Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góra Tuł w Goleszowie. Fantastyczne miejsce na rodzinny spacer. Naprawdę! ZDJĘCIA

JAK
W drodze na Tuł możemy cieszyć oczy pięknymi beskidzkimi krajobrazami
W drodze na Tuł możemy cieszyć oczy pięknymi beskidzkimi krajobrazami JAK
Trwają wakacje, dla wielu osób rozpoczął się długi weekend. Warto więc wybrać się w Beskidy. W górach pełnia lata, więc jest co podziwiać. Dla osób, które nie miały czasu przygotować się na dłuższą wędrówkę lub kondycyjnie nie czują się zbyt pewnie, proponujemy górę, a w zasadzie górkę, które można zdobyć praktycznie bez wysiłku, samemu lub z całą rodziną. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

Tą górą, a w zasadzie górką jest niewysoki szczyt Tuł, liczący liczący ledwie 621 metrów nad poziom morza, znajdujący się na Pogórzu Cieszyńskim, stanowiący przedłużenie Pasma Stożka i Czantorii w Beskidzie Śląskim. Można się na niego dostać w nieco ponad godzinkę niewymagającym zielonym szlakiem z Goleszowa, po drodze ciesząc oczy beskidzkimi krajobrazami.

Miejsce cenne także dla przyrodników i archeologów

To fantastyczne miejsce pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Na wysoką wartość przyrodniczą Tułu zwracali już uwagę na przełomie XIX i XX w. Josef Matzura i Józef Londzin, a w latach międzywojennych Karol Buzek, Andrzej Czudek, Marian Koczwara i Kazimierz Simm.

Krótko po II wojnie światowej na Tule i w najbliższej okolicy naukowcy zanotowali 923 gatunki roślin, wśród nich wiele rzadkich i chronionych. Niestety wielu okazów, rosnących tu jeszcze 20–50 lat wcześniej, nie udało się odnaleźć - informowali w "Czerwonej księdze Karpat Polskich" Zbigniew Mirek i Halina Piękoś-Mirkowa.

Ale i tak pięknej roślinności jest tu sporo, więc nic dziwnego, że w latach 50. ubiegłego wieku został utworzony Rezerwat Zadni Gaj w celu ochrony stanowisk cisa pospolitego. Natomiast na Tule w 2007 r. w celu zachowania różnorodności biologicznej utworzono użytek ekologiczny chroniący łąki storczykowe. Rezerwat przyrody Zadni Gaj i użytek ekologiczny Góra Tuł położone są w obszarze Natura 2000 Beskid Śląski oraz w otulinie Parku Krajobrazowego Beskid Śląski.

Warto także wiedzieć, że podczas badań archeologicznych w 1997 r. na szczycie góry Tuł odkryto ślady osadnictwa z okresu prehistorycznego. W trakcie wykopalisk prowadzonych latem 2003 r. archeolodzy odkryli tu pozostałości osady kultury łużyckiej, a więc z okresu, kiedy rodziły się wielkie cywilizacje europejskie. Osada miała około 3 ha powierzchni, a zamieszkiwało ją co najmniej 100–150 osób. Jest to jedna z największych i najwyżej położonych osad tego typu w polskich Karpatach.

Na Tuł prowadzą trzy szlaki:

  • zielony z Goleszowa – 1.15 h, z powrotem 1 h,
  • zielony z Czantorii Wielkiej – 1.45 h, w drugą stronę – 2.30 h,
  • żółty i zielony – z Ustronia przez Małą Czantorię – znaki żółte, a potem zielone – 3 h.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera