze samorządowe, oddajemy w ręce naszych wybrańców najważniejsze decyzje, gdyż to radni i prezydenci decydują o nakładach na drogi, szkoły, szpitale. Przedstawiają wizję rozwoju gminy. Nadchodząca kadencja jest ważna także dlatego, że do 2013 roku musimy skonsumować środki z unijnego budżetu.

Czy doceniamy swój wpływ na los wyborów?
Niestety nie, a dowodem jest choćby frekwencja w wyborach, która w porywach wynosi ok. 40 proc., a w tzw. dojrzałych europejskich demokracjach sięga 80 proc. A stara prawda mówi, że jeśli nie uczestniczymy w wyborach, to potem nie możemy mieć do nikogo pretensji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!