Już od początku lutego wszyscy chętni mieszkańcy gminy Ło-dygowice na Żywiecczyźnie otrzymają w miejscowym urzędzie gminy „Kopertę Życia”.
- To inicjatywa, którą jako samorząd podejmujemy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Jak pokazuje doświadczenie innych gmin, koperta zawierająca informację dla służb medycznych, niejednokrotnie uratowała już ludzkie życie - zauważa Andrzej Pitera, wójt gminy Łodygowice, która jako pierwsza w powiecie żywieckim wyszła z taką inicjatywą.
W zestawie, który będzie można otrzymać w urzędzie, znajdzie się foliowa koperta, do której należy włożyć kartę wpisową z pobytu w szpitalu lub inne istotne dokumenty dotyczące zdrowia (np. wyniki ostatnich badań), a także uzupełnioną kartę informacyjną. Oprócz imienia i nazwiska danej osoby, telefonu kontaktowego do bliskich, znajdzie się w niej także miejsce na prostą ankietę, w której znajdą się pytania dotyczące m.in. chorób, zażywanych leków czy uczuleń. Uzupełnieniem zestawu będzie naklejka, którą należy umieścić na drzwiach lodówki, bo to właśnie tam najlepiej włożyć „Kopertę Życia”.
- Pomysł już wcześniej wprowadziła między innymi nasza partnerska gmina Gogolin na Opolszczyźnie, która jest jednym z prekursorów tego programu na terenie kraju. Rozmawialiśmy z nimi jak to robią i to oni są dla nas inspiratorem - podkreśla Marcin Zyzak, kierownik Referatu Rozwoju, Inwestycji i Promocji Urzędu Gminy w Łodygowicach.
Inicjatywę chwalą przedstawiciele żywieckiego pogotowia, bo „Koperty Życia” na pewno ułatwią pracę interweniującym ratownikom medycznym oraz pomogą na dalszym etapie leczenia już w szpitalu.
- Często dochodzi do sytuacji, że ratownikom brakuje jakichś ważnych informacji, bo kontakt z pacjentem jest utrudniony albo niemożliwy. Wtedy ratownicy medyczni muszą trochę inaczej działać albo niektóre rzeczy zakładać - mówi Piotr Dziedzic, kierownik działu pomocy doraźnej ZZOZ w Żywcu.
Zauważa, że nie tylko chodzi o pacjentów, którzy są znalezieni w stanie zagrożenia życia, ale także tych, z którymi utrudniony jest kontakt. Na przykład z powodu demencji, zaburzeń pamięci czy funkcji poznawczych. Z tego powodu nie pamiętają oni o ważnych rzeczach i nie potrafią udzielić odpowiedzi na ważne pytania. Wiedzy niejednokrotnie nie posiadają też rodziny, które z tymi osobami mieszkają.
Statystyki pokazują, że prawidłowo wypełniona karta informacyjna w „Kopercie Życia” niejednokrotnie uratowała ludzkie życie. Jednak żeby tak było, to ważne jest, by ankieta była właściwie wypełniona. Dlatego urzędnicy i ratownicy medyczni zachęcają, by lekarz rodzinny sprawdził dane medyczne jakie są w niej zawarte oraz, żeby była regularnie aktualizowana.
- O wprowadzeniu „Koperty Życia” poinformujemy pogotowie, straż pożarną, starostwo powiatowe, że także lokalne ośrodki zdrowia - zapowiada Marcin Zyzak.
A w żywieckim pogotowiu mają nadzieję, że za gminą Łodygowice pójdą także inne gminy na Żywiecczyźnie.
Wśród miast, gdzie podobny program już funkcjonuje w naszym województwie, jest Sosnowiec. Tam urząd wydaje „Pudełka Życia”.
- Zamówiliśmy około 20 tys. „pudełek”. Na tę chwilę wydaliśmy ich około 8-9 tysięcy - mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Idea dalej jest promowana przy okazji odbierania przez mieszkańców karty seniora czy w czasie spotkań i akcji dla nich organizowanych.
*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?